ArcelorMittal wygasi wielki piec w Nowej Hucie. „To koniec” kombinatu

Remont wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie na zdjęci z 2016 roku /Stanisław Rozpędzik /PAP

To będzie koniec kombinatu w Krakowie Nowej Hucie. Dzisiaj rano załoga usłyszała, że jeszcze w listopadzie dojdzie do wygaszenia wielkiego pieca. Taką informację przekazał Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal Poland. Przedstawiciel związkowców Józef Kawula twierdzi, że decyzja ta w praktyce oznacza, że 1500 do 2000 ludzi może w ciągu najbliższych 3 miesięcy stracić pracę.

Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal Poland poinformował we wtorek, że tym miesiącu zostanie wygaszony wielki piec w kombinacie w Nowej Hucie w Krakowie. W zapowiedziach mówi się o wielomiesięcznym postoju.

Dla nas taka informacja oznacza koniec firmy – mówi w rozmowie z RMF FM Józef Kawula, wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland. Ogłosili, że 23 listopada wielki piec i stalowania zostaną zatrzymane na czas niewiadomy – powiedział nam Kawula.

Według nieoficjalnych informacji, mówi się o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca oraz stalowni na 9 miesięcy. Józef Kawula nie wierzy jednak, by na tym miało się skończyć. Historycznie się nie zdarzyło, żeby Mittal uruchomił zamknięty piec – stwierdził.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM wyjaśnił, że w tym czasie część załogi będzie „jeździła do Dąbrowy Górniczej, część będzie zagospodarowana na miejscu w Krakowie, a część będzie na postojowym”.

Wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland podkreśla, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy pracę straci od 1500 do 2000 osób.

Prezes Geert Verbeeck wyjaśnił, że spółka nie zamierza zwalniać około 700 własnych pracowników zatrudnionych w części surowcowej. W sumie pracuje w niej około 1100 osób, ale 300 to pracownicy firm zewnętrznych.

Utrzymuje, że spółka chce ponownie uruchomić krakowską instalację, „jak tylko powróci koniunktura i będzie opłacalna produkcja w hucie w Krakowie”. Nie jesteśmy w stanie podać daty, będziemy uważnie przyglądać się temu, co się dzieje na rynku – powiedział.

Według Verbeecka, ułatwieniem dla ponownego uruchomienia instalacji wielkiego pieca będzie fakt, że w 2016 roku przeszedł on generalny remont.

Wygaszenie pieca planowano ma wrzesień – przesunięto na po wyborach

Już 4 października dziennikarze RMF FM informowali o wstrzymaniu zakupu jakichkolwiek surowców oraz o tym, że na terenie krakowskiego kombinatu zaczęto tworzyć instalacje mające inicjować wyłączenie jedynego pracującego tam pieca.

Jego tymczasowe bezterminowe wyłączenie spółka planowała już od dawna, argumentując to względami ekonomicznymi. Zapowiadane wyłączenie pieca już we wrześniu zostało jednak przesunięte na okres powyborczy –  jak wynika z naszych informacji – stało się tak po interwencji ze strony rządu.

Związkowcy z huty rozpoczęli akcję protestacyjną

9 października związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego pracowników ArcelorMittal rozpoczęli akcję protestacyjną. Oflagowali swoje budynki oraz miejsca pracy. Zagrozili wyjściem na ulicę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Związkowcy w krakowskiej hucie dla RMF FM: „Czujemy się oszukani, przede wszystkim przez rząd”

Największy producent stali w Polsce

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut – w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi – ok. 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali.

Od 2004 roku, kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.

W 2017 roku spółka zakończyła projekty w części surowcowej krakowskiej huty o łącznej wartości 200 mln zł. Najważniejszą z nich był remont jedynego wielkiego pieca.

___________

Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-arcelormittal-wygasi-wielki-piec-w-nowej-hucie-to-koniec-kom,nId,3330996#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POlska w likwidacji, PROTESTY, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, Uncategorized, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „ArcelorMittal wygasi wielki piec w Nowej Hucie. „To koniec” kombinatu

  1. wasa pisze:

    I bardzo dobrze niech robole w końcu zrozumieja jak ich się w konia zrobiło- trzeba teraz zapłacić za solidarność i niszczenie POLSKI!!!!!!! pod dyktando Zachodu i szydów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.