Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego

KOMUNIKAT PRASOWY

20.07.2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego – Łódź, Piotrków, Sieradz – 31 lipca-1 sierpnia 2018

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w uroczystościach, które w Łodzi odbędą się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej 39 (część katolicka).

Tradycyjnie już, 1 sierpnia o godz. 17.00 zgromadzimy się przy grobie gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. „Radwan”, by w obecności przedstawicieli organizacji społecznych i kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych i instytucji oddać hołd uczestnikom powstańczych zmagań.

Poza Łodzią, wraz z miejscowymi Klubami Historycznymi im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, 1 sierpnia o godz. 17.00 oddajemy hołd Powstańcom w Piotrkowie Trybunalskim (mogiły powstańcze na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Cmentarnej) i Sieradzu (mogiła ks. Apolinarego Leśniewskiego, kapelana Armii Krajowej w Powstaniu, zlokalizowana na cmentarzu parafialnym przy ul. Wojska Polskiego).

+++

Po zakończeniu II wojny światowej wielu Powstańców Warszawskich osiedliło się w Łodzi. Angażowali się w życie społeczne i umysłowe miasta. Na łódzkich cmentarzach znajdują się ich mogiły. Od kilku lat obchodom rocznicy wybuchu Powstania towarzyszy akcja upamiętniania Powstańców spoczywających na łódzkich nekropoliach poprzez oznaczanie ich mogił biało-czerwoną szarfą z napisem „63 DNI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Podobnie będzie w tym roku.

Wykaz powstańców warszawskich pochowanych na łódzkich cmentarzach jest stale aktualizowany. Jeśli wiedzą Państwo o grobach nieujętych w zestawieniu, prosimy o kontakt z pracownikami pionu upamiętniania walk i męczeństwa łódzkiego IPN, telefonicznie pod nr (42) 616 27 21 lub drogą elektroniczną: bartosz.bijak@ipn.gov.pl, anna.jozwik@ipn.gov.pl lub jan.witkowski@ipn.gov.pl

Poza bez mała setką oznaczonych grobów Powstańców na terenie Łodzi znajdują się również cztery upamiętnienia związane z tym wydarzeniem i osobami biorącymi w nim udział:

– tablica pamiątkowa dot. Powstania w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60

– tablica pamiątkowa dot. o. Tomasza Roztworowskiego, powstańczego kapelana, w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60

– tablica pamiątkowa dot. chor. Herberta J. Browna, pilota SAAF biorącego udział w lotach z pomocą powstańczej Warszawie, na kaplicy cmentarza katolickiego na Dołach

– pomnik Powstańców Warszawskich na Skwerze Powstańców Warszawskich (ul. Wojska Polskiego/ al. Grzegorza Palki)

+++

Edukacyjnym elementem obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie w Łodzi. spacer „Wspomnienie o Powstańcach Warszawskich pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi”. Wizyta na grobach m.in. Franciszka Edwarda Pfeiffera, Barbary Nazdrowicz, Wiktora Matulewicza czy Jadwigi Wocalewskiej-Szletyńskiej będzie znakomitą okazją, by opowiedzieć tak o samym Powstaniu, jak i jego łódzkich, mało znanych wątkach.

Po nekropolii oprowadzi Grzegorz Nawrot, autor wystawy „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”. Udział w spacerze jest bezpłatny, a wszyscy jego uczestnicy dostaną okolicznościową broszurę „Historia Powstania Warszawskiego zapisana na grobach łódzkich cmentarzy”. Spacer odbędzie się 31 lipca, początek o godz. 17.00 przy wejściu na katolicką część Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 39.

______________

Kontakt dla mediów

Marzena Kumosińska, asystent prasowy, (42) 616-27-47, +48 662 125 951, media.lodz@ipn.gov.pl

Informacje na temat działalności Instytutu Pamięci Narodowej wraz z zapowiedziami kolejnych imprez można znaleźć na stronach internetowych Instytutu: http://www.ipn.gov.pl

_____________________

20 July 2018

https://gazetawarszawska.com/index.php/pugnae/1510-obchody-narodowego-dnia-pamieci-powstania-warszawskiego

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, IPN, Powstanie Warszawskie, ROCZNICE, Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.