Polska jako pierwszy kraj z Europy Środkowej przystąpi do Rady Rządowej Paktu Globalnego (Global Compact)

– Będziemy pierwszym krajem z Europy Centralnej zaangażowanym w prace Grupy Rządowej. To dla nas szansa po pierwsze na większą skuteczność działań, po drugie na pokazanie na arenie międzynarodowej, że idee zrównoważonego rozwoju są nam bliskie – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. 

***

29 listopada Rada Ministrów wyraziła, w formie uchwały, zgodę na wejście do Grupy Rządowej. Zadanie to zostało przydzielone Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju.

Polska przystąpi do Rządowej Grupy UN Global Compact

Polska jako pierwszy kraj z Europy Środkowej przystąpi do inicjatywy ONZ – Rządowej Grupy United Nations Global Compact.

Jest to forum współpracy ONZ z przedsiębiorcami i społeczeństwem obywatelskim na rzecz zrównoważonego rozwoju.

United Nations Global Compact jest platformą współpracy pomiędzy rządami, społeczeństwem obywatelskim, pracodawcami a ONZ. Działalność UN Global Compact zainaugurował w 2000 roku Sekretarz Generalny ONZ Kofi Annan. Nie jest to formalnie agenda ONZ, udział w organizacji jest dobrowolny, ale cieszy się ona poparciem Zgromadzenia i Sekretarza Generalnego ONZ.

Platforma skupia firmy, które chcą działać na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i pozwala im wpływać na kierunki działania ONZ w tym obszarze. Uczestnicy platformy wdrażają w swojej działalności na przykład programy społecznej odpowiedzialności biznesu, przeciwdziałania korupcji, ochrony praw pracowniczych.

W pracach Global Compact uczestniczy już ponad 13 tysięcy firm ze 170 krajów, ale w ramach organizacji działa też tak zwana Rządowa Grupa, czyli forum państw, które uzgadniają między sobą kierunki działania. Obecnie rządową Grupę UN Global Compact tworzą Dania, Francja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Chiny oraz Kolumbia. Pracom Rady w 2018 r. przewodniczy Francja, a w 2019 r. przewodnictwo przejmie Szwecja.  Członkowie Grupy Rządowej spotykają się dwa razy w roku na posiedzeniach, podczas których  omawiają wraz z władzami UN Global Compact strategie programowe i budżetowe. Rządowa Grupa doradza przy tworzeniu strategii United Nations Global Compact i monitoruje wdrażanie rocznego planu prac opracowanego na podstawie wieloletniej strategii UN Global Compact. Proponuje także tematy do dyskusji na spotkania Zarządu UN Global Compact, któremu przewodniczy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Polska nie jest jednak reprezentowana na tym forum. Dlatego też 29 listopada Rada Ministrów wyraziła, w formie uchwały, zgodę na wejście do Grupy Rządowej. Zadanie to zostało przydzielone Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju. Formalnie nasz kraj ma stać się członkiem Rządowej Grupy UN Global Compact po podpisaniu Memorandum of Understaning. Nastąpi to w I kwartale 2019 roku.

– Będziemy pierwszym krajem z Europy Centralnej zaangażowanym w prace Grupy Rządowej. To dla nas szansa po pierwsze na większą skuteczność działań, po drugie na pokazanie na arenie międzynarodowej, że idee zrównoważonego rozwoju są nam bliskie – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Udział Polski w pracach Rządowej Grupy United Nations Global Compact może przyczynić się pośrednio do większego zaangażowania polskich firm w system zamówień publicznych ONZ. Wartość rynku systemu zamówień publicznych ONZ wynosi ponad 18 mld dolarów rocznie i systematycznie rośnie. Ponad 30 różnych agencji ONZ nabywa towary i usługi ze 194 krajów.

Więcej informacji:
COP24 Biuro Prasowe
tel.: +48 22 858 74 58 ext. 200
e-mail: mediacop24@partnersi.com.pl

Zdjęcia: © cop24.gov.pl

Za; https://cop24.gov.pl/pl/najwazniejsze/details/news/poland-will-join-the-un-global-compact-government-group/

Przeczytaj też:

Agenda 2030. Zrównoważony rozwój depopulacji

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, GLOBALIZM, III RP, MASONERIA, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polska jako pierwszy kraj z Europy Środkowej przystąpi do Rady Rządowej Paktu Globalnego (Global Compact)

  1. Adaś pisze:

    Oczywiście bo to przez ludzi dinozaury wyginęły. Ciekawe czego wyginięcie spowoduje ogólna globalizacja może prawie lgbt.

Możliwość komentowania jest wyłączona.