Prostytutki PIS – Ambasador USA zablokowała kupno PKP Energetyka! Szokujące kulisy spotkania z ministrem Adamczykiem

Wczoraj “Fakt” ujawnił list skierowany do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przez ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher dotyczący interwencji ws. ustawy uderzającej w Ubera. Dzisiaj dziennik opisuje kulisy spotkania amerykańskiej dyplomacji w resorcie infrastruktury, która miała blokować odkupienie przez Polskę spółki PKP Energetyka.

Samo spotkanie dotyczyło właśnie sprawy Ubera. Kiedy minister Adamczyk chciał kończyć rozmowę, ambasador przeszła do całkowicie odrębnej sprawy – ku zdziwieniu polityka rządu PiS miała domagać się gwarancji tego, że PKP Energetyka nie wróci w ręce państwa polskiego. Firmę tę sprzedał rząd PO-PSL w 2015 roku niedługo przed wyborami parlamentarnymi za niespełna 2 miliardy złotych.

Spółka dostarcza i sprzedaje prąd, a także zajmuje się utrzymaniem trakcji, urządzeń elektroenergetycznych oraz podstacji. PiS uważał, że prywatyzacja tej firmy to błąd ze względu na jej strategiczne znaczenie i chciał unieważnić całą transakcję. Kiedy to nie doszło do skutku, to planował odkupienie jej od międzynarodowego funduszu CVC Capital Partners. Ostatnie publiczne słowa na ten temat padły z ust Andrzeja Bittela – wiceministra przed pięcioma miesiącami.

“Fakt” pisze, że pewnie te plany stały się powodem interwencji funduszu u ambasador Mosbacher, a jej samej u ministra infrastruktury. Wygląda na to, że przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji znów była bardzo skuteczna, bo w tej sprawie nic się nie dzieje, a informator dziennika tak mówi o wizycie Mosbacher w ministerstwie: “Bardzo jasno powiedziała, że mamy się od PKP Energetyka… odczepić”.

Z kolei wczoraj przedstawiciele rządu starali się przekonywać, że nadal trwają prace ws. uregulowania działalności Ubera. Konsultacje mają się odbywać, ale źródła “Faktu” w rządzie mówią, że do wyborów nic w tej sprawie “nie ruszy”.

za: fakt.pl

Spotkanie w ministerstwie zaczęło się oczywiście od tematu Ubera. Gdy jednak minister Andrzej Adamczyk zasugerował, że chce kończyć spotkanie, ambasador Georgette Mosbacher nieoczekiwanie zaczęła nowy wątek. Ku zdumieniu Adamczyka, w ostrym tonie miała domagać się deklaracji, by rząd porzucił próby odzyskania spółki PKP Energetyka. To firma sprzedana za niespełna 2 mld zł tuż przed wyborami w 2015 r. Kupił ją międzynarodowy fundusz CVC Capital Partners.

PKP Energetyka zajmuje się sprzedażą i dostarczaniem prądu. Odpowiada za utrzymanie urządzeń elektroenergetycznych, podstacji i sieci trakcyjnych. PiS od początku uważało prywatyzację za błąd, za oddanie w obce ręce spółki strategicznej. I zapowiadało starania o unieważnienie transakcji. Gdy to się nie udało, rząd zaczął naciskać na odkupienie firmy. Ostatnia publiczna deklaracja w tej sprawie padła z ust wiceministra Andrzeja Bittela (46 l.) pięć miesięcy temu. I stąd pewnie interwencja CVC Capital Partners u ambasador USA. A jej – u ministra. – Bardzo jasno powiedziała, że mamy się od PKP Energetyka… odczepić – mówi nasz rozmówca znający przebieg spotkania. Od tego czasu w temacie przejęcia PKP Energetyka nic się nie dzieje.

W środę 9 stycznia resort Adamczyka próbował dowodzić, że wcale nie porzucił tematu uregulowania działalności Ubera w Polsce. Oczywiście, trwają konsultacje w tej sprawie, ale jak nas zapewniają rozmówcy z rządu, projekt nie będzie przedmiotem prac Rady Ministrów przed wyborami.

_________________

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ambasdor-mosbacher-do-ministra-nie-repolonizujcie-pkp-energetyka/5t71nvy?utm_source=dzienniknarodowy.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2#slajd-1

https://gazetawarszawska.com/index.php/politics/2884-ambasador-usa-zablokowala-kupno-pkp-energetyka-szokujace-kulisy-spotkania-z-ministrem-adamczykiem

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, Energetyka, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POlska w likwidacji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.