Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego

fot. Urząd Miasta i Gminy Chęciny / checiny.pl

  • No, żydowskie pachołki – pan przyjechał i słucha musi słuchać … |m.j

Rabini Yossel Goldstein z Londynu oraz Samuel Kahan z Nowego Yorku spotkali się z władzami podkieleckich Chęcin. Rozmowy dotyczyły odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego – Kirkutu, który znajduje się na terenie Chęcin, na zboczu Góry Zamkowej. Nekropolia liczy ponad 100 nagrobków, w przeważającej większości w formie macewy. Hebrajskie inskrypcje są większości nieczytelne na skutek zniszczeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Datowane są głównie na koniec wieku XIX oraz okres międzywojenny.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Chęciny, gościom został także zaprezentowany szereg inicjatyw podejmowanych przez gminę mających na celu zachowanie tradycji żydowskich. Szczególną uwagę rabinów zwrócił organizowany rokrocznie przez gminę Festiwal Kultury Żydowskiej.

Goście odwiedzili też Synagogę Żydowską, która choć dziś nie zachwyca swoim wyglądem, już za dwa lata, po gruntownej renowacji, stanie się Centrum Kultury Żydowskiej i kolejnym obiektem turystycznym w Chęcinach.  Rabini udali się też na cmentarz żydowski.

_____________

Ten wpis został opublikowany w kategorii AIPAC - „LOBBY”, JUDAIZM - ŻYDZI, Roszczenia żydowskie, Uncategorized i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego

  1. Pingback: Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego | Newsy Polska i Świat

  2. kojak pisze:

    Odrestaurowane oczywioscie za polskie pieniadze ! Ci zlodzieje i hieny zawsze na cudzy koszt ! Zyd jest jak tasiemiec zyje kosztem czlowEika ! Nigdy inaczej!

Możliwość komentowania jest wyłączona.