Korzystasz z pomocy publicznej? Nie zarobisz dużo. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o pomocy publicznej wraz z poprawką Lewicy, która wprowadza limit wynagrodzeń dla zarządzających firmami, korzystającymi z pomocy państwa

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił ustawę o pomocy publicznej. W ostatniej chwili wpisano do niej poprawkę autorstwa Lewicy, która ogranicza wynagrodzenia dla prezesów i dyrektorów w firmach, które z pomocy skorzystały.

„Sejm przyjął właśnie moją poprawkę do ustawy o pomocy publicznej. W firmach ratowanych przez budżet obscenicznie wysokie pensje prezesów będą zakazane. Jeśli firma bierze publiczne środki, nie może ich przehulać na wydatki szefa!” – napisał na Twitterze jeden z posłów Lewicy i lider partii Razem Adrian Zandberg.

Dodał również nie bez ironii, że „czasem siła argumentów działa nawet w Sejmie”. A to dlatego, że jego poprawka była głosowana jako wniosek mniejszości. Poparło ją jednak 227 posłów PiS, 5 Koalicji Obywatelskiej, cały klub Lewicy oraz jeden poseł PSL-Kukiz’15.

Co to oznacza w praktyce? W ustawie znajdzie się zapis, który postawi sprawę jasno: bierzesz pomoc od państwa, to przez rok nie zarabiasz więcej niż 4-krotność średniej krajowej.

Taki zapis ma dotyczyć wszystkich osób zarządzających w firmie, niezależnie od formy zatrudnienia czy wielkości przedsiębiorstwa: prezesów, dyrektorów, kierowników oraz wszystkich ich zastępców.

Według dzisiejszych danych (w I kwartale średnia krajowa wyniosła ok. 5367 zł brutto) oznaczałoby to, że taki kierownik nie mógłby zarabiać przez rok więcej niż 21 468 zł brutto. W wielu dużych firmach taka pensja oznacza sporą obniżkę dla osób zarządzających.

Warto jednak zauważyć, że ustawa o pomocy publicznej nie ma nic wspólnego z koronawirusem czy tarczami antykryzysowymi, proponowanymi przez rząd. Dotyczy firm objętych restrukturyzacją lub tych, które tą restrukturyzacją nie zostały jeszcze objęte.

Zwracał na to uwagę poseł sprawozdawca Krzysztof Tchórzewski.

– Ustawa daje duże możliwości ratowania, wsparcia restrukturyzacyjnego i restrukturyzacji przedsiębiorstw w formie pomocy publicznej – mówił Tchórzewski.

_____________

28.05.2020

https://www.money.pl/gospodarka/korzystasz-z-pomocy-publicznej-nie-zarobisz-duzo-ustawa-uchwalona-6515467781384321a.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bieda, FINANSE GOSPODARKA, III RP, KAPITALIZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, SLD, Uncategorized, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.