Raport Rady Europy: Węgry naruszają prawa człowieka

Z raportu komisarz praw człowieka Rady Europy Dunji Mijatović wynika, że węgierski rząd „narusza prawa człowieka i stosuje antyimigracyjną retorykę, która zasila ksenofobiczne nastawienie, strach i nienawiść” – pisze „The Guardian”.

W konkluzjach raportu czytamy, że „naruszenia praw człowieka na Węgrzech mają negatywny efekt na cały system ochrony (praw człowieka) i praworządności”. „Należy się tym pilnie zająć” – pisze Mijatović.

Raport powstał na podstawie spotkań z członkami węgierskiego rządu oraz przedstawicielami organizacji obywatelskich do jakich doszło w czasie pięciodniowej wizyty Mijatović na Węgrzech w lutym.

Raport zawiera miażdżącą krytyk węgierskiego systemu azylowego, który jest zorganizowany tak, aby „systemowo odrzucać wszystkie wnioski o azyl”. W raporcie czytamy też o „nadużywaniu przemocy” przez policję wobec cudzoziemców.

Mijatović apeluje do Węgier, aby te zawiesiły swoje przepisy wprowadzone w związku z kryzysem migracyjnym, które obecnie nie znajdują usprawiedliwienia, ponieważ w 2018 roku na Węgrzech złożono tylko 671 wniosków o azyl.

Rząd Viktora Orbana ogłosił „sytuację kryzysową” w związku z „masową migracją” w 2015 roku – wówczas to na południowej granicy kraju z Serbią pojawiło się ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym.

Obecnie starający się o azyl na Węgrzech przetrzymywani są w dwóch strefach tranzytowych zlokalizowanych wzdłuż granicy Węgier.

Komisarz Mijatović alarmuje też, że prawo na Węgrzech „stygmatyzuje i kryminalizuje” działania organizacji pozarządowych.

Rząd Orbana w odpowiedzi MSZ na raport Mijatović zapewnił, że kraj „realizuje wszystkie międzynarodowe zobowiązania w kwestii ochrony praw człowieka uchodźców i osób starających się o azyl”.

_________________

https://www.rp.pl/Uchodzcy/190529831-Raport-Rady-Europy-Wegry-naruszaja-prawa-czlowieka.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, imigracja, ISLAM, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, UNIA EUROPEJSKA, Węgry. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.