Włochy: co wiadomo o zgonach z powodu koronawirusa?

Na podstawie analizy faktów dotyczących ponad 2 100 osób zmarłych we Włoszech w wyniku epidemii koronawirusa, potwierdza się jak w przypadku Chin, że najbardziej dotyka ona mężczyzn w wieku powyżej 80 lat, u których występowały inne schorzenia.

Jak poinformował premier Włoch, tamtejsi eksperci ds. zdrowia przewidują, że liczba zmarłych będzie nadal rosła w najbliższych dniach, a wdrożone ogólnokrajowe środki kwarantanny powinny zacząć przynosić skutki w ciągu około dziesięciu dni.

Podczas gdy znaczna większość przypadków zachorowań, jak również zgonów, miała miejsce na północy Włoch, środki kwarantanny obowiązują obecnie w całym kraju.

13 marca szefostwo służby zdrowia opublikowało nowy zestaw danych. – Dane dotyczące umieralności zwiększają się wraz z dokumentacją medyczną zmarłych – powiedział prezes włoskiego Wyższego Instytutu Zdrowia (Istituto Superiore di Sanità lub ISS), Silvio Brusaferro.

Obraz jest bardzo podobny do tego z poprzedniego zestawu statystyk opublikowanych 5 marca: mediana wieku zmarłych wynosi 80 lat. Większość ofiar to mężczyźni.

Prawie wszyscy pacjenci cierpieli już na poważne problemy zdrowotne, w tym raka, gdy wykryto u nich zakażenie koronawirusem, zgodnie z najnowszymi danymi z ISS. Jedynie dwie osoby spośród zmarłych nie miały wcześniej istniejących schorzeń.

„Pacjenci, którzy zmarli z powodu koronawirusa, mają średni wiek ponad 80 lat (80,3). Szczyt umieralności mieści się w przedziale wiekowym 80–89 lat. Śmiertelność, tj. liczba zgonów wśród chorych, jest wyższa wśród osób powyżej 80 roku życia” – stwierdzono.

5 marca średni wiek zmarłego był nieco wyższy i wynosił 81 lat, ale ogólny obraz pozostaje bardzo podobny. Brusaferro poinformował, że zmarło także dwóch pacjentów w wieku poniżej 40 lat. Obaj mieli 39 lat.

Jeden miał guza i zmarł w szpitalu, podczas gdy drugi zmarł w domu i „miał kilka współistniejących czynników np. cukrzycę, otyłość i inne rodzaje schorzeń,  które występowały przed zarażeniem” – tłumaczył Brusaferro.

Kobiety stanowiły 25,8 procent zmarłych i ogółem 38 procent wszystkich pacjentów. Niższą zachorowalność wśród kobiet i niższy odsetek umieralności płci pięknej niektórzy próbują tłumaczyć tym, że palą one mniej papierosów niż statystycznie mężczyźni.

Region północnej Lombardii wokół Mediolanu pozostał europejskim epicentrum pandemii, oficjalnie zgłaszając 1218 zgonów, czyli 67 procent wszystkich zgonów wśród Włochów.

W niedzielę liczba zgonów w południowo-wschodniej części Apulii wokół miasta Bari podwoiła się z 8 do 16. Zgłoszono przypadki śmiertelne we wszystkich częściach Włoch, z wyjątkiem dwóch wiejskich, słabo zaludnionych regionów na południu: Molise i Basilicata.

Ważne jest, aby nie mylić danych dotyczących zmarłych pacjentów z ogólnymi danymi dotyczącymi pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę – podkreśla ISS.

Wstępne dane potwierdzają obserwacje poczynione do tej pory w pozostałej części świata, to znaczy, że  osoby starsze i u których występowały inne  schorzenia są bardziej narażone na ryzyko – skomentował prezes ISS, Silvio Brusaferro. – Są to ludzie o słabym zdrowiu, którzy często żyją w bliskim kontakcie z innymi i których musimy chronić jak najbardziej – przypominał.

Podczas gdy zarówno włoscy urzędnicy ds. zdrowia, jak i media zwracają uwagę, że osoby w podeszłym wieku z wcześniej istniejącymi schorzeniami są najbardziej zagrożone, fakt ten nie uspokaja ludzi, szczególnie w kraju o populacji z tak duża liczbą osób starszych, jak we Włoszech.

Statystyki UE pokazują, że Italia ma najstarszą populację w Europie pod niemal każdym względem. Ma najniższy odsetek młodych ludzi i wyższy odsetek osób w wieku powyżej 65 lat (22,6 procent w 2018 r.) niż w jakimkolwiek innym państwie członkowskim UE.

Mediana wieku wynosi obecnie 45,9 lat w porównaniu z medianą UE wynoszącą 42,8. – Śmiertelność według grup wiekowych we Włoszech nie jest wyższa niż w innych krajach – stwierdził co prawda prof. Graziano Onder, geriatria z Università Cattolica del Sacro Cuore, Policlinico A. Gemelli w Rzymie. Jednak zwrócił uwagę, że włoska populacja ma bardzo wysoki średni wiek, a znaczny procent populacji dotyka wiele chorób. W rzeczywistości zwiększa to ryzyko śmierci.

Zobacz:

 

______________________
Źródło: thelocal.it

Read more: http://www.pch24.pl/wlochy–co-wiadomo-o-zgonach-z-powodu-koronawirusa-,74689,i.html#ixzz6GzTzRHeA

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby zakaźne, Coronawirus z Chin, Koronawirus, Uncategorized, Włochy, ZDROWIE - ŻYCIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.