Donald Trump: „Niebezpieczny psychopata”, któremu należy się przeciwstawić – Jeffrey D. Sachs

Jeffrey D. Sachs
Sourced Project Syndicate i ICR
20 sierpnia 2019 r
Europa MUSI PRZECIWSTAWIĆ SIĘ  TRUMPOWI

„Europejscy przywódcy powinni uznać, że znaczna większość Amerykanów odrzuca złośliwy narcyzyzm Trumpa. Przeciwstawiając się Trumpowi i broniąc międzynarodowego państwa prawa, Europejczycy i Amerykanie mogą wspólnie umacniać pokój na świecie i transatlantycką przyjaźń dla przyszłych pokoleń. ”- Jeffrey D. Sachs, profesor z Kolumbii i autor wielu uznanych książek na temat polityki i spraw światowych

„NARCISSIST MALIGNANT”

„Sytuacja jest niebezpieczna. Trump jest zaburzony psychicznie:
megalomaniakalny, paranoiczny i psychopatyczny ”(Jeffrey D. Sachs)

Ponieważ Donald Trump ma ponownie odwiedzić Europę na szczyt G7 pod koniec tego miesiąca, europejskim przywódcom zabrakło opcjonalnych możliwości radzenia sobie z prezydentem USA. Próbowali go oczarować, przekonać, zignorować zgodzić się z nim lub nie zgadzać. Jednak nieżyczliwość /nieustępliwość Trumpa jest bezdenna. Dlatego jedyną alternatywą jest przeciwstawienie się mu.

Najpilniejszym problemem jest handel europejski z Iranem. To nie jest mała sprawa. To bitwa, której Europa nie może sobie pozwolić na przegraną.

Trump jest w stanie wyrządzić wielką szkodę bez skrupułów, a teraz czyni to za pomocą środków ekonomicznych i groźby działań wojskowych. Przywołał nadzwyczajne potęgi gospodarcze i finansowe, które mają na celu zepchnięcie Iranu i Wenezueli do upadku gospodarczego. Próbuje spowolnić lub zatrzymać wzrost Chin, zamykając rynki USA na chiński eksport, ograniczając sprzedaż amerykańskich technologii chińskim firmom i ogłaszając Chiny manipulatorem walutowym.

Ważne jest, aby nazwać te działania takimi, jakimi są: osobistymi decyzjami osoby nietrzymającej moczu, a nie wynikiem działań legislacyjnych lub wynikiem jakiejkolwiek pozory publicznej dyskusji. Co ciekawe, 230 lat po przyjęciu konstytucji Stany Zjednoczone cierpią z powodu rządów jednego człowieka. Trump pozbył się administracji wszystkich niezależnych postaci, takich jak były sekretarz obrony, emerytowany generał James Mattis i niewielu republikanów z kongresu szepcze słowo przeciwko swojemu liderowi.

Trump jest powszechnie scharakteryzowany jako cyniczny polityk lawirujący władzą i korzyściami finansowymi. Jednak sytuacja jest znacznie bardziej niebezpieczna. Trump jest zaburzony psychicznie: megalomaniakalny, paranoiczny i psychopatyczny. To nie jest obrażanie [name -calling]. Stan psychiczny Trumpa sprawia, że nie jest w stanie dotrzymać słowa, kontrolować animozji i powstrzymywać swoich działań. Trzeba mu się sprzeciwić, a nie uspokoić.

Nawet gdy Trump robi krok w tył, pod spodem kipi nienawiścią.

Kiedy twarzą w twarz z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na szczycie G20 w czerwcu Trump ogłosił rozejm w swojej „wojnie handlowej” z Chinami. Jednak kilka tygodni później ogłosił nowe taryfy. Mimo sprzeciwu własnych doradców Trump nie był w stanie dotrzymać słowa. Ostatnio kryzys na rynkach światowych zmusił go do czasowego wycofania się. Ale jego agresja wobec Chin będzie trwała; a jego bezinteresowne działania wobec tego kraju będą coraz bardziej zagrażać gospodarce i bezpieczeństwu Europy.

Trump aktywnie próbuje rozbić każdy kraj, który odmawia poddania się jego żądaniom. Naród amerykański nie jest tak arogancki i niefrasobliwy, ale niektórzy z doradców Trumpa z pewnością są. Na przykład doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego John Bolton i sekretarz stanu Mike Pompeo uosabiają wyjątkowo aroganckie podejście do świata, wzmocnione religijnym fundamentalizmem w przypadku Pompeo.

„Megalomaniakalny” Trump, otoczony dwoma ekstremistycznymi fagasami:
zjadliwy wojownik Bolton i fanatyczny chrześcijański syjonista Pompeo

Bolton niedawno odwiedził Londyn, aby zachęcić nowego premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona, aby go dopingować do opuszczenia Unii Europejskiej z lub bez umowy Brexit. Trump i Bolton nie mówią o Wielkiej Brytanii, ale mają gorącą nadzieję [porozumienie z] UE skończy się niepowodzeniem. Każdy wróg Unii – jak Johnson, włoski Matteo Salvini i premier Węgier Viktor Orbán – jest zatem przyjacielem Trumpa, Boltona i Pompeo.

Trump pragnie również obalić reżim irański, wykorzystując antyirańskie nastroje, które sięgają rewolucji w Iranie w 1979 roku i trwałej pamięci amerykańskiej opinii publicznej o Amerykanach wziętych w Teheranie jako zakładnicy. Jego animusz jest podsycany przez nieodpowiedzialnych przywódców izraelskich i saudyjskich, którzy nienawidzą przywódców Iranu z własnych powodów.  Dla Trumpa jednak odmowa przyjęcia jego żądań przez irańskich przywódców jest wystarczającym powodem, aby spróbować ich usunąć.

Europejczycy znają konsekwencje amerykańskiej naiwności na Bliskim Wschodzie. Kryzys migracyjny w Europie spowodowany był przede wszystkim przez wojny prowadzone przez USA w regionie: wojny George’a W. Busha z Afganistanem i Irakiem oraz wojny Baracka Obamy z Libią i Syrią. Stany Zjednoczone zachowywały się pochopnie, a Europa płaciła cenę (choć oczywiście mieszkańcy Bliskiego Wschodu płacili znacznie wyższą).

Teraz wojna gospodarcza Trumpa z Iranem grozi jeszcze większym konfliktem. Na oczach świata próbuje udusić irańską gospodarkę, odcinając jej dochody z wymiany walutowej poprzez sankcje wobec jakiejkolwiek firmy, amerykańskiej lub innej, która prowadzi interesy z tym krajem. Takie sankcje są równoznaczne z wojną z naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych. A ponieważ są skierowane bezpośrednio do ludności cywilnej, stanowią, a przynajmniej powinny stanowić przestępstwo przeciwko ludzkości. (Trump stosuje zasadniczo tę samą strategię przeciwko rządowi i narodowi Wenezueli).

Europa wielokrotnie sprzeciwiała się sankcjom USA, które są nie tylko jednostronne, eksterytorialne i sprzeczne z interesami Europy w zakresie bezpieczeństwa, ale także wyraźnie naruszają porozumienie nuklearne z Iranem z 2015 r., które zostało jednogłośnie poparte przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Jednak europejscy przywódcy bali się rzucać im bezpośrednie wyzwanie.

Nie powinni.

Europa może stawić czoła zagrożeniom amerykańskich sankcji eksterytorialnych we współpracy z Chinami, Indiami i Rosją. Handel z Iranem można łatwo denominować w euro, renminbi*, rupiach i rublach, unikając banków amerykańskich. Handel ropą naftową może odbywać się za pomocą mechanizmu rozliczeniowego euro, takiego jak INSTEX.

W rzeczywistości sankcje eksterytorialne USA nie stanowią wiarygodnego długoterminowego zagrożenia. Gdyby USA wdrożyły je przeciwko większości reszty świata, szkody dla amerykańskiej gospodarki, dolara, giełdy i przywództwa USA byłyby nieodwracalne.

Groźba sankcjami prawdopodobnie może pozostać zatem tylko  – zagrożeniem. Nawet gdyby USA podjęły działania w celu egzekwowania sankcji wobec europejskich przedsiębiorstw, UE, Chiny, Indie i Rosja mogłyby rzucić im wyzwanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co sprzeciwiałoby się szeroko pojętej polityce USA.

Gdyby USA zawetowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa sprzeciwiającą się sankcjom, całe Zgromadzenie Ogólne ONZ może zająć się sprawą w ramach procedur „Zjednoczenia dla pokoju”. Przytłaczająca większość 193 krajów ONZ potępiłaby eksterytorialne stosowanie sankcji. Przywódcy europejscy zagroziliby bezpieczeństwu Europy i świata, przystępując do burzy Trumpa i gróźb wobec Iranu, Wenezueli, Chin i innych.

[Przywódcy Unijni] Powinni uznać, że znaczna większość Amerykanów sprzeciwia się także złośliwemu narcyzmowi Trumpa i jego psychopatycznym zachowaniom , które rozpętały w Stanach Zjednoczonych zarazę masowych strzelanin i innych przestępstw z nienawiści.

Przeciwstawiając się Trumpowi i broniąc międzynarodowej praworządności, w tym międzynarodowego handlu opartego na regułach, Europejczycy i Amerykanie mogą wspólnie umocnić światowy pokój i transatlantycką przyjaźń dla przyszłych pokoleń.

______________

[*System walutowy Chińskiej Republiki Ludowej, wprowadzony w 1948 r.]

Tłum. m.jasińska

Za; Donald Trump: A ‚Dangerous Psychopath’ Who Needs To Be Opposed – Darkmoon / https://www.darkmoon.me/2019/donald-trump-a-dangerous-psychopath-who-needs-to-be-opposed/#more-124992

Źródło: Europe Must Oppose Trump by Jeffrey D. Sachs – Project Syndicate / https://www.project-syndicate.org/commentary/europe-must-oppose-trump-on-sanctions-by-jeffrey-d-sachs-2019-08

Ten wpis został opublikowany w kategorii IZRAEL, JUDAIZM - ŻYDZI, Uncategorized, UNIA EUROPEJSKA, USA i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.