ONZ domaga się delegalizacji Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Członkostwo w tych organizacjach ma być traktowane jak przestępstwo

Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej ONZ (CERD) przedstawił rekomendacje dla Polski w zakresie realizacji postanowień Międzynarodowej Konwencji z 1966 roku w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Rekomendacje znalazły się w raporcie opublikowanym 29 sierpnia 2019 roku. CERD zaleca m.in., aby Polska „zapewniła skuteczne wdrożenie prawa delegalizującego organizacje promujące lub nawołujące do dyskryminacji rasowej, takie jak Ruch Narodowy, Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska,

Falanga, Szturmowcy, Niklot, Kongres Narodowo-Społeczny, Autonomiczni Nacjonaliści, Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność oraz polski oddział organizacji Krew i Honor”. Zażądano też zaostrzenia przepisów Kodeksu karnego w taki sposób, aby członkostwo w tych organizacjach było czynem karalnym („punishable offence”).

W swoim raporcie CERD powołał się na art. 13 Konstytucji RP mówiący o zakazie istnienie partii politycznych i innych organizacji „których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową”. Komitet ONZ wyraził niepokój z powodu „istnienia i otwartego działania” w Polsce organizacji, które – zdaniem CERD – „promują nienawiść rasową” oraz „publicznie eksponują symbole nazistowskie, faszystowskie i totalitarne”. Poniżej screen tego fragmentu raportu w języku angielskim.

Komitet wezwał Polskę do podjęcia działania, które mają na celu zwalczanie mowy nienawiści, przestępstw motywowanych nienawiścią, przeciwdziałają uprzedzeniom i stereotypom względem mniejszości narodowych i etnicznych, migrantów i uchodźców. Zobowiązuje też Polskę do przeciwdziałania i monitorowania skali zjawiska underreportingu, czyli niedostatecznym zgłaszaniem organom ścigania przestępstw motywowanych nienawiścią. Pełna treść raportu CERD w języku angielskim TUTAJ.

Rekomendacje CERD to odpowiedź na raport złożony przez polski rząd, w którym zapewniono, że Polska podjęła skuteczne działania mające na celu przeciwdziałanie przestępstwom motywowanym nienawiścią i wzmocnienie systemu prawnego chroniącego przed dyskryminacją rasową. Co dwa lata państwa-strony Konwencji zobowiązane są do informowania o działaniach podjętych w celu uwzględnienia w prawie i w praktyce postanowień Konwencji i uwag Komitetu. CERD wystąpił o przygotowanie przez Polskę dodatkowych wyjaśnień w ciągu następnego roku. To działanie wyjątkowe, podjęte ze względu na sytuację w Polsce. Komitet podziękował Rzecznikowi Praw Obywatelskich za merytoryczny wkład i zaangażowanie w trakcie rozpatrywania przez ONZ sprawozdania Polski oraz wezwał Polskę do wzmocnienia współpracy między organami rządowymi a RPO.

przedstawicielki RPO z wiceprzewodniczącą komitetu CERD Gay McDougall/ fot. rpo.gov.pl

Co ciekawe, wśród pytań, jakie członkowie CERD zadali polskiej delegacji podczas posiedzenie 6 sierpnia 2019 roku, znalazło się m.in. pytanie o efekty kontroli postępowań prokuratorskich prowadzonych w 31 sprawach dotyczących przestępstw z nienawiści, wskazanych w piśmie RPO do Prokuratora Generalnego. Chodzi o tzw. czarną listę Adama Bodnara, na której znalazł się również Jacek Międlar. W piśmie skierowanym do Prokuratura Generalnego Bodnar zaatakował Międlara w związku z jego wypowiedziami w latach 2016-2018 oraz stwierdził, że wygłoszone przez niego kazanie w Białymstoku „mogło wypełniać znamiona przestępstw publicznego nawoływania do nienawiści i publicznego znieważania osób narodowości żydowskiej lub wyznawców judaizmu”.

Mój komentarz: Lewica nie odpuszcza i konsekwentnie dąży do wprowadzenia w Polsce terroru ideologicznego likwidującego wolność słowa i penalizującego przynależność do partii i organizacji, którym przyklejana jest łatka nazistów. Komitet ONZ jest na tyle bezczelny, że domaga się nie tylko delegalizacji niewielkich, marginalnych ugrupowań, ale również partii Ruch Narodowy oraz stowarzyszeń organizujących Marsz Niepodległości. Nie trzeba być Einsteinem, żeby zgadnąć, kto przedstawił komitetowi CERD taki, a nie inny obraz polskich narodowców. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz wszelkiej maści „demokraci” ze szczujących na Polskę organizacji pozarządowych nie zasypiają gruszek w popiele.

___________

Źródło informacji: rpo.gov.pl

ONZ domaga się delegalizacji Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Członkostwo w tych organizacjach ma być traktowane jak przestępstwo

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, CENZURA, III RP, MOWA NIENAWIŚCI, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, ONZ, POLITYKA, PRAWO, RASIZM, Ruchy Narodowo-Radykalne, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „ONZ domaga się delegalizacji Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Członkostwo w tych organizacjach ma być traktowane jak przestępstwo

  1. Karol pisze:

    dokument (?) bez wartości – brak ostemplowania, brak nazwisk autorów. Czy takie oenzetowskie wypociny- kto to zredagował ? mają mieć moc prawną?
    Uwaga: ONZ niszczy ruchy i organizacje patriiotyczne w imie zbrodniczej ideologii LGBT i tzw. ‚nowego ładu” – a stoją za tym pejsaci?

Możliwość komentowania jest wyłączona.