Polska na front! – czyli „Bratnia pomoc”

 _______________________________________________________________________________

EUCOM prosi o strefę militarną na wzór Schengen w Europie

EUCOM prosi o strefę militarną na wzór Schengen w Europie

Eucom chiede una zona militare di Schengen in Europa

http://www.ilgiornale.it/news/eucom-chiede-zona-militare-schengen-europa-1426522.html

„Strefa wojskowa Schengen stałaby się wyraźnym sygnałem dla agresora”.

„Chodzi o wojskowy obszar tranzytowy, uformowany na wzór Konwencji z Schengen z roku 1996, który pozwala na otworzenie granic znajdujących się pomiędzy krajami sygnatariuszami”.

Tego rodzaju propozycję –  na marginesie ćwiczeń wojskowych jakie odbyły się w lipcu w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech (i w których wzięło udział 25 000 żołnierzy pochodzących z 30 krajów sojuszników i sprzymierzonych) –  sformułował generał Ben Hodges – dowódca wojsk amerykańskich w Europie.

United States European Command (EUCOM)

http://www.eucom.mil/

https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_European_Command

Ben Hodges

https://en.wikipedia.org/wiki/Ben_Hodges

Saber Guardian

http://www.eur.army.mil/SaberGuardian/

„Celem zamysłu jest umożliwienie siłom wojskowym swobodne przemieszczanie się po europejskim teatrze wojennym.

Oprócz polepszenia świadomości na temat powstającego kryzysu i udoskonalenia aspektu decyzyjnego co do stawienia mu czoła – szybkość reakcji jest sprawą podstawową. 

Co tylko zakończone ćwiczenia uwidoczniły problemy dotyczące swobody ruchu sił sprzymierzonych przybyłych do regionu Morza Czarnego z całej Europy.

Najbardziej potrzebną rzeczą jest strefa wojskowa Schengen, pozwalająca konwojowi wojskowemu na swobodne poruszanie się po kontynencie. Dziś, niestety, takiej swobody nie ma”. (…)

Według dowódcy EUCOM:

„Strefa militarna Schengen dałaby leaderom politycznym o wiele więcej elastyczności – jak chodzi o przesłanie agresorowi w krótkim czasie wyraźnego sygnału”.

Od czasu wdrożenia brygady pancernej i powietrznej, co miało miejsce w styczniu – wojska amerykańskie poczyniły postępy (choć niektóre niedociągnięcia pozostają) w odniesieniu do struktur drogowych w krajach graniczących z Rosją.  — Niemniej jednak EUCOM użala się co do elastyczności szybkich przesunięć  wojska, która aktualnie uzależniona jest od szczegółowych wymogów prawnych, zróżnicowanych we wszystkich krajach.

Ben Hodges stwierdza:

„Sądzę, że jest to sprawa stosunkowo łatwa do zrealizowania. Gdyby leaderzy europejscy rozumieli ważność kwestii – utworzenie militarnej strefy Schengen nie powinno stwarzać trudności.

Polska, Litwa i Łotwa uchwaliły już odpowiednie przepisy wewnętrzne. Inne kraje natomiast są temu niechętne”. (…)

Minister Obrony Holandii zaproponował ostatnio utworzenie tego rodzaju strefy w na terenie Unii Europejskiej. Również Jens Stoltenberg –  sekretarz generalny NATO wspiera pomysł.

Ben Hodges mówi dalej:

„Ćwiczenia Saber Guardian potwierdziły postęp jak chodzi o logistykę, konieczną dla odpowiedzi na zagrożenie militarne, jednakże Niemcy muszą zainwestować więcej by polepszyć system drogowy i obronę rakietową”. (…)

„Strefa militarna Schengen pozwoliłaby siłom wojskowym na szybki ich przerzut z Niemiec do Polski, Litwy i Rumunii poprzez Czechy.

(..) Przyznaję, że byłem naiwny wierząc w natychmiastowe otwarcie granic dla wojsk krajów – członków NATO i UE. Ale ministerstwa obrony nie są odpowiedzialne za granice państw i dlatego za każdym razem potrzebne są specyficzne pozwolenia”.

Pełna brygada pancerna wysłana do Europy w styczniu jest amerykańskim sygnałem – jak chodzi o szybkie umocnienie linii frontu.

Pomimo to, trudności logistyczne jakie pojawiły się w fazie wstepnej są znaczące. Pentagon płaci cenę za brak doświadczenia personelu w radzeniu sobie z kontekstem, który od czasu zakończenia zimnej wojny został prawie że całkowicie porzucony. (…)

______________________

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM  RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick’a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

31.07.2017

Za; http://ram.neon24.pl/post/139571,bratnia-pomoc-czyli-polska-na-front

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, III Wojna Światowa?, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Polska na front! – czyli „Bratnia pomoc”

Możliwość komentowania jest wyłączona.