Rosjanie odbudują pomniki żołnierzy radzieckich w Polsce

© Sputnik . Aleksiej Witwicki

Mieszkańcy Woroneża odbudują dwa radzieckie pomniki w Polsce. Następnie w Rzeszowie odbędzie się konferencja naukowo-praktyczna, promująca zbliżenie narodów i odbudowanie wzajemnego szacunku do wspólnych stron historii Rosji i Polski.

Do soboty 21 września w polskim mieście Dukla zakończą się prace remontowe pomnika Abdula Achtajewa i Aleksandra Abaszydze, a w Rzeszowie – Bohatera ZSRR, dowódcy „Młodej Gwardii”, urodzonego w Woroneżu Iwana Turkenicza

Środki na odbudowę – ponad 1 milion rubli (58 tysięcy złotych) – woroneska regionalna publiczna organizacja edukacji wojskowo-patriotycznej „Siła w jedności” otrzymała, wygrywając w pierwszym konkursie grantów prezydenckich.

Po zakończeniu prac w Rzeszowie odbędzie się konferencja naukowo-praktyczna. Rosyjscy i polscy uczniowie przygotują prezentacje dotyczące historii Związku Radzieckiego i Polski podczas wojny z nazistowskimi najeźdźcami. Mieszkańcy Woroneża podkreślają, że projekt jest poza polityką i ma na celu wzmocnienie relacji między narodem rosyjskim i polskim.

„Celem tego projektu jest podjęcie działań mających na celu zbliżenie narodów do szacunku dla wspólnej historii i czci tysięcy radzieckich i polskich bohaterów, którzy walczyli za nas i za naszą wolność. Jesteśmy przekonani, że przyjaźń między narodami i krajami jest silniejsza niż jakiekolwiek okoliczności zewnętrzne i rozbieżności polityczne” – twierdzą autorzy projektu.

Wcześniej w mediach pojawiła się informacja o ustawie, dotyczącej kar za burzenie i profanację pomników obrońców Ojczyzny za granicą, zainicjowanej przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Według słów deputowanego niższej izby parlamentu Rosji Dmitrija Bielika ma ona zostać skierowana pod obrady Dumy Państwowej do końca tego roku.

_____________

11.09.2019

https://pl.sputniknews.com/

Zobacz: Rosja da „nowe życie” pomnikowi, który zdemontowano w Polsce

Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA POLSKI, II Wojna Światowa, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Rosja, Uncategorized, ZSRR. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Rosjanie odbudują pomniki żołnierzy radzieckich w Polsce

  1. kojak pisze:

    A czy ko tos slyszal o pomnikach zolnierzy polskich poleglych w walach w ZSRR ?! Walczyla tam przeciez I i II Armia Wojska Polskiego ! Te pomniki z sowieckch soldatow stawiano czesto bezczelnie i wrecz w kryminalny sposob, kreowano je bowiem na miejsca wienropoddanczych holdow sowieckim bandytom ! Moze tak pomnik ruskich bydlakow gwalcicieli zbuduja ?! Te sowieckie bydlaki za zgoda sowieckich dowodcow bandytow i zdegerowanych lajdakow zgwalcili dziesastki tysiecy kobiet ! Dosc teroru soweckich bandziorow i gnoi ! Wywolali wojne wiec szli przez Polske na Berlin bo musli a nie ze pragneli przyniesc Polsce wolnosc ! ! Sowieckie saldaty przyniesli ale ……NIEWOLE !

Możliwość komentowania jest wyłączona.