100 lat od pokonania bolszewików. Rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej

Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską

Senatorowie podjęli uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Okazją do świętowania będzie setna rocznica wydarzeń, dzięki którym Polska zachowała swoją niepodległość, jednocześnie ratując Europę przed bolszewicką nawałnicą.

Jak podkreślił senator sprawozdawca, Jan Żaryn (PiS), przyszłoroczna rocznica jest bez wątpienia okazją do ogólnonarodowego świętowania. Podkreślił, że obchody winny wyjść także poza granice Polski, by przypomnieć w Europie o wadze tego wydarzenia i wpływie na historię kontynentu.

Uchwała podkreśla, że zwycięstwo odniósł cały naród. Senatorowie wymienili w niej najważniejszych architektów sierpniowego zwycięstwa:

„Naczelny Wódz Józef Piłsudski, szef sztabu Wojska Polskiego gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski, dowódca Armii Ochotniczej gen. Józef Haller, oficerowie i żołnierze wspierani przez cywilne władze państwa na czele z premierem Wincentym Witosem orazRadą Obrony Państwa, ludność stolicy i całego państwa – wszyscy oni, wsparci także przez sojuszników, stanęli zjednoczeni do boju, świadcząc o powszechnym przywiązaniu Polaków do swojego państwa i pragnieniu obrony cywilizacji europejskiej opartej na dorobku chrześcijaństwa i samostanowieniu demokratycznych narodów.”

Nad uchwałą głosowało 84 senatorów, wszyscy byli za.

_______

Historia.org.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bitwa Warszawska, III RP, Sejm, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.