Dekomunizacja w interesie UPA

Instytut Pamięci Narodowej doprowadził do usunięcia z budynku policyjnego Rewiru Dzielnicowych w Baligrodzie tablicy upamiętniającej czterech funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, którzy polegli w walce z Ukraińską Powstańczą Armią.

Tablica trafiła do oddziału IPN w Rzeszowie. Ma zostać przesłana do krakowskiego oddziału Instytutu, a stamtąd do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.

IPN wziął tablicę na celownik, bo choć napisano na niej, że zabici milicjanci zginęli „w bojach z bandami UPA”, — znalazło się na niej również sformułowanie, iż —  „walczyli o utrwalenie   władzy  ludowej”.   — Wystarczyło to, by zawodowi dekomunizatorzy uznali za symbol „komunistycznego totalitaryzmu” memoriał ku czci ludzi, którzy oddali życie, broniąc Baligrodu przed banderowcami.

Rzeszowski oddział IPN chwali się, że akcję „dekomunizacji” prowadzi wspólnie z policją, jednak zdjęcie tablicy nie było inicjatywą policjantów z Baligrodu.

– Przyszło pismo z komendy wojewódzkiej, żeby tą tablicę usunąć.

– miała powiedzieć aspirant Katarzyna Fechner z  Komendy Powiatowej Policji w Lesku.

1 sierpnia 1945 r. sotnia UPA „Burłaki” dowodzona przez Wołodymyra Szczygielskiego „Burłaka” zaatakowała posterunek Milicji Obywatelskiej w Baligrodzie.  —  Milicjanci bronili posterunku przez całą noc, od godziny 22:00 do 5:00 rano.

Banderowcy w końcu odstąpili i wycofali się z Baligrodu, paląc po drodze domy. W całonocnej walce zginęło czterech funkcjonariuszy MO.

Był to drugi atak UPA na Baligród. Pierwszy miał miejsce rok wcześniej, w sierpniu 1944 r.

Z rąk banderowców zginęło wówczas około czterdziestu mieszkańców miejscowości.

______________________

Źródło: Sputnik

Komentarz Redakcji:   —  Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym obrońcom Ojczyzny!   Na pohybel tępym politrukom z IPN! (A.D.)

7 października 2017/ Za;  http://xportal.pl/?p=31130

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, IPN, JUDAIZACJA POLSKI, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, Polska, POlska w likwidacji, PRL, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.