KEP: 17 stycznia, w Warszawie – obchody centralne XXI Dnia Judaizmu


„W obliczu zagrożeń pokoju, jakie niesie współczesny świat podzielony konfliktami i wstrząsany zbrojnym terrorem, wyznawcy judaizmu i chrześcijanie powinni stać się świadkami prawdy, że tylko Bóg jest źródłem prawdziwego pokoju”

– napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem w słowie na XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Będzie on obchodzony 17 stycznia 2018 r. pod hasłem  —  „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19).

O tym, że zamiarem najbliższego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest przypomnienie, że judaizm to religia,   w której jedną z najważniejszych wartości jest pokój, mówił bp Rafał Markowski podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w piątek 15 grudnia.

Podkreślił, że pokój rodzi w człowieku harmonię z samym sobą, z drugim człowiekiem, ze światem, z Bogiem.   Wskazywał, że pragnienie pokoju łączy chrześcijaństwo i judaizm.

Posłuchaj:soundcloud.com/user-297863066/bp-rafal-markow…

W trakcie spotkania została zaprezentowana książka

„Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski”. „W tej książce widać człowieka wiary”

– mówił prof. Jan Grosfeld.

Zaznaczył, że nasza religia potrzebuje świadków wiary żydowskiej, by mogła się rozwijać.

Michael Schudrich wspominał m.in., że dialogu z innymi nauczył go ojciec.

„Warto spotkać inne” – powiedział. Mówiąc o Polsce i Polakach, podkreślił, że jest to naród otwarty na zmiany, który chce budować nowe w oparciu o stare. „Dla mnie to błogosławieństwo, że jestem tutaj”

– powiedział.

„Od czasów Soboru Watykańskiego II i nauczania Jana Pawła II jest jasne, że katolik ma obowiązek studiować, rozumieć i szanować judaizm.

I to sprawia, że my, Żydzi, mamy obowiązek i chcemy być otwarci. Dzień Judaizmu nauczył nas w jaki sposób budować tę otwartość.  To dla mnie niezwykle ważne”

– podkreślał rabin Schudrich

***
Główne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w Warszawie od 16 do 21 stycznia pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19).

Modlitwie 17 stycznia będą przewodniczyli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Głównym nabożeństwem będzie Liturgia Słowa, sprawowana w środę 17 stycznia w warszawskiej archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Tego dnia rano chrześcijanie i żydzi będą też modlić się wspólnie przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego, znajdującej się na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, a także w warszawskiej synagodze im. Nożyków, gdzie odprawiona zostanie hawdala – modlitwa na zakończenie szabatu (20 stycznia).

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest w Polsce od 1998 r.

Decyzją   Konferencji   Episkopatu Polski obchody te odbywają się 17 stycznia – tj. w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Jest to czas modlitwy i refleksji podejmowanych przez chrześcijan i żydów w oparciu o Pismo Święte, nauczanie Kościoła Katolickiego i wspólną historię łączącą wyznawców obu religii.

______________

KAI/BPKEP

za: episkopat.pl/17-stycznia-w-w…

Za; https://gloria.tv/article/FhuHb4QtBb1p2uHRWvZ84mJvR

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, EKUMENIZM, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, KOŚCIÓŁ POSOBOROWY, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POlska w likwidacji, Sobór Warykański II, WALKA Z WIARĄ KATOLICKĄ. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „KEP: 17 stycznia, w Warszawie – obchody centralne XXI Dnia Judaizmu

 1. michu pisze:

  Pewnie, że pokój. Jak damy 65 mld dla eskimoskich organizacji i nasze kamienice to dlaczego nie ma być pokój?

  • hansi pisze:

   NIGDY nie być pokój, bo żydowi ZAWSZE mało…
   Aż po kolejny holocaust…

   • zapiniotodement pisze:

    Nie będzie nowego holokaustu, przynajmniej w Europie, bo nie ma w niej już ubogich,
    żyjących według Tory żydów (poprawnie: hazaraków, czyli potomków dawno temu zjudaizowanych Chazarów) – zostali oni wymordowani rękami niemieckimi przez syjonistów, będąc nieprzydatnymi dla syjonistycznych celów.
    Ocalała resztka żyje w Izraelu, uchyla się od służby wojskowej na terytorium okupowanym przez Izrael, oczekuje od Jehowy przebaczenia i odtworzenia prawdziwego Izraela.
    Możliwe, że zostaną wymordowani przez syjonistów udających Palestyńczyków…

    Więcej o hazarakach: http://www.forum.michalkiewicz.pl/viewtopic.php?f=10&t=26932

 2. Tadeusz pisze:

  Jakie to ma znaczenie dla Pana Boga ? Żydzi pozostają niewierni Chrystusowi a katolicy im towarzyszą – zdradzając prawdziwą wiarę w Chrystusa jako Jedynego i Prawdziwego Boga.

 3. galaszek pisze:

  Nuuuuu!!!!….ich muszem powiem ze ich z wielgiem checiem ochodzilem i bedem obchodzil dzien judazizmu!!!!!!…..bokiem!!!!!!…….. zn jak najdalej ot…….

 4. zapiniotodement pisze:

  Kościoły katolickie pustoszeją.
  Starzy, zrażeni lansowaną przez kler judeizacją, zajrzą jedynie we Wielkanoc I Boże Narodzenie.
  Młodzi chcą mieć więcej wolnego czasu na rozsyłanie w swoim kręgu selfies własnych genitalii…
  Jest to efekt różnorodnych działań hazaraków (stalmudyzowanych niegdyś Chazarów), w rozmaitych dziedzinach – ale mających wspólny cel: odebranie KK w Polsce resztek narodowego charakteru, stopniowe przekształcenie go w „kościogogę”.
  Watykan posoborowy patronuje tej przemianie, więc nie wesprze Polaków pragnących KK z Panem Jezusem Chrystusem na czele.
  Uważam, że są dwa wyjścia:
  A) wierni zaczną obronę KK od ponownego masowego uczestniczenia w obrzędach, oświadczając
  ” Od dzisiaj nie daję nawet złamanego grosza na tacę, aż do zaprzestania obchodów Dni Judaizmu w Kościele Katolickim”
  B) ci zaś, którzy wiedzą w którą stronę skierował nawę Kościoła wnuczek babci Katz, „litwaczki”,
  oraz na bieżąco interesują się postępowaniem obecnego papieża, powinni zaopatrzyć się we wtryskarki i zacząć produkować plastikowe samoprzylepne pejsy – wymagane przy wejściu do kościogogi – ale spieszcie się, bo popyt szybko zmaleje: już teraz polskie szabesgoje zaczynają sobie zapuszczać naturalne pejsy!

 5. hansi pisze:

  Nieprawdopodobna bezczelność…

Możliwość komentowania jest wyłączona.