Jordania ogłasza pełną suwerenność nad terenami wydzierżawionymi Izraelowi

Król Jordanii Abdullah II ogłosił w niedzielę, że jego kraj ponownie przejmuje „pełną suwerenność” nad dwoma obszarami wzdłuż granicy z Izraelem, wydzierżawionymi temu krajowi w 1994 roku. Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie z tego powodu.

– Dziś ogłaszam wygaśnięcie aneksów do traktatu pokojowego dotyczących Ghumaru i Baquory oraz nałożenie pełnej suwerenności [Jordanii – przyp. red.] nad każdym kawałkiem tych terenów – powiedział w niedzielę król, przemawiając przed parlamentem.

Już w ubiegłym roku monarcha informował, że nie będzie odnawiał umowy dzierżawy obszarów rolnych, na których strona izraelska ma pewne prawa zgodnie z traktatem pokojowym z 1994 roku. Rząd Izraela liczył jednak, że uda się wynegocjować z władzami jordańskimi przedłużenie dzierżawy.

Traktat pokojowy między Izraelem a Jordanią Na mocy traktatu pokojowego Izrael zachował prywatną własność ziemską oraz specjalne prawa przejazdu w rejonie Baquory (po hebrajsku Naharajim) w północno-zachodniej części królestwa i w rejonie Ghumar (po hebrajsku Cofar) na południu. Dzierżawa obejmowała około 405 hektarów terenów rolniczych (Ghumar), a także niewielki obszar znany jako „Wyspa Pokoju” w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego (Baquora), który był popularnym wśród mieszkańców Izraela celem wycieczek. Resorty spraw zagranicznych obu państw ogłosiły, że izraelscy rolnicy będą mogli w tym sezonie zebrać zbiory w Ghumarze oraz że Jordania będzie respektować prywatne prawa własności w rejonie Baquory.

Jednocześnie strona jordańska podkreśliła, że aby przejść przez przejścia graniczne od teraz rolnicy będą potrzebowali wiz. Dotychczas mogli wchodzić na te obszary swobodnie.

„Izrael ubolewa nad decyzją Jordanii o wypowiedzeniu aneksów” do traktatu – dodało z kolei izraelskie MSZ.

Napięcia między Izraelem a państwami arabskimi Agencja AP podkreśla, że ten krok to kolejny problem w stosunkach dwustronnych, które, mimo początkowego optymizmu spowodowanego podpisaniem traktatu, od pewnego czasu się pogarszają.

Dokument jest jednym z dwóch traktatów pokojowych zawartych między Izraelem a państwem arabskim (drugie dotyczy Izraela i Egiptu). Porozumienie izraelsko-jordańskie jest strategicznie istotne dla obu krajów – pisze AP – ponieważ utrzymuje ścisłą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i projektów ekonomicznych.

Jednak w relacjach tych rosną napięcia ze względu na politykę Izraela na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i we wschodniej Jerozolimie. Jednocześnie w Jordanii – gdzie prawdopodobnie ponad połowę populacji stanowią uchodźcy z Palestyny bądź ich potomkowie – opinia publiczna wciąż jest wyraźnie przeciwna normalizacji stosunków z Izraelem.

______________

Autor: mjz//now / Źródło: PAP

10 listopada 2019,
Ten wpis został opublikowany w kategorii !. BLISKI WSCHÓD, HISTORIA WSPÓLCZESNA, IZRAEL, POLITYKA, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.