Na naszych oczach rodzi się nowy świat

„To moment, który zdarza się raz lub dwa razy, na stulecie. Powstaje nowy porządek świata. Skazańcy, świętują zwycięstwo, a rządzący – strąceni do piekła.”

Oficjalne oświadczenia i wymysły dziennikarzy wyraźnie nie pasują do wydarzeń, które następują jedno po drugim. Komentatorzy muszą zmienić swój dyskurs tak szybko, jak to możliwe, lub znajdą się w opłotkach historii.

W lutym 1943 roku zwycięstwo ZSRR w bitwie pod Stalingradem oznaczało przełom w II Wojnie Światowej. Następnie, w ciągu jednego roku, od 1944 do 1945, Wielka Rzesza została zastąpiona przez radziecko-amerykański duopol. Wielka Brytania i Francja które, jeszcze dwanaście lat temu byy dwiema czołowymi mocarstwami świata, stały się jedynie obserwatorami dekolonizacji swoich imperiów.

Taki sam moment przeżywamy dzisiaj.

Każdy okres historyczny ma swój system gospodarczy i tworzy polityczną superstrukturę dla ich ochrony. W końcu zimnej wojny i po rozpadzie ZSRR prezydent Bush senior zdemobilizował  milion amerykańskich żołnierzy, powierzając poszukiwanie dobrobytu swoim transnacjonalnym korporacjom. Razem z Deng Xiaoping stworzyli sojusz i przeniesiono amerykańskie miejsca pracy do Chin. W ogóle nie wzbogacając swoich rodaków, monopolizując zyski i powodując powolną redukcję zachodniej klasy średniej. W 2001 roku to wielki business opłacał atak 11 września, aby narzucić Pentagonowi strategię Rumsfeld’a /Chebrovskogo (Рамсфелда/Чебровского ) dla zniszczenia struktur państwowych. Prezydent Bush następnie zamienił „Wielki Bliski Wschód” w teatr „niekończącej się wojny”.

Oswobodzenie w czasie jednego tygodnia ćwierci syryjskiego terytorium — to nie tylko zwycięstwo prezydenta Baszara el-Asada, „człowieka, który miał odejść jeszcze 8 lat temu”. To również porażka strategii wojskowej, mającej na celu ustalenie wyższości finansowego kapitalizmu. To, co wydawało się niewyobrażalne, stało się.

Porządek świata się zmienił. Dalsze wydarzenia są nieuniknione.

Bardzo ciepłe powitanie prezydenta Władimira Putina w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich świadczy o imponującej reorientacji krajów Zatoki Perskiej, które teraz przechodzą na stronę rosyjską.

Nie mniej imponujące przetasowanie kart w Libanie utwierdziło w percepcji tej samej klęski  finansowego kapitalizmu. W kraju zależnym od dolara , gdzie przez cały miesiąc brak dolarów, gdzie banki są zamykane a wypłaty środków ograniczone, antykorupcyjne demonstracje nie powstrzymają obalenia starego porządku.*1.

Drgawki starego porządku rozprzestrzeniają się. Wielka brytania już wycofała swój specnnaz z Syrii i próbuje porzucić nadnacjonalną edukację (sic!) Unii Europejskiej. Po błędach Sarkozy’ego, Hollande’a ‚ a i Маcron’a, Francja nagle straciła wszelki autorytet i wpływ. USA Donalda Trumpa przestały być „jedynym” i „światowym żandarmem” w służbie finansowego kapitalizmu, aby ponownie stać się wielką potęgą gospodarczą. USA wywożą swój arsenał nuklearny z Turcji i przygotowują się zamknąć CentCom *2.w Katarze. Rosja, przez wszystkich zostaje uznana jako „peacemaker„, zapewniając triumf prawa międzynarodowego, które stworzyła, powołując „Międzynarodową Konferencję Pokojową w Hadze w 1899 roku a  której zasad, od tamtej pory, członkowie NATO nie zdołali zdeptać.

 Podobnie,  jak zakończenie Drugiej Wojny Światowe,j oznaczało koniec Ligi Narodów, tworząc Organizację Narodów Zjednoczonych, ten nowy świat prawdopodobnie da narodziny nowej organizacji międzynarodowej, opartej na zasadach konferencji 1899 roku Mikołaja II i laureata pokojowej nagrody Nobla, Leona Bourgeois*3. Aby to zrobić, należy najpierw rozpuścić NATO, które próbuje przetrwać, rozszerzając się na Rejon Pacyfiku i Unię Europejską— państw schronienia dla finansowego kapitalizmu.

Musimy zrozumieć, co się dzieje. Wkraczamy w okres przejściowy. Lenin powiedział w 1916 roku, że imperializm był najwyższym stadium kapitalizmu, który zniknął po dwóch wojnach światowych i krachu na giełdzie w 1929 roku.

Dzisiejszy świat, to świat finansowego kapitalizmu, który niszczy gospodarki, jedna po drugiej, wyłącznie dla zysku kilku, super bogatych ludzi. Najwyższy stopień tego modelu, zakłada podział świata na części: z jednej strony  kraje, stabilne i zglobalizowane, a z drugiej — regiony świata bez aktywów, zdegradowane do poziomu dostawców surowców. Ten model , konfrontowany przez prezydenta Trump’a (!?) w Stanach Zjednoczonych, żółte kamizelki w Europie Zachodniej, a także w Syrii i Lewancie,  umiera na naszych oczach.

***

Thierry Meissan

Przypisy:

*1. W ros. oryginale: “В зависимой от доллара стране, где целый месяц нет долларов, где банки закрываются а снятие средств ограничивается, антикоррупционные демонстрации не остановят свержение старого порядка.”

*2.  CentralneDowództwo USA (USCENTCOM lub CENTCOM)jest jednym z jedenastu , wchodzących w skład połączonych zespołów dowództwa Ministerstwa Obrony USA. Zostało założone w 1983 roku, przejmując dotychczasowe funkcje sił szybkiego reagowania (RDJTF).

*3. Leon Victor Auguste Bourgeois, 21 maja 1851 — 29 września 1925) — francuski polityk i prawnik, laureat pokojowej nagrody Nobla za rok 1920. Premier Francji (1895-1896).

Źródło: http://geo-politica.info/u-nas-na-glazakh-voznikaet-novyy-mir.html

Tytuł: “У нас на глазах возникает новый мир”

Autor:Thierry Meissan– Konsultant polityczny, prezydent-założyciel Réseau Voltaire (Voltaire Network)

25 октября 2019,

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki   /Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i  pseudonimu autora tłumaczenia.

Za; http://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/151301,przed-naszymi-oczyma-rodzi-sie-nowy-swiat#comment_1595438

Tytuł własny m.j.

Ten wpis został opublikowany w kategorii EUROPA, HISTORIA EUROPY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, HISTORIA ŚWIATA, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, POLITYKA, SPOŁECZEŃSTWO, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.