Prof. Jan Żaryn: Brygada Świętokrzyska nie wchodziła z Niemcami w układ militarny

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej podczas parady w Czechach w 1945 roku Foto:Wikipedia

Prof. Jan Żaryn: Brygada Świętokrzyska chciała wycofywać się do sił gen. Władysława Andersa aby walczyć o niepodległą Polskę

– Zarzuty wobec Brygady Świętokrzyskiej to pokłosie propagandy stalinowskiej, z czasów, kiedy członkowie Narodowych Sił Zbrojnych znajdowali się w więzieniach i byli skazywani na kare śmierci i nie mieli żadnej szansy, aby wypowiedzieć się zgodnie ze swoimi racjami – mówił w Polskim Radiu 24 senator Jan Żaryn.

Prof. Jan Żaryn odniósł się do sporu wokół największej formacji Narodowych Sił Zbrojnych. – Brygada Świętokrzyska w styczniu 1945 r., gdy ruszył front, stanęła przed dylematem, albo dajemy się zamordować przez Sowietów, a nie ma cienia wątpliwości, że jej członkowie zostali by rozstrzelani, gdyby dostali się w ręce NKWD czy Urzędu Bezpieczeństwa, albo próbujemy wycofywać się do sił gen. Władysława Andersa aby wspólnie z żołnierzami polskimi na Zachodzie walczyć o niepodległą Polskę. To było dla nich podstawowe pytanie, a nie to, czy współpracować z Niemcami – podkreślił gość audycji.

– Efektem tej decyzji była próba przebicia się przez front niemiecki, co się nie udało i zostali zajęci przez Niemców. Stanęli wtedy przed kolejnym dylematem, czy dać się zamordować przez, czy też podjąć negocjacje z Niemcami dla których stali się politycznym argumentem podczas prób dogadania się z siłami amerykańskimi. Brygada podjęła tę grę, jednocześnie odmawiając działań militarnych z wojskami niemieckimi – przypominał senator.

Prof. Jan Żaryn stwierdził, że żołnierze Brygady Świętokrzyskiej podjęli grę, stojąc nad przepaścią. – Groziła im albo śmierć, albo próba ratowania swoich ludzi, za pewną cenę, co miało służyć temu, aby mogli dalej walczyć o niepodległą Polskę – zaznaczył gość audycji.

75 lat temu, 11 sierpnia 1944 r., na Kielecczyźnie pod dowództwem kpt. Antoniego Dąbrowskiego-Szackiego „Bohuna” powstała Brygada Świętokrzyska, formacja Narodowych Sił Zbrojnych; walczyła zarówno z podziemiem komunistycznym, jak i Niemcami. W grudniu 1944 r. liczebność Brygady wynosiła 822 ludzi. Brygada została sformowana z tych oddziałów NSZ, które nie podporządkowały się umowie scaleniowej z AK z 7 marca 1944 r.

Prof. Jan Żaryn, senator PiSFoto: PR24/MR

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Rozmawiał Antoni Opaliński

PR24/ka

____________________

Data emisji: 13.08.2019

Godzina emisji: 10:09

Za; https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2354355

___________

Zobacz: Sylwetkę dowódcy Brygady Świętokrzyskiej NSZ przybliżył prof. Tomasz Panfil w audycji „Antoni „Bohun” Szacki”. (PR, 28.02.2019) | https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2270966,Antoni-Bohun-Szacki-dowodca-Brygady-Swietokrzyskiej-NSZ

Komentarz m.j

,,Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi ”

– Gomułka 18 czerwiec 1945r.

Za; https://twitter.com/AgaNagrodzka/status/1161623435933552640

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, Brygada Świętokrzyska NSZ, NARODOWE SIŁY ZBROJNE, Roszczenia żydowskie, UB-NKWD, Uncategorized, Żołnierze Wyklęci i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.