„Czarna pszczoła” w Polsce. Ekolodzy: Nie zabijać!

Facebook/Łąki kwietne

Zadrzechnia fioletowa to największa pszczoła spotykana w Polsce. Ten nazywany „czarną pszczołą” owad w 2002 roku został uznany za wymarły, ale znów się pojawił się na naszych łąkach. Ekolodzy apelują: nie zabijać!

To zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea), zwyczajowo nazywana czarną pszczołą, w rzeczywistości jest ciemnofioletowa.

Jest największą pszczołą występującą w Polsce. Długość jej ciała to ok. 21-24 mm, ma charakterystyczną, prawie czarną, ciemnofioletową barwę.

Ten pożyteczny owad występował w Polsce w nielicznych stanowiskach od połowy XIX do lat 30. XX wieku – w tym okresie zanotowano zaledwie 8 stanowisk jego występowania. W późniejszym czasie już go nie obserwowano, a w 2002 roku został uznany za wymarły.

Główną tego przyczyną miało być zanikanie spróchniałych drzew, gdzie owady te zakładają gniazda.

Przedstawicieli tego gatunku zaobserwowano ponownie w Polsce w 2005 roku. Do 2016 zaobserwowano 6 stanowisk „czarnej pszczoły” – w Poleskim Parku Narodowym, Bieszczadach Zachodnich, Wrocławiu, Oławie, Miechowie i Włoszczowie.

W latach 2004–2014 objęty był w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a od 2014 – częściową.

W 2016 roku udało się znaleźć aż 26 stanowisk tego owada, o czym donosi Stowarzyszenie Natura i Człowiek i prosi o informacje o zaobserwowanych owadach.

______________

Źródło: rp.pl/Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Za; https://www.rp.pl/Ekologia/190519458-Czarna-pszczola-w-Polsce-Ekolodzy-Nie-zabijac.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Zwierzęta, ŚRODOWISKO NATURALNE - EKOLOGIA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.