IPN „gotowy” do ekshumacji w Jedwabnem. Cenckiewicz: To sprowadzi na Polskę katastrofę


Ponowna ekshumacja w Jedwabnem „nie przyniesie rozstrzygnięć” i może być „katastrofą” dla Polski – ocenia historyk Sławomir Cenckiewicz. Komentował on wypowiedź szefa IPN Jarosława Szarka o tym, że Instytut jest „gotowy” do takiej ekshumacji.

Temat ekshumacji w miejscu zbrodni w Jedwabnem powrócił po raz kolejny po wywiadzie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka w Telewizji Republika. Powiedział on, że IPN „jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem”. – Ale ta decyzja nie należy do nas, jest to decyzja Ministerstwa Sprawiedliwości – podkreślił.

***

Ekshumacja w Jedwabnem „sprowadzi na Polskę katastrofę”

Także w zeszłym roku, gdy Polska była w sporze dyplomatycznym z Izraelem i pojawiało się wiele publikacji dot. Holocaustu i zbrodni popełnianych przez Polaków, pojawiła się kwestia Jedwabnego. Wtedy wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk oceniał, że przerwanie prac było błędem i śledztwo oraz ekshumacje powinny zostać wznowione.

Do wypowiedzi Szarka odniósł się na Twitterze historyk Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium IPN, a wcześniej pracownik Instytutu. Ocenił on, że wznowienie ekshumacji miałoby negatywne konsekwencje.

„Pamiętajcie moje słowa – ta ekshumacja nie przyniesie żadnych kategorycznych rozstrzygnięć, a sprowadzi na Polskę katastrofę! Zweryfikujmy wpierw stare śledztwo i niezbadany wówczas materiał dowodowy wydobyty podczas ekshumacji poddajmy analizie!” – napisał.

W kolejnym wpisie wyjaśnił, że z poprzedniego śledztwa wciąż jest np. część wydobytych, ale niezbadanych łusek po nabojach.

Zbrodnia w Jedwabnem. Lech Kaczyński wstrzymał ekshumacje

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa IPN wynika, że 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem grupa polskiej ludności zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. Większość zostało spalonych żywcem w stodole. W ocenie IPN zbrodnia pogromu została dokonana z niemieckiej inspiracji, ale jej wykonawcami było co najmniej 40 polskich mieszkańców Jedwabnego i okolic.

W 2001 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski pod pomnikiem w Jedwabnem „w imieniu swoim i tych, których sumienie poruszone jest tamtą zbrodnią”, przeprosił za zbrodnię z czasu wojny. W tym samym roku ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński wstrzymał prowadzone w Jedwabnem ekshumacje. Zabiegała o to społeczność żydowska, powołując się na względy religijne. – Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak – mówił wówczas Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.

W 2003 r. IPN umorzył śledztwo dotyczące zbrodni w Jedwabnem, bo nie udało się znaleźć wystarczających dowodów, że brały w niej udział osoby, które nie zostały jeszcze za to osądzone po II wojnie światowej.

_______________

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24508537,ipn-gotowy-do-ekshumacji-w-jedwabnem-cenckiewicz-to-sprowadzi.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, III RP, IPN, JEDWABNE, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „IPN „gotowy” do ekshumacji w Jedwabnem. Cenckiewicz: To sprowadzi na Polskę katastrofę

  1. ajwajj pisze:

    Cenckiewicz j boisz się prawdy ,prawda wyzwala ..to kłamstwo sprowadza katastrofy ..kim jesteś i czyją stronę trzymasz ? prawda to najskuteczniejsza broń przeciw żydom ,skuteczniejsza niż rakiety patriot…..😍🤣😂

  2. robg56 pisze:

    Każda prawda jest lepsza od jej braku. Pozwoli w każdym razie zweryfikować sensacje pseudonaukowe, które latają się po świecie, i pozwoli na osądzenie ludzi, którzy nie mając wiedzy przekazują kłamstwa. A tyczy to nie tylko Kwaśniewskiego. Pozwoli dokonać analizy kłamstwa lub potwierdzić zarzuty. Gorzej już być nie może. Szczególnie, że PRL ukarał winnych, a nikt nie karze kłamców.

  3. Kojak pisze:

    Cenckiewicz ? To zwyczajny gnoj bez zasad i moralnosci ! Pochodzi z rodziny bandytow z UB ! Wiec nic tu nie powinno dziwic ! Ten lajdak jest zydowskim dyzurnym do opluskwiania im niewygodnych ludzi ,co udowodnil wielokrotnie ! Ta obrzydliwa lajza stroi sie rzekomo w togi sprawiedliwego ! To dlaczego ten gnoj nie zdemaskuje agenta Kwasnieweskiego ? Agenta Komorowskiego ? Szpicla Borusewicza i wielu innych ? Co to ,to nie ,bo to sa zydowscy swojacy! Kto temu dziadowi dal habilitacje ? On powinien zwyczajnie gnoj na polu rozrzucac ! I syjonistyczni zydowscy oszusci z PPYYYSS dali mu eksponowane stanowisku ! Widac jak na dloni km sa zydowscy oszusci z PPYYSS !

Możliwość komentowania jest wyłączona.