Nobel: żydowski rasizm i antypolskość Szwecji. Kloaka w pełnej krasie.

Krótki i węzłowaty komentarz  Gazety Warszawskiej n.t. przyznanej literackiej nagrody Nobla –  „Rasizm i jego kloaka. „

________________

Piotr Gliński o Oldze Tokarczuk dla WP:  Teraz należy się cieszyć

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. W rozmowie z WP minister kultury Piotr Gliński mówi, że chętnie spotka się z pisarką, by porozmawiać o promocji polskiej kultury, a odpowiednie instytucje powinny zastanowić się nad kanonem lektur szkolnych.

Piotr Gliński w rozmowie z WP skomentował literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk (East News)

: Panie premierze, jak wykorzystać Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk dla polskiej kultury?

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński: To jest na pewno sytuacja wymagająca zastanowienia i planu, trudno odpowiedzieć na gorąco. Z pewnością ta nagroda to jest wielki sukces pani Olgi Tokarczuk i polskiej kultury, co mnie ogromnie cieszy. I bardzo gratuluję polskiej pisarce takiego wyróżnienia.

Chciałby się pan spotkać z Olgą Tokarczuk, żeby porozmawiać o tym, jak ten sukces może pomóc polskiej kulturze?

– Ja zawsze chętnie spotykam się z polskimi twórcami, nawet jeśli wydaje się, że politycznie nam nie jest po drodze. Ale to nie jest wątek, który chciałbym poruszać teraz. Teraz należy się cieszyć.

W kanonie lektur szkolnych znajduje się jedno opowiadanie Olgi Tokarczuk. To co prawda kompetencja MEN, ale czy pana zdaniem należałoby dołożyć do niego powieść noblistki?

– Skoro jest opowiadanie, to chyba dobrze świadczy o kanonie. Niech tym się zajmują odpowiednie instytucje, z pewnością takie wydarzenie może być bodźcem do przemyśleń.

A co z pana przygodą z książkami Olgi Tokarczuk? Ostatnio najwięcej się mówiło o tym, jak przyznał pan, że nie dokończył żadnej książki pisarki. Co teraz?

– No tak jak mówiłem, to jest pewien bodziec do różnych działań. Myślę, że minister kultury powinien teraz wrócić do niedokończonych lektur.

Do której konkretnie?

– Myślę, że do „Ksiąg Jakubowych” przede wszystkim. Bardzo żałuję, że jako minister nie zawsze mam czas czytać i oglądać wszystko, co na to zasługuje, nawet te dzieła, które jako minister finansuję czy im patronuję. Ale ta lektura jest oczywiście priorytetem.

Przeczytaj także: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Piotr Gliński składa deklarację

https://ksiazki.wp.pl/piotr-glinski-o-oldze-tokarczuk-dla-wp-teraz-nalezy-sie-cieszyc-6433625231935617a

Źródło: Gazeta Warszawska

__________

Mój komentarz:

W filmie „Pokot” Polacy są ukazani jako podludzie, których można zabijać. Parafrazując Ulrikę Meinhof: „Polacy to są świnie, nie powinno się z nimi rozmawiać a można do nich strzelać.” I na nic pomogą tłumaczenia pana Karonia, że ten film warto obejrzeć, to brednie, „które można wsadzić między papier toaletowy a książki Adorno.”

Natomiast „Księgi Jakubowe” – to zrobienie z polskich biskupów „żydożerców i psychopatycznych fanatyków z mentalnością czekistowskich inkwizytorów”, jak powiedział Grzegorz Braun.

Minister Gliński błyskawicznie nawrócony: niedawno się przechwalał, że nie czytał żadnej książki Tokarczuk a teraz szybciutko dla tvp.info: Nobel dla Tokarczuk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na świecie.

Tak więc Tokarczukowa została mianowana polską pisarką! a jej sukces wielkim sukcesem Polski. Spokojnie, to dopiero początek. Zobaczycie niedługo, że Jarosława Kaczyńskiego, z panią Tokarczuk więcej łączy niźli dzieli, i że wspólnie zawiążą front przeciw nacjonalistycznemu, nieobytemu na salonach faszystowskiemu motłochowi… Zobaczycie. /m.j

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, KULTURA, LITERATURA POLSKA, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Nobel: żydowski rasizm i antypolskość Szwecji. Kloaka w pełnej krasie.

  1. wasa pisze:

    Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów
    — mówiła Olga Tokarczuk w „Minęła dwudziesta” w TVP Info w 2015 r. Noblistka NIE Z POLSKI.!!!!!!

  2. majk koszyk pisze:

    Witamy w polin gdzie żyd z Ukrainy to Polak, a Lehita to faszysta. Ciekawe kiedy otworzą dla nas rezerwaty, czy może po prostu wymordują?

Możliwość komentowania jest wyłączona.