Wesołe jest życie staruszka… jak wygląda system emerytalny w Kanadzie.

Poproszono mnie abym napisała jak wygląda system emerytalny w Kanadzie. Zrobiłam to jak mogłam najlepiej i najjaśniej. Uważam jednak, że w Kanadzie ciekawsza jest ochrona zdrowia.

1.    Podstawą jest Kanadyjski plan emerytalny (CPP) to składkowy program ubezpieczeń społecznych uzależniony od dochodów.

CPP oczekuje od  wszystkich zatrudnionych Kanadyjczyków, którzy ukończyli 18 lat, do przekazywania określonej części swoich dochodów do federalnego planu emerytalnego. Plan jest zarządzany przez Employment and Social Development Canada w imieniu pracowników we wszystkich prowincjach i terytoriach z wyjątkiem Quebecu, który prowadzi równoważny plan, czyli Plan Emerytalny Quebec.

Od 2019 r. Zalecana stawka składki pracowniczej wynosiła 4,95% dochodu brutto pracownika najemnego w wysokości powyżej  dochodu $3500  ale nie więcej niż $ 57 400, do maksymalnej składki w wysokości $2668. Składka jest naliczana przez pracodawcę, który  również płaci na konto pracownika 4.95%.  Osoby prowadzące działalność na własny rachunek muszą płacić obie połowy składki lub 9,9% dochodu podlegającego emeryturze, składając deklarację podatkową.

Podstawowym świadczeniem CPP jest miesięczna emerytura. Obecnie jest to równowartość 25 % średnich zarobków, na które składki CPP były wpłacane przez cały okres życia pracownika w wieku od 18 do 65 lat w stałych dolarach., (Wpłacane składki podlegają rocznemu limitowi, który w 2020 r. wynosi $58 700 )

2.    Drugim  elementem  jest Old Age Security (OAS). Zasiłek dla osób starszych.

Jest on wypłacany wszystkim mieszkańcom Kanady I nie jest związany z żadnymi składkami. Wielkość zależy od lat zamieszkania w Kanadzie. A maksymalna suma AOS jest płacona mieszkańcom z 40 letnim stażem kanadyjskim.

Emerytura z tytułu starości oraz dodatek do gwarantowanego dochodu jest  uzupełnieniem do minimum obowiązującego w Kanadzie.

Standardowy wiek do uzyskania emerytury to 65 lat, jednak osoby mogą zacząć pobierać emeryturę trwale obniżoną już w wieku 60 lat lub odroczyć do 70 lat, aby zwiększyć miesięczną wypłatę. Dla tych, którzy pobierają emeryturę wcześniej,  współczynnik redukcji wynosi 0,6 procent za każdy miesiąc, w którym otrzymuje  ją przed ukończeniem 65 roku życia (do maksymalnej obniżki wynoszącej 36 %  w wieku 60 lat). Dla tych, którzy odraczają, współczynnik korekty wynosi 0,7 procent za każdy miesiąc, który opóźnia się z otrzymaniem go, aż do maksymalnego wzrostu o 42 % w wieku 70 lat. Opóźnienie po przekroczeniu 70 lat nie przynosi korzyści finansowych.

CPP zapewnia również renty inwalidzkie uprawnionym pracownikom w wieku poniżej 65 lat, którzy stają się niepełnosprawni w sposób poważny i przedłużający się, a także miesięczną rentę rodzinną dla małżonka, lub prawnie związanej osoby. (wpłacających wystarczające składki).

We wrześniu 2017 r. Rada Inwestycyjna CPP zarządza aktywami inwestycyjnymi o wartości ponad $328,2 miliarda  w kanadyjskim planie emerytalnym w imieniu 20 milionów Kanadyjczyków. CPPIB jest jednym z największych na świecie funduszy emerytalnych.

Program Old Age Security (OAS) to powszechna emerytura dostępna dla większości mieszkańców i obywateli Kanady, którzy ukończyli 65lat.  Emerytura ta jest uzupełniana dla seniorów o niższych dochodach o gwarantowany dodatek dochodowy (GIS), który jest dodawany do miesięcznej płatności OAS. Niektórzy małżonkowie i pozostali przy życiu członkowie OAS o niskich dochodach są uprawnieni do otrzymywania zasiłku uzależnionego od dochodu w wieku od 60 do 64 lat.

3. Zarejestrowany plan oszczędności emerytalnych (RRSP) lub emerytalny plan oszczędnościowy (RSP)to rodzaj prywatnego konta finansowego w Kanadzie do przechowywania oszczędności i aktywów inwestycyjnych.

Składki na RRSP można odliczyć od całkowitego dochodu, zmniejszając podatek dochodowy należny za rok, w którym składane są wnioski.  Żaden dochód uzyskany na rachunku nie jest opodatkowany (w tym odsetki, dywidendy, zyski kapitałowe, dodatnie różnice kursowe, kredyty śmiertelne itp.). Większość wypłat jest opodatkowana jako dochód po ich wycofaniu.

Limity składek obliczane są na maksymalnie 18% dochodu osiągniętego w poprzednim roku (z pracy lub na własny rachunek). Oszczędność można wycofać w dowolnej chwili, ale należy zapłacić podatek.

___________

27.05.2020

https://an40na.neon24.pl/post/155567,wesole-jest-zycie-staruszka

Ten wpis został opublikowany w kategorii EMERYCI, Kanada, NIEPEŁNOSPRAWNI, POLITYKA, SPOŁECZEŃSTWO, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, Uncategorized, ZDROWIE - ŻYCIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wesołe jest życie staruszka… jak wygląda system emerytalny w Kanadzie.

  1. emjot pisze:

    Reblogged this on sede vacante.

  2. Pingback: Moja mała demokracja… w Kanadzie na szczeblu gminy nie ma żadnych partii. | forum emjot

Możliwość komentowania jest wyłączona.