„Bardziej radykalne ograniczenia są niezbędne. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach lub godzinach”

|Wicepremier Jarosław Gowin gościem Piotra Witwickiego

– Myślę, że radykalne ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa są niezbędne, i że decyzja o nich zapadnie w najbliższych dniach, a być może nawet godzinach – mówił w „Graffiti”, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gość Piotra Witwickiego zapewnił, że „Polska niewątpliwie obrała słuszną drogę, jeśli chodzi o walkę z tą pierwszą fazą koronawirusa”. – Udało nam się dzięki bardzo przemyślanym decyzjom, dzięki planowi pana ministra Szumowskiego ograniczyć krzywą wzrostu liczby zachorowań – mówił wicepremier na antenie Polsat News.

– Do świąt Wielkiej Nocy musimy tą krzywą zbić jak najbardziej. Z kolei potem po świętach, musimy podjąć drugą wielką wojnę, która nas czeka. Wojnę o polską gospodarkę, o miejsca pracy – dodał Gowin.

Wicepremier pytany, czy Polska powinna na wzór niemiecki wprowadzić zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób lub zakaz wychodzenia z domu, zapewnił, że nie wie, czy rozwiązania „mają być aż tak radykalne”.

– Oczywiście w Niemczech nie dotyczy to rodzin, nie dotyczy to też miejsc pracy. Natomiast generalnie rzecz biorąc – tak. Sądzę, że takie restrykcje potrzebne są też Polsce. Do tej pory polskie społeczeństwo podchodziło bardzo odpowiedzialnie do konieczności narzucenia sobie i swoim najbliższym ograniczeń. Wydaje się, że potrzebujemy okresu większej cierpliwości i większych wyrzeczeń – mówił Gowin.

„Za wcześnie by przesądzać o wyborach”

Wicepremier zapewnił też, że dzisiaj jest za wcześnie, by przesądzać, czy wybory prezydenckie 10 maja „na pewno się odbędą”.

– Jeżeli da się zorganizować wybory 10 maja, to trzeba to zrobić. Raz – dlatego, że są takie wymogi konstytucji, dwa – dlatego, że czas walki z koronawirusem będzie trwał wiele, wiele miesięcy, o ile nie lat. Trzeba mieć te zasadnicze, polityczne rozstrzygnięcia za sobą – mówił.

– Moja konkluzja jest taka: poczekajmy z decyzją tak długo, jak to tylko jest to możliwe. Odpowiedni moment na rozstrzygnięcie tego dylematu nastąpi po świętach wielkanocnych – dodał Gowin.

Prowadzący program Piotr Witwicki zwrócił uwagę, że w dobie koronawirusa, nie jest możliwe prowadzenie kampanii wyborczej – Odpowiem z celową przesadą. A kogo dziś obchodzi kampania wyborcza? – odpowiedział Gowin.

WIDEO: cała rozmowa z Jarosławem Gowinem w „Graffiti”

_____________

luq/bas/ Polsat News, polsatnews.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Coronawirus z Chin, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, Uncategorized, WYBORY, ZDROWIE - ŻYCIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.