Przemówienie Garry Kasparowa w 80. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow

Garry Kasparov Toronto, September 12, 2019. Photo: Mykola Swarnyk

Garry Kasparov Keynote Address, Molotov-Ribbentrop Pact 80th Anniversary / https://upnorth.eu/garry-kasparov-keynote-address-molotov-ribbentrop-pact-80th-anniversary/ Tłum. m.jasińska

W rzeczywistości  80. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow jest tylko pretekstem do wezwania społeczności międzynarodowej do zdecydowanego przeciwstawienia się polityce Rosji a głównym powodem ma być „okupacja Ukrainy” i „aneksja” Krymu. Bardzo roztkliwia się na losem biednych Ukraińców sprytnie ich wplatając i utożsamiając z ludnością  polską w ’39 zaatakowaną przez Niemcy i Sovietów”uwięzioną między dwiema siłami zła”,  mówiąc m.in. „Do dziś ukraińskich i bałtyckich patriotów oszczerczo oskarża się o to, że byli faszystami, kiedy wszystko, czego chcieli, to wolność”.

Czyżby pan Kasparow nie słyszał o mordach na Polakach na Wołyniu? Ani o ukraińskiej formacji SS Galizien w szeregach armii Hitlera – bestialsko tłumiącej Powstanie Warszawskie do tego stopnia, że Polacy modlili się, aby przed nimi przybyli Niemcy? O Katyniu też nie słyszał? … A roszczeniach ukraińskich do wschodnich terytoriów Polski wywieszonych oficjalnie w ambasadach Kanady, USA, Niemiec? …

Nie ma skutków bez przyczyny. Tak, Putin zmienił narrację o 180 stopni; ostatnio pojawiły się nawet oskarżenia Polski, o okupację Ukrainy od 1920 roku, tak więc stał się obrońcą fałszywej narracji ukraińskiej…  Było szaleństwem oczekiwać, że Rosja, w odpowiedzi, kiedy NATO wbrew wcześniej zawartym porozumieniom wyrosło jej pod nosem, zachowa się inaczej.  Polska będzie ponosić straszne konsekwencje …

Postanowiłam przetłumaczyć to wystąpienie Kasparowa w Kanadzie, po przeczytaniu artykułu w Niezależnej, z wybiórczo zamieszczonymi wyimkami z przemówienia Kasparowa i późniejszą jego polemiką, zatytułowanego „Szach-mat! Kasparow odpowiada Kremlowi: „Stalin zaatakował Polskę jako partner Hitlera””  (https://niezalezna.pl/288553-szach-mat-kasparow-odpowiada-kremlowi-stalin-zaatakowal-polske-jako-partner-hitlera ) … w naiwność Redakcji nie wierzę, czyli dalej polityka … po trupach Polaków do niepodległej Ukrainy … / –  m.jasińska

***

Przemówienie wygłoszone przez Garry’ego Kasparowa w dniu 12 września 2019 r. W Toronto na 80. rocznicę Paktu Ribbentrop-Molotov („The Black Ribbon Day Conference”) na Uniwersytecie w Toronto.

Dziękuję… Moje podziękowania dla Boba Rae za wprowadzenie… Mogę tylko odpowiedzieć, że robię to, ponieważ robię to, co powiedziała mi moja matka, i podążam za słowami sowieckich dysydentów: „Rób, co trzeba i niech tak będzie”. („Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba” – Inka /m.j)

Panie ministrze Freeland, dziękuję za niezachwianą obronę praw człowieka i demokracji na całym świecie. I dzięki mojemu przyjacielowi Marcusowi Koldze i wszystkim, którzy zorganizowali to ważne wydarzenie. Mam zaszczyt dzisiaj być tutaj. I zawsze miło jest być w Kanadzie, bezkompromisowym liderze wolnego świata! Lub co z tego zostało!

Przybyłem do Toronto z Nowego Jorku i udzieliłem kilku wywiadów kanadyjskiej telewizji, a oni zapytali mnie o moje wybory.
Powiedziałem, że ci zazdroszczę, bo masz zamiar przeprowadzić wybory i nie znasz wyniku! I że rzadko zdarza się obserwować wybory w demokratycznym kraju bez najlepszego kandydata pro-Putin i bez bezpośredniej ingerencji Rosji. Ale bądźcie czujni!

To były trudne wystąpienia, ponieważ wydaje się, że codziennie pojawiają się newsy mające niewiele wspólnego z naszym tematem 80-lecia [rocznicy Paktu Ribbentrop-Mołotow]. Ale pamięć o faktach i wnioski z paktu Ribbentrop-Mołotow jest dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczna, ponieważ są atakowane jak nigdy dotąd. Kremlowska machina propagandowa stosuje swoją metodologię nie tylko w stosunku do swoich obecnych zbrodni i zagranicznych wyborów, ale także do wydarzeń historycznych, takich jak II wojna światowa. Obecnie trwa masowa rosyjska kampania dezinformacyjna mająca na celu rehabilitację paktu jako genialnej strategii Józefa Stalina zamiast tego, co było, po prostu: zmowy kryminalnej między dwiema dyktaturami, które rozpoczęły wojnę światową.

Tak, po dziesięcioleciach zaprzeczania, po których po upadku ZSRR nastąpiło na kilka lat potępienie, teraz Rosja Putina otwarcie  uściskała porozumienie pomiędzy dwoma dyktatorami, które bezpośrednio doprowadziło do największej katastrofy ludzkości, jaką kiedykolwiek widziała planeta.

Skąd ten rewizjonizm i dlaczego teraz? Nie chodzi tylko o podtrzymywanie radziecko-rosyjskiej narracji o Wielkiej Wojnie, chociaż i to ma swój udział. Putin odradza radzieckie stanowisko, że II wojna światowa rozpoczęła się w czerwcu 1941 r., kiedy Hitler najechał ZSRR. Ignoruje te półtora roku sojuszniczego przymierza Stalina z  Hitlerem, gdy Związek Radziecki atakuje ze Wschodu, a także zapewnia Niemcom zaopatrzenie w surowce naturalne, zasoby użyte do ataku na Europę Zachodnią.

Pozwolę sobie powiedzieć to ponownie tutaj, na początku. Hitler i Stalin byli sojusznikami. Rozpoczęli II wojnę światową w celu wspólnego zniewolenia Europy. Stalin tak chętnie zawarł układ, że aby zyskać przychylność Hitlera, zastąpił żydowskiego ministra spraw zagranicznych Maksyma Litwinowa, Mołotowem. I zadziałało.

Związek Radziecki był głównym agresorem, zaczekał zaledwie 17 dni, by zrzucić winę na Hitlera, zanim zadał Polsce cios w plecy. Armia Czerwona zaatakowała Polskę równie chętnie, jak Niemcy, i spotkali się 22 września 1939 r. jak przyjaciele  w środku – na wspólnej paradzie zwycięstwa wojsk radzieckich i niemieckich w polskim mieście Brześć Litewski, zanim niemieckie wojsko wycofało się za linię uzgodnioną przez Mołotowa i Ribbentropa. Następnie w niecały rok później kraje bałtyckie zostały zajęte przez ZSRR.

Ludzie, którzy chcieli tylko niepodległości, byli uwięzieni między dwiema siłami zła, które próbowały ich zniszczyć i zniewolić. Do dziś ukraińskich i bałtyckich patriotów oszczerczo oskarża się o to, że byli faszystami, kiedy wszystko, czego chcieli, to wolność. Finlandia była również w menu Stalina, ale bohaterski opór i surowa zima przeszkodziły w jego planach.

(Czyżby pan Kasparow nie słyszał o mordach na Polakach na Wołyniu? O ukraińskiej formacji SS Galizien w szeregach armii Hitlera – bestialsko tłumiącej Powstanie Warszawskie do tego stopnia, że Polacy modlili się, aby przed nimi przybyli Niemcy? O Katyniu też nie słyszał? –  m.jasińska)

A jednak, ponieważ Stalinowi nie pozostało nic innego, jak dołączyć do Aliantów, by pokonać Hitlera, historia i teraźniejszość są dla niego o wiele łaskawsze. Po wojnie zbyt niewygodne było mówienie o sojuszu wuja Joe z Hitlerem w 1939 r. lub innych jego zbrodniach. Autor ludobójstwa Hołodomoru został przyjęty jako równy na arenie światowej. Nawet po tym, jak Winston Churchill ostrzegł świat przed zagrożeniem Stalina w przemówieniu w Fulton, w Missouri, 5 marca 1946 r., Rzadko wspominano o pełnej roli ZSRR w rozpoczęciu wojny. Nie byłoby odpowiedzialności Stalina za jego zbrodnie, nawet jakby opuścił Żelazną Kurtynę w środkowej części Europy.

Garry Kasparov i minister spraw zagranicznych Kanady, Chrystia Freeland, Konferencja z okazji Czarnej Wstążki, Toronto, 12 września 2019 r.

Aliancka zdrada Europy Wschodniej w Jałcie była dla Stalina potwierdzeniem, że USA i Wielka Brytania są zbyt słabe, aby się mu przeciwstawić. Roosevelt miał nadzieję, że czyniąc te potworne ustępstwa, Stalin dołączy do jego nowego pomysłu, Narodów Zjednoczonych. Stalin chętnie podpisał umowę, wiedząc, że nigdy nie będzie związany z żadną organizacją międzynarodową. Harry Truman, zainspirowany Churchillem, pozostawił utworzenie znaczących instytucji, które obejmowałyby CIA, NATO i Radę Bezpieczeństwa Narodowego, które uratowały połowę świata przed komunistyczną tyranią. Dyktatorów nie zatrzymują kawałki papieru ani karta Narodów Zjednoczonych. Zatrzymuje ich NATO.

Podczas słynnego przemówienia Churchilla na temat żelaznej kurtyny trwały procesy w Norymberdze a  Joachim von Ribbentrop stał się pierwszym człowiekiem skazanym na śmierć i egzekucję przez powieszenie. Skazanie von Ribbentropa obejmowało „zbrodnie przeciwko pokojowi” i „celowe planowanie wojny agresji”, a także jego udział „w ostatecznym rozwiązaniu”. Niektórzy puryści prawni krytykowali Norymbergę za brak wyraźnych podstaw prawnych. Dobre pozbycie się problemu. Ale prawdziwym problemem związanym z powieszeniem von Ribbentropa po Norymberdze było to, że Wiaczesław Mołotow nie wisiał obok niego. I że KGB nie zostało potępione wraz z gestapo.

Zamiast tego Mołotow dożył dojrzałego wieku 96 lat, umierając spokojnie w Moskwie w 1986 roku. Zmarł pięć lat przed upadkiem imperium totalitarnego, które pomógł stworzyć. Zmarł bez skruchy za swoje działania pod Stalinem, a nawet nadal zaprzeczał istnieniu tajnego protokołu, który podpisał, ujawnionego światu po wojnie, i któremu oficjalnie zaprzeczał do 1989 roku.

Więc znowu [pytanie] dlaczego? Dlaczego reżim Putina tak ciężko pracuje, by zniekształcić fakty i motywy układu sprzed 80 lat? Dlaczego poszedł dalej nazywając porozumienie, cytuję, z „niemoralnego” na „zło  konieczne?” A w tym roku, cytuję, „genialną strategią Stalina”? Prawdziwy cytat! Odpowiedź – nadszedł czas rehabilitacji.

Około pięć lat temu Putin i jego reżim zaczęli zmieniać stanowisko w sprawie porozumienia Ribbentrop-Mołotow. Po uprzednim potępieniu go, 5 listopada 2014 r. Putin zlekceważył go, mówiąc „co było [w tym] złego, jeśli Związek Radziecki nie chciał walczyć? Zignorował tajny protokół i szybko powrócił do zwykłego wykładu o tym, ile zginęło więcej Sowietów w porównaniu z innymi narodami alianckimi. Tak, 27 milionów Sowietów zabitych w wojnie rozpoczętej przez Stalina. 27 milionów zabitych po tym, jak Stalin zignorował dziesiątki doniesień, że jego sojusznik Hitler przygotowuje się do ataku na Związek Radziecki. 27 milionów zabitych w ramach wielkiego planu Stalina, by zniszczyć Polskę i zmienić w państwo niewolnicze w ZSRR.

Odpowiedzią, dlaczego Putin zmienił melodię, jest data 2014 roku, w którym najechał Ukrainę i zaanektował Krym, pierwsza taka agresja w Europie od końca II wojny światowej. Jeśli zamierzasz naśladować metody represji Stalina w kraju i agresję za granicą, musisz je przeprać (odświeżyć).

Od tego momentu trend jest wyraźny. Przywrócono nawet haniebny tajny protokół wraz z wieloma takimi samymi fałszywymi uzasadnieniami, jak ochrona Rosjan na Ukrainie – odzwierciedlający roszczenia Stalina wobec Polski Wschodniej i Hitlera wobec Czechosłowacji.

Innym znanym uzasadnieniem jest walka z faszyzmem. Jak żartuje się dziś w Rosji, bez względu na to, ilu faszystów popiera Putina i bez względu na to, ilu faszystów popiera Putin, Rosja zawsze walczy z faszyzmem! Nawet gdy reżim Putina coraz mocniej rozprawia się z każdym aspektem rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, w tym z klasycznymi tropami antysemityzmu i prześladowaniami homoseksualistów, państwowa propaganda mówi Rosjanom, że walczą z faszystami na demokratycznej Ukrainie. Nawiasem mówiąc, krajem, który niedawno wybrał żydowskiego prezydenta! Tymczasem międzynarodowi nacjonaliści oraz skrajnie prawicowi przywódcy i ich wyznawcy wyraża swój podziw dla Putina. Znają brata, gdy go widzą.

Wierzcie mi, nie jestem osobą, która chętnie cytuje Marksa i Engelsa, ale coś w tym jest, gdy pisali, że tragiczna historia się powtarza po raz drugi jako farsa.

Historia się dziś powtarza, ale obawiam się, że to nie farsa. Brak odpowiedzialności za zbrodnie Stalina powtórzył się po rozpadzie Związku Radzieckiego. Dla komunizmu nie było Norymbergi. Nie było żadnych procesów dla sovieckich dowódców czystek etnicznych w krajach bałtyckich i na Ukrainie, ani sowieckiego stłumienia Niemiec Wschodnich w 1953 r., Węgier w 1956 r., Czechosłowacji w 1968 r. ub Polski w 1970 r. Architekci i agenci radzieckiego państwa policyjnego nie przeszli lustracji ani komisji prawdy. Czy to naprawdę niespodzianka, że zaledwie dziewięć lat po tym, jak świętowaliśmy zburzenie pomnika założyciela KGB Feliksa Dzierżyńskiego w sierpniu 1991 r., pułkownik KGB został prezydentem Rosji? Nigdy nie mówię „były pułkownik KGB”, ponieważ, jak sam powiedział Putin, nie ma czegoś takiego jak były oficer KGB.

Od lewej /Garry Kasparov, Hon. Bob Rae, Hon, Chrystia Freeland, profesor Robert Austin, Toronto, 12 września 2019 r Czarna wstążka Dzień konferencji.

Amnezja i rewizjonizm nie dotyczą wyłącznie Rosji. Kilka inicjatyw mających na celu uznanie zbrodni i okrucieństw komunizmu nie przeszło przez Parlament Europejski. Dlaczego? Dlaczego swastyka jest zakazana i oczerniana, ale sierp i młot są postrzegane jako ważny symbol polityczny, a nawet sentymentalny kicz?

Putin stał się następcą Stalina. I to nie jest szaleńcze oskarżenie Garry’ego Kasparowa; to jego własna propaganda. Stalina promuje się jako kogoś, kogo można podziwiać, zapomnieć nawet o jego najgorszych zbrodniach, a nawet obchodzić jego najgorsze zdrady. Krok po kroku Putin rehabilituje motywy i działania jednego z najgorszych masowych morderców w historii. Ignorując rewanżyzm i agresję Putina, to tragedia pod każdym względem. Ludobójstwo w Syrii nie jest farsą. Wsparcie dla bandytów i nacjonalistów od Wenezueli po Wielką Brytanię i Niemcy nie jest farsą. Tysiące zmarłych na Ukrainie to nie farsa. Ale jeszcze raz przywódcy wolnego świata wolą czekać i patrzeć  – ale nie możemy czekać i patrzeć z zamkniętymi oczami.

Patrząc wstecz na historię lat 30. XX wieku, Neville Chamberlain i Édouard Daladier popełnili straszny błąd, ufając Hitlerowi w Monachium, ale wiesz, im mogę wybaczyć, ponieważ nie mieli sposobu, aby przewidzieć, co nadejdzie. Oni i ich wyborcy, pamiętając okropności pierwszej wojny światowej, chcieli pokoju za wszelką cenę. I przynajmniej, w przeciwieństwie do dzisiejszych liderów, Chamberlain i Daladier nie mieli osobistych motywów zysku w swoich stosunkach z diabłem.

 Są nowe pakty Ribbentrop-Mołotow, które dzisiaj odbywają się na otwartej przestrzeni, a nie w tajemnicy. Istnieje oś współpracy autokracji z autorytarnymi reżimami, i ich potencjalnymi naśladowcami w wolnym świecie. Pro-Putinowska retoryka – którą należy odróżnić od prorosyjskiej, ponieważ są przeciwieństwami – jest rutynowo słyszana z Węgier i Włoch, nie wspominając już o wielkich ustach w Białym Domu. Globalna wolność od kilkunastu lat systematycznie spada, kierowana przez pająka w centrum sieci w Moskwie.

Jeszcze bardziej pikantne są deale biznesowe z Putinem i jego kumplami, deale, które finansują jego wewnętrzne represje, hybrydowe wojny zagraniczne i utrwalają jego dyktaturę. Deale takie jak gazociąg Nordstream2 z Niemcami lub rosyjska fabryka aluminium w stanie Kentucky oraz handel francuski z Rosją, który wzrósł w zeszłym roku o 11%. W skład zarządu rosyjskiego państwowego giganta naftowego Rosneft wchodzi czterech Amerykanów i dwóch Niemców – i jestem pewien, że są bardzo dobrze wynagradzani. To mamy zamiast izolowania łajdackiego reżimu Putina i zmuszenia jego elit do wyboru między stalinowskimi rządami lub królewskim życiem w wolnym świecie.

Putin uważa, że Zachód porzuci zasady dla zysku i jak dotąd trudno powiedzieć, że się myli. Płaci za lobbystów, globalną sieć propagandową, drużyny sportowe – wszystko to z otwartymi ramionami i otwartymi kieszeniami.

Niewiele lepsze są wezwania do rozmów pokojowych i udobruchanie, podczas gdy Putin nic nie ustępuje i kontynuuje okupację Krymu oraz inwazję na Wschodnią Ukrainę, wojnę, którą mógł natychmiast zakończyć – tak szybko, jak ją rozpoczął.

Stalin potrzebował podboju, aby wzmocnić swoją pozycję i utrzymać swoje chwiejne imperium. Również tutaj Putin idzie w jego ślady, próbując odwrócić uwagę od katastrofalnego stanu Rosji przez obcą agresję. Po 20 latach niekwestionowanej władzy trudno jest wytłumaczyć, dlaczego Rosja tak źle sobie radzi, więc rodzimi wrogowie muszą zostać wymyśleni, gdy ich nie ma. A kiedy to nie wystarczy, dyktatorzy nieuchronnie spoglądają poza swoje granice.

„Wojna” to właściwe słowo, bez względu na to, jak je zakwalifikujesz. Nazwij to wojną hybrydową lub wojną w szarej strefie, ale to wojna. Putin atakuje nie tylko swoich sąsiadów, ale także instytucje wolnego świata, które uważa za zagrożenie dla jego władzy. Jego najbardziej niebezpieczni sojusznicy nie są skrajnie prawicowymi politykami ani bandytami w Iranie i Wenezueli. Nie, najbardziej niebezpiecznymi sojusznikami Putina są przywódcy wolnego świata, którzy nie potrafią mu się przeciwstawić, gdy mają moc, aby to zrobić. Od traktowania Ukrainy jako państwa buforowego, przez zestrzelenie MH17, po zamachy w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, są szczęśliwi, gdy mogą przekazać Putinowi, że to nieuzasadnione wątpliwości.

Na początku II wojny światowej protestowano przeciwko wojnie pod hasłem „Po co umierać za Gdańsk?” Dzisiaj może brzmieć „Po co umierać za Narew?”, podczas, gdy Estonia patrzy nerwowo, gdy dwie gruzińskie prowincje są nadal okupowane, a Ukraina pozostaje oblężona – nawiasem mówiąc, nie przez tak zwanych separatystów, ale przez rosyjskie wojsko pod dowództwem Moskwy. Ale Putin nie jest Stalinem, a dzisiejsza Rosja Putina jest bladym cieniem imperium Stalina. Wolny świat ma dziś znacznie silniejszą pozycję, z dominującą potęgą militarną, gospodarczą i kulturową. Brakuje chęci skorzystania z tego.

Patrzymy na to, co się dzieje otwartymi oczami, abyśmy mogli zrobić to, co należy zrobić. Zaangażowanie nie powiodło się; ośmieliło go i Putin tylko rozprzestrzenił korupcję. Jeśli chcesz zmienić zachowanie Rosji, musisz zagrozić władzy Putina w Rosji. Wszystko inne to tylko hałas, który zignoruje, a my wszyscy będziemy ponosić  konsekwencje. Oznacza to ukierunkowane sankcje wobec kumpli Putina; oznacza usunięcie zależności od rosyjskiej energii; oznacza odcięcie oligarchów Putina od wolnego świata, który tak bardzo lubią odwiedzać, dopóki nie będą musieli szukać innej drogi w Rosji. Można tego dokonać, wraz z Kanadą jako liderem, można to zrobić.

Bezbożny sojusz z 1939 r. Rozpalił świat. Wybory dokonane w 1945 r. doprowadziły do zniewolenia połowy Europy, które zakończyły się dopiero po dziesięcioleciach ofiar. Czy powinniśmy spokojnie powrócić do ciemnej epoki regionalnych mocarstw i egoistycznych państw narodowych? Czy mamy porzucić zasady wolności i demokracji, w imię których przelano tyle krwi, dla ich obrony? Nie możemy.

To wszystko jest potrzebne i dobre, aby jasno wyjaśnić pakt Mołotow-Ribbentrop w tę rocznicę, szczególnie na temat roli Stalina jako bohatera w rozpoczęciu II wojny światowej. Weźmy tę lekcję, aby nazwać rzeczy takimi, jakie są. Kłamstwo to kłamstwo. Morderstwo to morderstwo. Dyktatorzy są dyktatorami. I podobnie jak nie możemy dopuścić do rewizji historii, nie możemy dopuścić do wypaczenia tego, co dzieje się teraz, na naszych oczach. Dziękuję.

_________

Tłumaczyła m.jasińska

za: Garry Kasparov Keynote Address, Molotov-Ribbentrop Pact 80th Anniversary / https://upnorth.eu/garry-kasparov-keynote-address-molotov-ribbentrop-pact-80th-anniversary/

September 15, 2019

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III Wojna Światowa?, Rosja, Ukraina, Uncategorized, ZSRR. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.