Doigrali się! O zabitym przez Niemców polskim żubrze napisał „New York Times”

/ Michael Gäbler

„New York Times” opublikował dziś obszerny artykuł o żubrze, który przeszedł z terytorium Polski do Niemiec i tam został zastrzelony.

—  „Niemcy   zabili   żubra,   który po raz pierwszy pojawił się tam w stanie dzikim od ponad 200 lat”

– pisze amerykańska gazeta w zapowiedzi tekstu w mediach społecznościowych.

Amerykanie piszą, że decyzja władz niemieckiego miasteczka Lubusz o zabiciu żubra wywołała protesty ekologów, m.in. z WWF. —  Cytują też kuriozalne wyjaśnienia lokalnych decydentów, którzy zastrzelenie zwierzęcia tłumaczą informacjami, że   —  „mogło być ono niebezpieczne”.

Generalnie wydźwięk artykułu dla Niemców korzystny raczej nie jest. Cytowana jest wypowiedź niemieckiego ekologa z WWF, który mówi, że

—  „ludzie z lokalnej administracji zgłupieli”.

W tekście podkreśla się też, że żubr znajduje się pod ścisłą ochroną i że w stanie dzikim nie pojawił się w Niemczech od ponad 200 lat. 

Autorka artykułu pisze też, że —  skóra zabitego żubra (mięso trafiło na grilla) zostanie wypreparowane i wystawione na pokaz,   —  prawdopodobnie w muzeum w Poczdamie.

„New York Times” to jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników. Codziennie czyta go prawie 3 mln Amerykanów.

Przypomnijmy: —  do zdarzenia doszło 13 września po południu w okolicach miejscowości Lubusz (niem. Lebus) nad Odrą, na północ od Frankfurtu.

Decyzję o zastrzeleniu ważącego 900 kg zwierzęcia podjął szef miejscowego urzędu do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Władze obawiały się, że biegający po ulicach żubr może stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

—  „Nie mieliśmy niestety innej możliwości”

– tłumaczyła się rzeczniczka urzędu w Lubuszu.

Władze twierdzą, że poszukiwania weterynarza, który mógłby uśpić żubra, nie powiodły się. Nie udało się także złapać zwierzęcia.

Niemiecki oddział organizacji ekologicznej WWF złożył kilka dni temu zawiadomienie o przestępstwie.

Zdaniem działaczy, decydując o zastrzeleniu będącego pod ochroną żubra bez widocznego zagrożenia, dyrektor urzędu popełnił przestępstwo.

Po zdarzeniu polscy internauci z zachodu Polski wyrażali żal i oburzenie z powodu śmierci żubra, który był przez nich wielokrotnie widziany w okolicy i nie stanowił zagrożenia.

________________________

Źródło: New York Times, niezalezna.pl

20.09.2017

Za; http://niezalezna.pl/203795-doigrali-sie-o-zabitym-przez-niemcow-polskim-zubrze-napisal-quotnew-york-timesquot

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, III RP, Niemcy, POLITYKA, Zwierzęta, ŚRODOWISKO NATURALNE - EKOLOGIA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.