Stary pierścień z lasu Robin Hooda trafi na aukcję

FOTO: christiesrealestate.com

Okazały złoty pierścień z szafirem trafi na aukcję niezwykłych klejnotów w londyńskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s

Pierścień, który został wyceniony przez specjalistów na około 50 tys. funtów czyli niemal 250 tys. złotych, został znaleziony w lesie Sherwood. To właśnie tam, według legend, Robin Hood miał napadać na bogatych i oddawać biednym. Teraz las otaczający wioskę Edwinstowe w hrabstwie Nottinghamshire, to jedna z atrakcji turystycznych Anglii.

Cenny pierścień znalazł w 2016 roku Mark Thompson, lokalny dzierżawca, który w wolnych chwilach poszukiwał skarbów w okolicy za pomocą detektora metalu. Trzy lata trwało analizowanie i wycenianie pierścienia, który otrzymał specjalny certyfikat z British Museum, poświadczający jego wiek.

Według specjalistów pierścień pochodzi z XV wieku i należał do kogoś z zamożniejszych wyższych sfer Nottinghamshire. Jest zrobiony z dobrej jakości złota (waży 5,86 gram) z osadzonym szafirem. Po bokach są wygrawerowane dwa wizerunki: Dzieciątka Jezus oraz św. Elżbiety Węgierskiej. Szafiry uważany był za kamień ochronny. Chronił od biedy i niepowodzenia, a jego niebieski kolor wiązano z niepokalaniem i czystością, więc uważano, że ochrania cnotę noszącego. Miał też chronić od czarów i oszustwa oraz od rzucanego czaru i przekleństwa.

Christie’s szacuje, że może zostać sprzedany za 35 tys. funtów czyli około 1t5 tys. złotych. Wylicytowaną suma zostanie podzielona na pół – połowę otrzyma właściciel ziemi, a połowę znalazca.

Aukcja pierścienia odbędzie się 27 grudnia 2019. Wraz z nim na licytacje trafią m.in. kolczyki z perłami należące do ostatniej cesarzowej Francji – Eugenii de Montijo, żony Napoleona III oraz zawieszkę cesarzowej wysadzana rubinami i diamentami (15 ts. funtów – prawie 75 tys. złotych). W zawieszce zamknięty jest pukiel włosów, prawdopodobnie Napoleona III. Na aukcji zostaną sprzedane także: zegarek z kolekcji rodziny Cartier (wyceniany na 1,5 mln funtów czyli 7,5 mln zł), pierścień z diamentem o wielkości ponad 18 karatów (1,2 mln funtów – prawie 6 mln złotych) oraz brosze należące do Chrystiana IX, króla Danii (4,5 tys. funtów – ponad 20 tys. złotych).

© Licencja na publikację
Źródło: rp.pl

Przeczytaj więcej niżej

W lesie Sherwood znaleziono złoty średniowieczny pierścień

Amator poszukiwacz skarbów znalazł w Anglii złoty średniowieczny pierścień z szafirem. Natrafił na niego w pobliżu słynnego lasu Sherwood, który jest związany z legendą o Robin Hoodzie. Zdaniem specjalistów pierścień pochodzi z XIV wieku i może być wart 70 tysięcy funtów.

Złoty pierścień z szafirem. Fot. Mark Thompson/BNPS

34-letni amator poszukiwacz Mark Thompson z hrabstwa Nottinghamshire, dzierżąc w ręku wykrywacz metali udał się na pola leżące w pobliżu słynnego lasu Sherwood. Zaledwie po 20 minutach wykrywacz wskazał, że coś się znajduje w ziemi. Poszukiwacz zaczął kopać, a po chwili jego oczom ukazał się złoty pierścień z szafirem. „- Nie spodziewałem się takiego odkrycia. Jestem w szoku” – mówił Thomson. O odkryciu poinformował archeologów.

34-letni amator poszukiwacz Mark Thompson z hrabstwa Nottinghamshire, dzierżąc w ręku wykrywacz metali udał się na pola leżące w pobliżu słynnego lasu Sherwood. Zaledwie po 20 minutach wykrywacz wskazał, że coś się znajduje w ziemi. Poszukiwacz zaczął kopać, a po chwili jego oczom ukazał się złoty pierścień z szafirem. „- Nie spodziewałem się takiego odkrycia. Jestem w szoku” – mówił Thomson. O odkryciu poinformował archeologów.

Na pierścieniu są wygrawerowane wizerunki Chrystusa niemowlęcia i świętej kobiety, prawdopodobnie Matki Boskiej. Fot. Mark Thompson/BNPS

Zdaniem Dot Boughtona, specjalisty z British Museum, pierścień pochodzi ze średniowiecze z XIV wieku. Na pierścieniu z jednej strony jest wygrawerowana postać Chrystusa niemowlęcia, a z drugiej strony postać świętej kobiety, prawdopodobnie Matki Boskiej. Według Boughtona podobny szafir z pierścienia znajduję się w grobowcu zmarłego w 1374 roku arcybiskupa Canterbury Williama Wytleseya.

Fot. Mark Thompson/BNPS

Jeden z domów aukcyjnych ocenił, że pierścień może być warty nawet 70 tysięcy funtów, czyli około 365 tysięcy złotych. Znalezisko zostało uznane za skarb, a znalazca ma otrzymać nagrodę.

________________

Autor: Jacek Czubacki

Na podstawie: Dailymail

Za; https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/12/20/w-lesie-sherwood-znaleziono-zloty-sredniowieczny-pierscien/

Ten wpis został opublikowany w kategorii ARCHEOLOGIA, HISTORIA EUROPY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, KULTURA, LITERATURA POLSKA, SZTUKA, Uncategorized, Wlk. Brytania. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.