Zaskakujące kulisy dymisji Macierewicza. Jarosław Kaczyński dosłownie wbił mu nóż w plecy

Antoni Macierewicz poza rządem to największe zaskoczenie rekonstrukcji. • Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Antoni Macierewicz jeszcze wczoraj był najważniejszą osobą w państwie, dzisiaj jest szeregowym posłem. I jak się okazuje, to było duże zaskoczenie także dla niego. Według Onetu o dymisji z byłym szefem MON po prostu nikt nie rozmawiał.

Banicja Antoniego Macierewicza to największe zaskoczenie i tak dużej rekonstrukcji rządu. Co ciekawe, do końca o swoim zwolnieniu nie był przekonany także sam zainteresowany. Według informacji, do których dotarł Onet, losy Macierewicza ważyły się do ostatniej chwili, ale nie to jest najbardziej zaskakujące.

Macierewicz podobno nic nie wiedział o planach Morawieckiego i Kaczyńskiego ponad to, co znalazł w mediach, ponieważ ani prezes ani premier o rekonstrukcji zwyczajnie z nim nie rozmawiali. „Elektoratem toruńskim” ma się teraz zająć nowy szef MON, Mariusz Błaszczak, którego ojciec Rydzyk także lubi.

Przypomnijmy: we wtorek w południe doszło do zmian w rządzie. Odwołani zostali m.in. Jan Szyszko, Konstanty Radziwiłł czy właśnie Antoni Macierewicz.

źródło: Onet/ Za; http://natemat.pl/227073,zaskakujace-kulisy-dymisji-macierewicza-jaroslaw-kaczynski-doslownie-wbil-mu-noz-w-plecy

Szczegółowo zmiany

Rekonstrukcja rządu PiS. Macierewicz, Streżyńska, Waszczykowski i Szyszko poza rządem. Dobra zmiana?

Dziś o godzinie 12. mają zostać wręczone nominacje nowym ministrom rządu Mateusza Morawieckiego. Kto się pożegna z urzędem? Mówi się, że policzone są losy ministrów Szyszki, Waszczykowskiego, Macierewicza i Streżyńskiej. Streżyńska i Waszczykowski zresztą juz wczoraj pożegnali się ze swoimi współpracownikami. Godzinę wcześniej ma być wydane oświadczenie premiera, w którym zdradzi, jak od dziś będzie wyglądał skład jego gabinetu.

Błaszczak: To zaszczyt i odpowiedzialność

21 godz. Temu

Dwa lata temu powierzono mi misję zadbania o bezpieczeństwo wewnętrzne. Minister Macierewicz dbał o to, żeby Polska była bezpieczna – mówi minister MON Mariusz Błaszczak.

Zapewnia, że cel jest ten sam. Chodzi o to, żeby Polska była w stanie obronić się przed najeźdźcami i napastnikami. Chciałbym podziękować panu ministrowi za wysiłki, k†óre podjął i chciałem zapewnić, ze te działania będą kontynuowane – zakończył swoje krótkie przemówienie Błaszczak.

Nie było wielkich słów, nie było patosu, nie było odniesień do chwały oręża polskiego i ofiary krwi. Było po prostu jakoś… zwyczajnie. Orkiestra wojskowa odegrała „Pierwszą Brygadę”, potem była krótka defilada i uroczystość można było uznać za zakończoną, a pożegnanie ministra Macierewicza za dokonane.

To już ostatni raz Macierewicza

Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku ministra obrony narodowej. Od 9 stycznia 2017 ministrem obrony narodowej jest @mblaszczak pic.twitter.com/fJ7VtmR0n4

— Ministerstwo Obrony (@MON_GOV_PL) 9 stycznia 2018

– Polskie wojsko jest nie od parady – krzyczał Macierewicz. Padają mocne słowa o potrzebie zmiany, potrzebie budowania silnej ojczyzny, poczucia polskości. Trudno nie odnieść wrażenia, że Macierewicz mówi o sobie. Jego pożegnanie pełne jest patosu i wielkich słów o poświęceniu i oddaniu życia za ojczyznę.

Nie mam wątpliwości, że ten plan, który został rozpoczęty dwa lata temu, będzie waszym dziełem. Macie go dokończyć, zrealizować i przekazywać. Jeden drugiemu. Macie tworzyć armię, która nigdy się nie podda. A ja w ostatnich moich słowach jako minister wam, polskim żołnierzom dziękuję – przemawiał Macierewicz do żołnierzy.

Trzask migawek aparatów, fanfary. Poczet sztandarowy przedefilował, żołnierze prezentują broń. Przed ich frontem staje minister Błaszczak.

– Czołem żołnierze – zakrzyknął Błaszczak i tyle było powitania. Nowy minister powstrzymał się od gorącej przemowy, gładko przeszli wraz z Macierewiczem do prezentowania pracowników ministerstwa.

21 godz. temu

Minister Macierewicz żegna się z wielka pompą

Ktoś by pomyślał, że przekazanie władzy między odchodzącym ministrem, a nowo mianowanym to taka prosta sprawa. Spotykają się w gabinecie, następuje symboliczne przekazanie pałeczki, długopisu, teczki, wprowadzenie w najbardziej bieżące sprawy, uścisk dłoni na pożegnanie i już, dokonało się. Ale minister Macierewicz, który najwyraźniej ukochał armię całym sobą nie pozwolił sobie na tak prostą ceremonię.

Było przemówienie Macierewicza, była kompania reprezentacyjna, była orkiestra wojskowa i hymn.

– W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliśmy Polskę i zmieniliśmy armię. Dlatego, że zaczęliście zmieniać armię mogła się także zmieniać Polska. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czuli się bezpieczni, że są dumni ze swojej armii – mówi minister, za którego kadencji nie rozstrzygnięto żadnego ważnego przetargu na nowoczesne uzbrojenie, a połowa generałów zdecydowała się odejść z wojska.

Dalej było o tym, jak to polski żołnierz maszerował po polskiej ziemi ramię w ramię z amerykańskim. – PiS musiało wciąż powtarzać, że prawdziwym gospodarzem tej ziemi są Polacy i tak musi pozostać.

Wszyscy wiedzą, że nie było łatwo, sprostać wyzwaniu, jakim było powołanie piątego rodzaju sił zbrojnych.

Ale to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię kompletną, a armię związała z narodem – mówił Macierewicz do zebranych żołnierzy i nowego ministra Mariusza Błaszczaka.

21 godz. temu

Prezydent może już chłodzić szampana

Prezydent dopiął swego. Trudno dziś wyrokować, czy konflikt na linii MON-Pałac wygaśnie jak cięty nożem po zdymisjonowaniu Antoniego Macierewicza, ale faktem jest, że Andrzej Duda pozbył się z rządu człowieka, z którym od miesięcy prowadzić otwarty spór. Macierewicz zdawał się nie przejmować konstytucyjnym zapisem o zwierzchnictwie głowy państwa nad armią, meblowa ją jak chciał, odwoływał generałów, doszło nawet do tego, że na wniosek szefa MON zostały cofnięte certyfikaty bezpieczeństwa dla prezydenckiego dorady, generała Kraszewskiego.

Czy wieczorem będą w pałacu strzelać korki od szampanów?

22 godz. temu WAŻNE

A jednak nie likwidują ministerstwa cyfryzacji

Anna Streżyńska pożegnała się z posadą ministra i wiele wskazywało na to, że wraz z nią do historii przejdzie sam resort. Przeczy jednak temu wypowiedź rzecznik rządu Joanny Kopcińskiej, która na antenie RMF FM powiedziała, że ministerstwo nie zostanie zlikwidowane. Do czasu mianowania nowego ministra prace ministerstwa będzie nadzorować premier Morawiecki

22 godz. temu

Nowy szef MSWiA już jest na miejscu

No to się porobiło… Prawica szuka winnych

Ci, którzy serce mają po prawej stronie nie mogą pogodzić się ze zdymisjonowaniem najlepszego ministra obrony narodowej w dziejach, czyli Antoniego Macierewicza. niektórzy znaleźli już nawet winnych. To Tomasz Piątek, autor książki o tajemnicach Antoniego Macierewicza, która solidnie wstrząsnęła częścią opinii publicznej.

_____________________

http://natemat.pl/227001,rekonstrukcja-rzadu-pis-juz-dzis-kogo-wymieni-premier-morawiecki-zaskakujace-nominacje

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POlska w likwidacji, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zaskakujące kulisy dymisji Macierewicza. Jarosław Kaczyński dosłownie wbił mu nóż w plecy

Możliwość komentowania jest wyłączona.