Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich o zasługach Lecha Kaczyńskiego (Tuesday April 20, 2010 )

STRACILIŚMY PRZYJACIELA

Tłumaczenie za The JewischWeek (Tuesday April 20, 2010 26 Nisan 7670):
http://www.thejewishweek.com/news/international/%27we_lost_friend%27

Straciliśmy przyjaciela.  Jako Prezydent Polski, Lech Kaczyński z całą siłą i szczerze wspierał Izrael oraz naszą tutejszą żydowską społeczność:
Ostatnio,  bardzo mocno przeciwstawił się Raportowi Goldstone’a, przygotowanemu dla ONZ, w którym oskarża się Izrael o dokonanie przestępstw wojennych w Gazie.

Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem, który zapalił świecę z okazji święta Chanukah w pałacu prezydenckim.  Od trzech lat mam honor kierować tą ceremonią.
— W grudniu 2008 r. jako pierwszy polski prezydent odwiedził synagogę Nożyka, centrum życia społeczności żydowskiej w stolicy, aby zapalić pierwszą świecę Chanukah.
— Zorganizował specjalną uroczystość, aby uhonorować Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, nie-Żydów, którzy narażali życie, aby ratować Żydów w czasie Holocaustu.
— Jako jeden z pierwszych popierał idee utworzenia w Warszawie Muzeum Żydowskiego, które obecnie tam się wznosi.

Dwa lata temu, w czasie  wizyty w Katyniu, obydwaj modliliśmy się  przed tablica upamiętniającą rabina Barucha Sternberga, głównego rabina Wojska Polskiego, który został zamordowany w Katyniu wraz  z setkami żydowskich żołnierzy. Ocenia się, że około 10% zamordowanych w Katyniu polskich żołnierzy stanowili Żydzi.

Prezydent wiele razy podkreślał, że musimy również pamiętać o żydowskich żołnierzach ofiarach Katynia.  Powiedział również, że nie można zrozumieć historii Polski nie znając roli Żydów w ciągu prawie 1000 lat historii.

Katyń stal się symbolem ostatnich śladów II wojny światowej oraz komunistycznych kłamstw.  Ostatecznie to kłamstwo się załamało. W kwietniu 1940 roku NKWD (poprzednik KGB) wymordowało ponad 22 tysiące polskich elit wojskowych, przypisując te zbrodnie nazistom przez  następne 70 lat.

W czasach komunizmu sowieci całkowicie zaprzeczali swojej odpowiedzialności za zbrodnie. Trzydzieści lat temu zaczęli stopniowo przyznawać się do swojego udziału.

Następnie, ówczesny prezydent Rosji Władimir Putin znów powrócił do kłamstw z czasów komuny, odmawiając uznania winy sowietów za zbrodnię katyńską.

Dopiero w ostatnią środę w czasie uroczystości, w której wzięli udział obydwaj premierzy Rosji – Wladimir Putin oraz Polski – Donald Tusk, Putin po raz pierwszy zrobił aluzję, że to masowe morderstwo zostało dokonane w czasie totalitarnej władzy Stalina.

Również Maria  Kaczyńska, pierwsza dama, była szczególną osobą – ciepłą, otwartą i cierpliwą.  Jej uśmiech mógł oświetlić pokój. Każda osoba, która się z nią zetknęła czuła się specjalna. Czy to podczas żydowskich ceremonii w Warszawie, czy też w Nowym Jorku w czasie wizyty w synagodze Park East, czy w czasie spotkań z kalekimi dziećmi, o które się troszczyła.

Na pokładzie samolotu byli również inni nasi przyjaciele.  Ojciec Roman Indrzejczyk był jednym z pierwszych księży, którzy się zaangażowali w dialog z Żydami i potępiał antysemityzm.

Polski, ortodoksyjny biskup Miron Chodawski, zawsze uśmiechnięty i troskliwy. Andrzej Przewoźnik współpracował z nami przy zabezpieczeniu obozu śmierci w Bełżcu; obecnie w Polsce prowadzone są podobne prace w Sobiborze. Mariusz Handzlik walczył o prawdę dotyczącą Izraela i Żydów.

Uczestniczył w mojej rodzinnej uroczystości z okazji bat mitzvach mojej córki.

W stosunkach polsko-żydowskich następują istotne zmiany dzięki spokojnej dyplomacji i wytrwałości. To może być przykładem dla całego świata.

A tu nagle taka tragedia. Znów  zginęli Polacy z powodu Katynia.  Polska jest w szoku.  Nie wiemy jak sobie w Polsce poradzić z taka strata 96 ludzi, wśród których było wielu czołowych polityków.  Prezydent i jego żona, piętnastu posłów na Sejm i trzech senatorów, pięciu wysokich wojskowych.

Brakuje mi słów, aby opisać ból, i cierpienie całego narodu. Straciłem przyjaciół. Żydzi i Izrael stracili przyjaciół.
Przyjaciele, których straciliśmy, walczyli, aby uczynić Polskę lepszą i Polska już jest lepsza dzięki nim.

Naczelny Rabin Polski
Michael Schudrich
Specjalnie dla: The Jewish Week (16 kwietnia 1010)
=====================
Od Redakcji The Jewish Week

W wyniku katastrofy samolotu pasażerskiego sowieckiej konstrukcji zginęli pod  Smoleńskiem: Prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona oraz 94 innych pasażerów,  wśród nich wiele ważnych osobistości życia publicznego.

Przywódcy żydowskiej społeczności w Polsce opłakują Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jako wielkiego przyjaciela Żydów oraz Izraela.  Uczestnicy corocznego Marszu Żywych nieśli w tym tygodniu czarne żałobne przepaski po stracie Prezydenta.

Na pokładzie pechowego samolotu miał być również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz wielu działaczy żydowskiej społeczności. Jedynie z powodu Sabbath’u nie wsiedli do tego samolotu.

Rabin Schudrich był od wielu lat zaprzyjaźniony z Lechem Kaczyńskim, jeszcze w czasie kiedy był on Prezydentem Warszawy.  Prezydent Kaczyński systematycznie brał udział w uroczystościach z okazji świat w głównej synagodze stolicy, kilkanaście razy odwiedzał Izrael, podarował plac w Warszawie pod budowę Muzeum Historii Polskich Żydów oraz przywrócił obywatelstwo polskie 15 tysiącom Żydów, których usunął z kraju reżim komunistyczny w 1968 roku.

(Z angielskiego tłumaczył Stan Sas)
Ps.
Naczelny Rabin Polski Michael Joseph SCHUDRICH:  odznaczony – w grudniu 2009 r. podczas ceremonii chanukowych w pałacu prezydenckim – przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego – [dopisek Józef Bizoń].

Boguchwała, A.D. 21.04.2010 r.  [przedruk – Józef Bizoń]
===
Przeniesiono z: http://www.propolonia.pl/blog-read.php?bid=142&pid=2548
20.06.2011

https://jozefbizon.wordpress.com/2011/06/20/naczelny-rabin-polski-michael-schudrich-o-lechu-kaczynskim/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii III RP, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, KATASTROFA SMOLEŃSKA, PiS - Prawo i Sprawiedliwość. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich o zasługach Lecha Kaczyńskiego (Tuesday April 20, 2010 )

  1. POLAK pisze:

    Żydzi……..Każdy prawdziwy Polak was się brzydzi.Za to że jesteście kłamcami,zdrajcami,lichwiarzami i mordercami!

Możliwość komentowania jest wyłączona.