Rodzinne miasteczko Mussoliniego przestaje finansować wizyty w Auschwitz

(fot. Pixabay)

Władze miasteczka i gminy Predappio, postanowiły zaprzestać finansowania projektu nazwanego „Pociąg pamięci”, w ramach którego organizowano podróże młodzieży do b. nazistowskiego obozu Auschwitz

Władze miasteczka i gminy Predappio, gdzie urodził się Benito Mussolini, postanowiły zaprzestać finansowania projektu nazwanego „Pociąg pamięci”, w ramach którego organizowano podróże młodzieży do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

Władze Predappio uznały inicjatywę za „stronniczą”. Burmistrz liczącego 6 tys. mieszkańców miasteczka Roberto Canali, zapytany o przyczyny tej decyzji wyjaśnił, że władze tej gminy leżącej w regionie Emilia–Romania uznały, iż projekt nie jest oparty na obiektywnym podejściu do historii. Zarzut wobec jego inicjatorów brzmiał: „nie zadbano o wszechstronne naświetlenie historii”.

Według burmistrza przy organizowaniu podróży do Auschwitz zignorowano takie miejsca zbrodni przeciwko ludzkości, jak stalinowskie gułagi oraz zabójstwa Włochów przez jugosłowiańskich partyzantów na granicy obecnej Słowenii podczas II wolny światowej.

Nie jesteśmy przeciwni organizowaniu podróży pociągiem pamięci – tłumaczył Canali włoskiej agencji ANSA, która zwróciła się do niego w związku z zainteresowaniem, jakie sprawa wywołała w mediach. – Jednak te pociągi kursują tylko w jedno miejsce i nie zamierzamy współpracować z nikim, kto zapomina o całej reszcie – oznajmił burmistrz. – Cała nasza młodzież powinna poznawać historię i również to, co się stało w nazistowskich obozach koncentracyjnych, jak Auschwitz. Ale gmina wniesie swój wkład w tę inicjatywę, kiedy pociągi pamięci będą się także zatrzymywały w pobliżu gułagów, ponieważ prawidłowe podejście do sprawy pamięci powinno obejmować wszystko, całe 360 stopni – oświadczył Canali.

______________

09.11.2019

https://www.tvp.info/45258729/rodzinne-miasteczko-mussoliniego-przestaje-finansowac-wizyty-w-auschwitz

Ten wpis został opublikowany w kategorii AIPAC - „LOBBY”, HISTORIA EUROPY, Holokaust, JUDAIZM - ŻYDZI, PROTESTY, Uncategorized, Włochy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.