Tekst brytyjskiego dziennikarza bije rekordy. „Nic dziwnego, że Polacy chcą od Niemców miliardów”

fot. Wikimedia Commons/M. Swierczynski, Revolver; pixabay.com

Temat reperacji wojennych, jakich od Niemiec domagają się polscy rządzący, wzbudza emocje już nie tylko w Polsce. Brytyjski historyk i dziennikarz Dominic Sandbrook wyraził swoje zrozumienie dla polskich żądań. Jego tekst jest chętnie udostępniany i cytowany.

Artykuł, który ukazał się w piątek wieczorem na stronie internetowej „Daily Mail”, jednoznacznie wskazuje na słuszność polskich pretensji. Sandbrook przedstawia w nim szkody, jakie niemiecka okupacja wyrządziła Polsce i Polakom. Już w pierwszym akapicie tekstu autor stwierdza, że po tym, jak Niemcy

— „zamordowali 6 mln Polaków, zrównali z ziemią ich miasta, sprowadzili ich do roli niewolników – nic dziwnego, że Polska domaga się od Niemiec miliardów”.

Historyk wylicza dane statystyczne, z których wynika jednoznacznie, że głównym celem nazistowskich Niemiec było doszczętne wyniszczenie polskiego narodu.

Tych, którzy mieli pozostać przy życiu, sprowadzono do roli niewolników, przymusowych robotników lub (w przypadku kobiet i dziewczynek) niewolnic seksualnych.

Dziennikarz zwraca też uwagę na niemiecką przemoc wobec elit społecznych ówczesnej Polski i polskiej kultury.

– Polskie źródła szacują, że hitlerowcy zniszczyli miliony książek. Historyk Dariusz Matelski przygotował opracowanie, na podstawie którego niemieccy okupanci przechwycili 11 000 polskich obrazów, 2800 europejskich obrazów, 1400 rzeźb, 75 000 rękopisów, 25 000 map, 22 000 antyków i 300 000 historycznych tekstów

 – wylicza Sandbrook.

Autor przedstawia wszakże swoje poglądy na temat reperacji wojennych, którym jest zasadniczo przeciwny.

Stwierdza jednak, że jeśli jest jakiś naród, który ucierpiał w XX wieku na tyle, żeby faktycznie się ich domagać – jest nim z pewnością właśnie Polska.

Autor: Jan Odyniec

Sie 5, 2017

Za; http://pikio.pl/tekst-brytyjskiego-dziennikarza-bije-rekordy-nic-dziwnego-ze-polacy-chca-od-niemcow-miliardow/#

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, II Wojna Światowa, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Niemcy, NIEMIECKI HITLERYZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Wlk. Brytania, Zbrodnie niemieckie w Polsce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.