IPN wznawia śledztwo ws. mordu na Żydach z 1941 r. Naczelny Rabin Polski już protestuje przeciw ekshumacji

Pion śledczy białostockiego oddziału IPN podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. To efekt odkrycia zbiorowej mogiły podczas prac terenowych Stowarzyszenia “Wizna 1939” w październiku br. Znaleziono szczątki ludzkie przedwojennych mieszkańców miasteczka narodowości żydowskiej oraz łuski od niemieckiej amunicji.

Teren ten znalazł się pod okupacją sowiecką i gdy w lipcu 1941 r. wkroczyli tu Niemcy, zamordowali kilkudziesięciu Żydów. W tym okresie doszło też do zbrodni w Jedwabnem, odległym o zaledwie 12 km.

– Śledztwo w tym zakresie zostanie podjęte na nowo — poinformował PAP prok. Dariusz Olszewski z pionu śledczego IPN w Białymstoku.

Nie wykluczył przy tym przeprowadzenia badań „archeologiczno-ekshumacyjnych”, ale nie jest jednak całkiem pewne. Już działania “Wizna 1939” wystarczyły , by doprowadzić do szału Michaela Schudricha.

Naczelny Rabin Polski wystosował pismo do Stowarzyszenia “Wizna 1939”, gdy w publicznej informacji przeczytał “o prowadzeniu w miejscu domniemanej lokalizacji żydowskiej mogiły prac ziemnych i natrafieniu w rezultacie na ludzkie szczątki”. Z uwagi na wspomnianą bliskość Jedwabnego, jak i korelację czasową, trudno się dziwić irytacji Schudricha. Wyniki śledztwa pośrednio podważą oficjalną wersję ws. Jedwabnego.

– Bardzo proszę o informacje jakie są założenia i cele działań podjętych przez Stowarzyszenie w Wiźnie, na jakiej podstawie prowadzili Państwo prace ziemne w miejscu domniemanej lokalizacji żydowskiego grobu wojennego i dlaczego o fakcie poszukiwań i natrafienia na ludzkie szczątki nie poinformowaliście Państwo Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Prawo żydowskie wyklucza możliwość ekshumacji żydowskich szczątków oraz zakazuje otwierania grobów. Rozkopywanie mogił z okresu Holocaustu stoi w sprzeczności z szacunkiem dla ofiar i jest rażącym naruszeniem żydowskiej tradycji, która była udziałem ludzi w tym miejscu pochowanych – napisał rabin w liście, opublikowanym przez stowarzyszenie.

Stowarzyszenie pracuje nad odpowiedzią.

_____________

za: wizna1939.eu

Za; pn-wznawia-sledztwo-ws-mordu-na-zydach-z-1941-r-naczelny-rabin-polski-juz-protestuje-przeciw-ekshumacji/

Ten wpis został opublikowany w kategorii AIPAC - „LOBBY”, ANTYPOLONIZM, ANTYSEMITYZM, APELE - KOMUNIKATY, Bitwa pod Wizną - POLSKIE TERMOPILE 1939, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, Holokaust, II Wojna Światowa, III RP, IPN, JEDWABNE, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, NIEMIECKI HITLERYZM, Roszczenia żydowskie, Uncategorized, Zbrodnie niemieckie w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „IPN wznawia śledztwo ws. mordu na Żydach z 1941 r. Naczelny Rabin Polski już protestuje przeciw ekshumacji

 1. robg56 pisze:

  Trzeba wyjaśnić, czy koncepcje Schudricha o sprawstwie bez badania szczątków są prawdziwe? Jeśli nie można zbadać i udokumentować oskarżeń, to te oskarżenia są fałszywe, i dusze pomordowanych cierpią, a z nimi cierpi Świat. Tym samym świadectwo Schudricha nie jest żadnym świadectwem, lecz kłamstwem, które obraża Najwyższego.

 2. majk koszyk pisze:

  Prawo polskie nakazuje ekshumację i sekcję zwłok.
  Jak zrobią DNA to będzie wiadomo czy biały człowiek slowianin tam leży czy czarny czy żółty.

 3. Danuta pisze:

  Kłamstwo!!!!!!!! Prawo żydowskie nie wyklucza możliwości ekshumacji żydowskich szczątków. Wielokrotnie dr Kurek podkreślała, że Żydzi kłamią i robią wszystko, aby nie dopuścić do ekshumacji żydowskich szczątków. Powód? Cały świat dowiedział by się o żydowskim kłamstwie dotyczący Jedwabnego.
  Pytam się Schudrycha- czy Żydzi mieli szacunek dla polskich ofiar, stawiając na ich mogiłach muzeum Polin?

Możliwość komentowania jest wyłączona.