Niemcy w szoku po deklaracji Donalda Trumpa

Donald Trump / autor: PAP/Radek Pietruszka

12 czerwca 2019 | Niemiecka agencja dpa w relacji z konferencji prasowej prezydentów USA i Polski zwraca uwagę na skrytykowanie przez Donalda Trumpa po raz kolejny Niemiec za zbyt małe wydatki na obronność oraz za Nord Stream 2. Pisze też o planach przerzucenia pewnej liczby żołnierzy USA z Niemiec do Polski.

Dpa wskazuje, że krytykując Niemcy Trump chwalił zarazem Polskę za dotrzymywanie zobowiązań dotyczących wydatków na obronność i podkreśla, że jest możliwe, iż Trump przerzuci do Polski żołnierzy z Niemiec, ale że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Niemiecka agencja odnotowuje, że Trump mówił o 52 tys. żołnierzy USA stacjonujących obecnie w Niemczech, i pisze, powołując się na ambasadę USA w Berlinie, że liczba ta obejmuje nie tylko żołnierzy, lecz także cywilnych pracowników sił zbrojnych USA w Niemczech. Żołnierzy USA stacjonujących w Niemczech jest 35 tys.

Dpa zwraca uwagę, że Trump ostrzegał m.in., iż gazociąg Nord Stream 2 uzależnia Niemcy od Rosji, a w najgorszym wypadku może dojść do tego, że Niemcy staną się zakładnikiem Rosji. Niemiecka agencja przytacza też słowa Trumpa dotyczące ewentualnych sankcji w związku z Nord Stream 2 oraz postawiony przez prezydenta zarzut, że Stany Zjednoczone chronią Niemcy przed Rosją, a Rosja dostaje miliardy od Niemiec (za gaz). Dpa podkreśla, że prezydenci USA i Polski są przeciwni Nord Stream 2, natomiast rząd Niemiec obstaje przy tym gazociągu.

Dpa odnotowuje, że Trump powiedział, iż ostatecznie decyzja w sprawie Nord Stream 2 należy do Niemiec, oraz że nie określił, przeciwko komu miałyby być zwrócone ewentualne sankcje związane z tym gazociągiem.

Niemiecka agencja pisze też, że Trump „demonstracyjnie wziął w obronę polski rząd” przed zarzutami osłabiania państwa prawa. Dpa przytacza słowa Trumpa i Dudy na ten temat, a następnie przypomina o zastrzeżeniach UE dotyczących systemu sądownictwa w Polsce, niezależności sędziów, przypomina o wszczęciu przez Komisję Europejską wobec Polski procedury z art. 7 unijnego traktatu.

______________

http://wgospodarce.pl/informacje/64674-niemcy-w-szoku-po-deklaracji-donalda-trumpa

PAP, MS

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, III Wojna Światowa?, NATO, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Niemcy w szoku po deklaracji Donalda Trumpa

  1. wasa pisze:

    To już koniec państwa które nazywało się POLSKA>

  2. kojak pisze:

    Niemcom trzeba plaici choc troche za bazy a rzadzacy Polska syjonistyczni bandyci beda utrzymywac wojska zydohitlerowcow z Usraela z pienidzy POlakow ! Ten syjnonistyczny gnoj Trumph nazywa Grumh ! To standardowe postepownie zydowskich kanali ktorzy posluguja sie w sposob kryminalny faszywymi nazwiskami . Zydowski kryminalista robi to dlatego zeby ludzie nie zdemaskowali zydowskiego bandyty i oszusta uniemozliwijac mu reali|zcje zydowsklich kryminalnych oszustw i szwindli !!

Możliwość komentowania jest wyłączona.