Afera w resorcie finansów. Tajemnicza spółka, szef ABW i główny podejrzany

ABW nie zajmowało się sprawą nieprawidłowości w resorcie finansów (East News)

Obecny szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski kilka lat temu zasiadał w radzie nadzorczej spółki, której prezesem jest Arkadiusz B., były dyrektor w resorcie finansów i współpracownik Mariana Banasia. Ten sam Arkadiusz B., jak ujawniła „Rzeczpospolita”, miał kierować zorganizowaną grupą przestępczą mającą wyłudzać podatek VAT. Jak ustaliła WP, ABW nie zajmowała się sprawą nieprawidłowości w resorcie finansów.

Arkadiusz B. to główny bohater przestępczego skandalu w resorcie finansów i jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia, ówczesnego wiceministra finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W ministerstwie pracował trzy lata, w tym czasie pełnił funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Skarbowości. Odszedł w listopadzie 2018 roku.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, od stycznia tego roku siedzi w areszcie. Zatrzymali go funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą mająca na celu wyłudzenie VAT i oszustwa podatkowe. Na fikcyjnym handlu sztuczną biżuterią i tarcicą w krajach Unii Europejskiej grupa wyłudziła ok. 5 mln zł.

– Śledztwo zostało wszczęte 11 grudnia 2017 roku. Zarzucane podejrzanym przestępstwa dotyczą okresu od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. – informuje „Rz” Prokuratura Krajowa. W sumie zarzuty usłyszało już 15 osób, w tym wspomniany Arkadiusz B.

Kolejna odsłona afery z Marianem Banasiem. Czarzasty: ręce opadają

Arkadiusz B., oprócz pracy w resorcie finansów, od 2015 roku jest również prezesem spółki „Agencja Monitoringu Wywłaszczeń”. W tej samej spółce, w radzie nadzorczej zasiadał Piotr Pogonowski, obecny szef ABW.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, „Agencja Monitoringu Wywłaszczeń” została założona szesnaście lat temu. Pierwszy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym pochodzi z sierpnia 2003 r. Pierwotnie spółka nazywała się „Agencja Sekurytyzacji Długów Skarbu Państwa i Jednostek Samorządu Terytorialnego” i zajmowała się nabywaniem wierzytelności wobec skarbu państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Nazwę i profil działalności spółka zmieniła w 2005 r.

Od tamtego czasu działalność spółki obejmuje „ochronę prawa własności przed bezprawnym wywłaszczeniem i poszanowaniem prawa do słusznego odszkodowania za dokonywanie wywłaszczenia”. W internetowej wersji KRS na stronach resortu sprawiedliwości brak jest sprawozdań finansowych spółki. Ostatnie złożono za 2013 rok.

Pogonowski pojawił się w radzie nadzorczej w 2015 roku. W tym samym roku prezesem został Arkadiusz B. W Krajowym Rejestrze Sądowym wpis na temat zmian w kierownictwie spółki (obejmujący wspólnie Pogonowskiego i Arkadiusza B.) pojawił się 28 lipca 2015 roku. Formalne wykreślenie z rady nadzorczej Pogonowskiego w KRS nastąpiło wpisem z 1 kwietnia 2016 r.

Służby: to był krótki epizod w spółce

Według Stanisława Żaryna, rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, wpisy do KRS nie pokrywają się z faktyczną sytuacją.

– W latach 2010-2015 prof. Piotr Pogonowski prowadził Kancelarię Radcy Prawnego. W 2015 roku zaproponowano mec. Pogonowskiemu wejście w skład Rady Nadzorczej spółki „Agencja Monitoringu Wywłaszczeń”. Spółka ta miała się zajmować reprezentowaniem osób, które nie otrzymały należnej pomocy po wywłaszczeniach prowadzonych m.in. w okresie PRL. Na skutek braku możliwości realnego wykonywania zadań członka Rady Nadzorczej (m.in. nieuzyskania informacji od Zarządu i Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki na temat sytuacji prawnej i finansowej Spółki), w dniu 10 lipca 2015 r. prof. Piotr Pogonowski złożył rezygnację z funkcji. Sąd Rejestrowy potwierdził ten fakt, dokonując wykreślenia w stosownych rejestrach – informuje WP Stanisław Żaryn.

– Z tytułu zasiadania w Radzie Nadzorczej „Agencji Monitoringu Wywłaszczeń” prof. Piotr Pogonowski nie osiągnął żadnego dochodu. Zasiadanie w Radzie Nadzorczej spółki, fakt złożenia rezygnacji i wykreślenia (daty tych zdarzeń), są powszechnie dostępne: ujawnione w KRS oraz w oświadczeniu majątkowym prof. Piotra Pogonowskiego złożonym m.in. przy powołaniu na stanowisko (p.o.) szefa ABW w dniu 19 listopada 2015 r. oraz oświadczeniu o stanie majątkowym złożonym w związku z powołaniem na stanowisko szefa ABW (19 lutego 2016 r.) – dodaje Stanisław Żaryn.

Razem z Pogonowskim do rady nadzorczej weszli wówczas również Konrad Raczkowski i Grzegorz Kaczorowski. Ten pierwszy kilka miesięcy później zostanie wiceministrem finansów. Odejdzie z resortu w 2016 r., by przez kolejne trzy lata pełnić funkcję wiceprezesa Banku Ochrony Środowiska, kontrolowanego przez Skarb Państwa i stać na czele Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego BOŚ. Przypomnijmy, że to właśnie ten Bank udzielił kredytu w 2017 roku Banasiowi. Kredyt w wysokości 2,6 mln zł otrzymała firma Jakuba Banasia, syna prezesa NIK.

Z kolei Grzegorz Kaczorowski związany był z firmami specjalizującymi się w doradztwie w branży energii odnawialnej. Jak wynika z jego biogramu, do największych sukcesów zalicza m.in. „pozyskanie blisko 2000 indywidualnych klientów na instalacje fotowoltaiczne w ramach współpracy z BOŚ Bank, w ramach programu Prosument. Łączna wartość projektu opiewała na 600 mln zł”.

Według aktualnego odpisu z KRS, obaj panowie nadal zasiadają w radzie nadzorczej „Agencji Monitoringu Wywłaszczeń”. Prezesem spółki jest ten sam Arkadiusz B.

Pracowali w resorcie finansów już wcześniej

Co ciekawe, Arkadiusz B. pracował w resorcie finansów za pierwszych rządów PiS, w 2006 roku. W tamtym okresie w ministerstwie pracował również Pogonowski. W latach 2006–2007 był dyrektorem Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego.

. – Prof. Piotr Pogonowski poznał Arkadiusza B. w ramach wspólnej pracy w ministerstwie finansów w latach 2006 – 2007. Pan Arkadiusz B. był dyrektorem jednostki odpowiedzialnej za sprawy administracyjno – logistyczne, prof. Pogonowski – dyrektorem jednostki odpowiedzialnej za sprawy obsługi prawnej i zastępstwa procesowego – informuje WP Stanisław Żaryn.

– Po powołaniu na stanowisko szefa ABW prof. Piotr Pogonowski nie utrzymywał żadnych relacji z Arkadiuszem B. Piotr Pogonowski Arkadiusza B. widział jedynie raz: w czasie organizowanej przez Krajową Administrację Skarbową uroczystości, na którą zaproszono Szefa ABW – dodaje Żaryn.

ABW nie prowadziło postępowania

Jak to możliwe, że przez trzy lata ABW, która ma pod kontrolą Ministerstwo Finansów, nie wiedziało o procederze z udziałem Arkadiusza B.? Przypomnijmy, że oprócz niego w aferę zamieszany są inni wysoko postawieni urzędnicy resortu: Krzysztof B., były wicedyrektor Departamentu Kontroli Celnej, Podatkowej i Kontroli Gier oraz Andrzej S., były naczelnik warszawskiego urzędu skarbowego – Andrzej S. Obaj, podobnie jak Arkadiusz B., przebywają w areszcie.

Zdaniem Stanisława Żaryna, sprawą wystarczająco zajmował się CBŚ. – Stwierdzone nieprawidłowości były przedmiotem skutecznego rozpoznania przez Centralne Biuro Śledcze Policji od ponad dwóch lat. Nie ma więc potrzeby i byłoby to nieracjonalne, aby tą samą sprawę prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – informuje WP Stanisław Żaryn.

I dodaje, że w okresie od października 2015 do czerwca 2018 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem poszczególnych jednostek prokuratury prowadzili łącznie 618 postępowań przygotowawczych wobec 2 534 podejrzanych. W tym okresie, spośród wskazanych postępowań, 190 spraw zakończono skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia przeciwko 681 podejrzanym.

Minister Wąsik: służby działały prawidłowo

Zapytaliśmy również o komentarz do sprawy ministra Macieja Wąsika, zastępcę koordynatora ds. służb specjalnych w rządzie.

– Służby w tym przypadku zadziałały skutecznie. Przecież to dzięki pracy służb zakończono karierę Arkadiusza B. Proszę sobie przypomnieć, jaka za rządów PO-PSL była luka VAT-owska. I jakie my podjęliśmy działania – mówi WP Maciej Wąsik.

– Czy pan minister wiedział o tym, że szef ABW Piotr Pogonowski zasiadał w radzie nadzorczej spółki, w której prezesem był Arkadiusz B.? – pytamy.

– Proszę w tej sprawie wysłać pytania na piśmie – mówi minister Wąsik.

– Wysłaliśmy do ABW i rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych. Czy pańskim zdaniem znajomość obu panów nie miała wpływu na kontrolę resortu finansów przez ABW? – dopytujemy.

– A ja znam senatora Stanisława Koguta i Stanisława Gawłowskiego z Sejmu. I jakie to ma znaczenie? Zapewniam, że nie miało to żadnego wpływu na kontrolę ABW i na to, że proceder z udziałem Arkadiusza B. trwał trzy lata. Ten pan został zatrzymany. Jeśli pan sugeruje, że był jakiś wpływ w tej sprawie albo jakakolwiek ochrona, to będą procesy – kończy minister.

W podobnym tonie wypowiedział się rzecznik ministra koordynatora ds służb specjalnych. – Insynuacje jakoby Piotr Pogonowski brał udział w procederze przestępczym, spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną – mówi Stanisław Żaryn.

___________

25.10.2019

Za; https://wiadomosci.wp.pl/afera-w-resorcie-finansow-tajemnicza-spolka-szef-abw-i-glowny-podejrzany-6438939535763073a

  • Ręce opadają…. oni wygrali wybory … Brak słów – m.jasińska
Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POlska w likwidacji, Uncategorized, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Afera w resorcie finansów. Tajemnicza spółka, szef ABW i główny podejrzany

  1. RobG56 pisze:

    Uważam, że organ do ochrony interesów państwa jest niezbędny. Jednak tym organem z całą pewnością nie jest ABW.

  2. Kojak pisze:

    Masa poWiedzial takze ze on o bandyrtach z wojskowej bezpieki nie powie nic, bo nikt w Polsce nie uchroni go od smierci z ich reki ! ! ! Zydowskie zbiry z organow scigania przyjeli te slowa z pelnym zrozumieniem i zadnych pytan na ich temat mu nie zadawali !

Możliwość komentowania jest wyłączona.