PILNE! Prezydenckie weta już w Sejmie. Teraz PiS potrzebuje uzbierać 3/5 głosów, by je odrzucić

fot. TVN24

Do sejmu trafiły prezydenckie weta do dwóch projektów ustaw przedłożonych prezydentowi Dudzie do podpisania. Teraz albo PiS znajdzie potrzebną większość trzech piątych do ich odrzucenia, albo cały proces legislacyjny rozpocznie się od nowa.

Tydzień temu prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto wobec projektów ustaw  o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Projekty chociaż procedowane jako poselskie były tak naprawdę autorstwa Zbigniewa Ziobry.

Dziś odpowiednie dokumenty razem z uzasadnieniem do wet trafiły do Sejmu.

Największe zastrzeżenia prezydenta budziły zbyt duże uprawnienia Prokuratora Generalnego.

Jak mówił przed tygodniem Andrzej Duda, w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym, ani nigdy nie decydował „w przemożnym stopniu” o tym, kto może być sędzią SN.

Prezydent Duda zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi.

Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że projekty obydwu ustaw ponownie trafiają do Sejmu do ponownego rozpatrzenia.

Sejm może odrzucić weta prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wówczas prezydent w ciągu siedmiu dni podpisuje ustawę.

Szanse na odrzucenie prezydenckich wet są marne, zwłaszcza, że popiera je część posłów obozu rządzącego.

______________________

Przez DM –  31 lipca 2017

Za; http://wolnosc24.pl/2017/07/31/pilne-prezydenckie-weta-juz-w-sejmie-teraz-pis-potrzebuje-uzbierac-35-glosow-by-je-odrzucic/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Trybunał Konstytucyjny RP, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.