Koniec jednolitej etnicznie i kulturowo Polski. Prognozy GUS nie są optymistyczne

foto: pxhere.com

W 2060 Polska będzie liczyła nieco ponad 33 mln mieszkańców, wśród których 14 proc. (około 4 mln) będą stanowić cudzoziemcy – wynika z publikacji „Prognoza ludności dla Polski na podstawie ekonometrycznej prognozy strumieni migracyjnych” w czasopiśmie Głównego Urzędu Statystycznego i Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

Polska będzie multikulturowa, jednak w większości nie będą już imigranci bliscy kulturowo, tacy jak Białorusini czy Ukraińcy. W publikacji podkreśla się, iż w wyniku „przewidywanego intensywnego starzenia się populacji Ukrainy i co za tym idzie, wyczerpywania się jej potencjału migracyjnego” wzrastać będzie udział imigrantów z „wysoko zaludnionych krajów azjatyckich” czyli z Indii, Bangladeszu i Nepalu.

Prognozy opracowane przez Martę Anacką i Annę Janicką „przewidują nasilenie imigracji do Polski w ciągu najbliższych czterech dekad. Należy się przy tym spodziewać spadku liczby ludności i starzenia się populacji, choć tempo tych dwóch zjawisk będzie wolniejsze, niż przewidują to inne analizy demograficzne”.

” (…) przed rokiem 2030 powinniśmy oczekiwać zmiany statusu Polski z kraju emigracyjnego (o ujemnym saldzie migracji) na imigracyjny (o przewadze napływu ludności nad jej odpływem). Stanie się to przede wszystkim za sprawą wzmożonego napływu cudzoziemców i stopniowego wygaszania emigracji z Polski” – piszą autorki raportu.

Tymczasem plan Morawieckiego zapowiada edukację Polaków na temat pozytywnej roli cudzoziemców. „Prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do polskiego społeczeństwa nt. pozytywnej roli cudzoziemców, których celem będzie przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja postawy otwartości, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń” – taki zapis znalazł się w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przyjętej przez Radę Ministrów.

Rząd planuje też „rozwijanie sektora organizacji pozarządowych działających na rzecz cudzoziemców, w tym organizacji imigranckich” oraz „zwiększenie środków finansowych na obsługę procedur związanych z dostępem cudzoziemców do rynku pracy”.

źródło: stat.gov.pl / miir.gov.pl

____________________

https://ndie.pl/koniec-jednolitej-etnicznie-i-kulturowo-polski-prognozy-gus-nie-sa-optymistyczne/
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, Bieda, Emigracja, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POlska w likwidacji i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Koniec jednolitej etnicznie i kulturowo Polski. Prognozy GUS nie są optymistyczne

  1. Pablo pisze:


    PO_PiS niesamowity.
    Historyk… Hit .
    Przeczytaj i zobacz link .
    Powiąż i wnioskuj .

  2. Pingback: Posoborowy – masoński Kościół Katolicki w Polsce i Caritas wzięli pieniądze na mulikulti w Polsce | Zaścianek Porusza-zapiski

Możliwość komentowania jest wyłączona.