Chiny potwierdzają, że koronawirus jest w powietrzu

W sobotę ogłoszono, że wirus może teraz rozprzestrzeniać się poprzez transmisję aerozolu – co oznacza, że może dryfować w powietrzu przez dłuższy czas i powodować infekcję, jeśli zostanie wdychany.

„Transmisja aerozolu odnosi się do mieszania wirusa z kropelkami w powietrzu, tworząc aerozole, które powodują infekcję po wdychaniu”, powiedział zastępca szefa Biura Spraw Obywatelskich Szanghaju, Zeng Qun, jak powiedział China Daily.

„W związku z tym wezwaliśmy społeczeństwo do podniesienia świadomości na temat zapobiegania i kontroli choroby”.

Chiński dziennik zachęca mieszkańców do anulowania wszelkich działań społecznych i unikania dużych zgromadzeń.

Odkrycie choroby przenoszonej przez powietrze oznacza, że koronawirus ma teraz trzy tryby przenoszenia.

Bezpośrednia transmisja ma miejsce, gdy osoba oddycha powietrzem w pobliżu osoby zarażonej, która kaszle lub kicha.

Transmisja kontaktowa ma miejsce, gdy osoba dotknie zanieczyszczonej powierzchni, a następnie zaraża się dotykając ust, oczu lub nosa.

Koronawirus wybuchł w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei pod koniec grudnia. Uważa się, że pochodzi z żywego rynku, ale powoduje gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu. W ciężkich przypadkach może powodować zapalenie płuc i niewydolność narządów.

Wirus zabił ponad 800 osób i zainfekował 37 198 na całym świecie.

Tylko dwie osoby zginęły poza Chinami kontynentalnymi – jedna w Hongkongu, a druga na Filipinach.

/- M.J.

Źródło: https://www.msn.com/en-au/news/world/china-confirms-coronavirus-is-airborne/ar-BBZOXg2

***

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły, że koronawirus 2019-nCoV jest „poważnym i bliskim” zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii.

Określenie koronawirusa mianem „poważnego zagrożenia” daje rządowi dodatkową władzę w zakresie izolowania osób, które podejrzewa się o zainfekowanie koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano jak dotąd cztery przypadki zainfekowania koronawirusem 2019-nCoV. Brytyjczycy wracający do Wielkiej Brytanii z Wuhan obejmowani są 14-dniową kwarantanną.

Koronawirus 2019-nCoV doprowadził w Chinach do śmierci 908 osób. Chorych jest ponad 40 tysięcy. Wirus dotarł też do 27 państw i regionów świata.

Brytyjskie ministerstwo zdrowia informuje, że uznanie wirusa za zagrożenie dla zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii ma na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się nieznanego dotąd wirusa.

– Umacniamy istniejące regulacje, tak abyśmy mogli przetrzymywać osoby (podejrzane o bycie nosicielami wirusa – red.) w izolacji dla ich własnego dobra i w sytuacji, jeśli przedstawiciele ochrony zdrowia uważają, że mogą stanowić zagrożenie rozprzestrzeniania wirusa na innych przedstawicieli społeczeństwa – oświadczył rzecznik brytyjskiego ministerstwa zdrowia.

Osoby podejrzane o bycie nosicielami koronawirusa trafiają na kwarantannę do szpitali w pobliżu Liverpoolu oraz szpitala w Milton Keynes.

Źródło: Reuters
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Broń biologiczna, Choroby zakaźne, Uncategorized, ZDROWIE - ŻYCIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Chiny potwierdzają, że koronawirus jest w powietrzu

  1. Klemens pisze:

Możliwość komentowania jest wyłączona.