Bircza usunięta z tablic upamiętniających Polaków walczących z UPA

Tablica kresowa na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po prawej nowa wersja, bez Birczy. Fot. Ewaryst Fedorowicz/Facebook/Kresy.Pl

Przed 11 listopada na Grobie Nieznanego Żołnierza odsłonięto tablicę z nazwami wsi i miasteczek broniących się przed UPA. Okazuje się, że postanowiono „wymazać” obrońców Birczy.

W przeddzień narodowego Święta Niepodległości w Warszawie w obecności Ministra Obrony Narodowej odsłonięto tablicę upamiętniającą Polaków z Wołynia, Lubelszczyzny i Małopolski wschodniej, którzy bronili miejscowej ludności przed Ukraińcami. Do walk doszło m.in. w Birczy.

— Stoczono tam trzy bitwy z UPA, po których miasto udało się uratować. — Obrońcy Birczy byli pośród upamiętnionych, ale dzień po odsłonięciu tablicę podmieniono.

Jedną z osób, która zwróciła uwagę na skandaliczną cenzurę i wymazywanie z pamięci obrońców Birczy jest ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Na dowód zamieścił zdjęcia z 9 i 10 listopada.

— W tej właśnie miejscowości, na którą wielokrotnie napadano, miały miejsce trzy ważne walki z upowcami, które uratowały miasto. — Ci żołnierze broniący Birczy to wcale nie byli jacyś czekiści, to nie byli enkawudziści.

Byli to głównie żołnierze frontowi z trzech dywizji piechoty oraz rzeczywiście milicjanci, ale ci, którzy wstąpili specjalnie do MO – a wcześniej byli w Armii Krajowej – aby bronić miejscowej ludności.

Wcześniej zresztą walczyli z Niemcami. Sprawa jest więc bardzo przykra i zaskakująca

– powiedział w rozmowie z Radiem Maryja dr Jerzy Bukowski.

14 listopada 2017

Za; https://parezja.pl/bircza-usunieta-tablic-upamietniajacych-polakow-walczacych-upa/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.