Komunikat PKW ws. wyborów: głosowanie 10 maja nie może się odbyć

fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Państwowa Komisja Wyborcza informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć – głosi czwartkowy komunikat PKW przekazany Polskiej Agencji Prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w czwartkowym oświadczeniu, że „podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa”.

Jednak – jak przypomniano w komunikacie – 16 kwietnia 2020 r. została uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Wybory prezydenckie 2020. PKW wydała komunikat

Podkreślono, że zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania, a także zarządzenia druku kart wyborczych. Jak głosi komunikat PKW:

„Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania [,..] Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć”

Komisja wskazuje jednocześnie, że w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców; nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.
MSZ również wydało komunikat

W podobnym tonie wypowiedziało się polskie MSZ. Jak poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej głosowanie w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja z powodów prawnych i organizacyjnych nie może być przeprowadzone.

____

07.05.2020
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polityka/Wybory-prezydenckie-2020/Wybory-prezydenckie-2020.-PKW-glosowanie-w-dniu-10-maja-nie-moze-sie-odbyc

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, Uncategorized, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.