Fundacja Otwarty Dialog ma sojuszników w PiS

Posłanka Gosiewska na spotkaniu z członkami Fundacji

Afera z Fundacją Otwarty Dialog, która niedawno otwarcie wzywała do obalenia rządu polskiego, intensywnie się rozwija.  

Dwa dni temu media poinformowały o działaniach polskiego MSZ, które na mocy stosownego prawa o fundacjach zwróciło się do organizacji, z poleceniem przesłania do wglądu wszystkich uchwał jej zarządu, z lat 2013-2017.

Warto jednak przywołać kontekst, niezbędny do zrozumienia dlaczego MSZ zdecydował się na taki krok.

Na krótko przed tym, różne portale reprezentujące nurt „mediów narodowych” wskazywały na podejrzanie wyglądające związki między Fundacją a ukraińskimi oligarchami, oraz z zachodnimi podmiotami biznesowymi i instytucjami kultury.

Wypłynęła też sprawa podejrzanie dużych darowizn wpływających na konto fundacji od Bartosza Kramka, Przewodniczącego Rady Fundacji.

Natomiast zapytani o jej związki z Sorosem, — przedstawiciele Fundacji potwierdzili, iż   — współpracowała ona z podmiotami związanymi z George’em Sorosem.

Jedną z nich była ukraińska International Renaissance Foundation, która jest zaliczana do sieci fundacji Sorosa (na co wskazał także ks. Isakowicz-Zaleski) 

–   Nie   mielibyśmy   oczywiście nic przeciwko wsparciu ze strony Georga   Sorosa – jednego z najbardziej zasłużonych filantropów naszych czasów

– dodali przedstawiciele Fundacji.

Odpowiedź utrzymano w tonie  —  „nie współpracujemy z Sorosem, ale w sumie to byśmy chcieli”.

Jednak wraz z postępem czasu wyszły na jaw nowe fakty. 

Dnia 26 lipca na stronie Fundacji w sieci Facebook został udostępniony kolejny wpis Kramka.  —  Jak czytamy w nim:

Fundacja Otwarty Dialog przez kilka lat miała przyjemność współpracy z   licznymi  parlamentarzystami Prawo i Sprawiedliwość, wśród których znajdowali się m. in.   —  Adam Lipiński, Małgorzata Gosiewska, Tadeusz Woźniak, Krzysztof Maciejewski, Piotr Pyzik, Michał Dworczyk.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat uczestniczyli oni w misjach obserwacyjnych na Ukrainie, w Rosji i Kazachstanie.

Razem wspieraliśmy protestujących na Majdanie, ratowaliśmy polskiego obywatela Aleksandra Orłowa przetrzymywanego w odeskim areszcie śledczym. [..]

W tym miejscu warto przypomnieć, iż opublikowany na Facebooku wpis Bartosza Kramka

 —  „Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!”  

— nadal wisi na fejsbukowej stronie Fundacji.

Mało tego – przedwczoraj (27 lipca) jej przedstawiciele zamieścili na FB dość bezczelny   komentarz,   —  porównujący   działania   kontrolne władz Polski do represji wobec opozycji w Rosji i Kazachstanie (!).

Co ciekawe, znalazły się w nim także akcenty antywęgierskie

— („Droga do Moskwy prowadzi dzisiaj przez Budapeszt, a organizacje pozarządowe zazwyczaj są jednymi z pierwszych ofiar”)

– jak wiadomo, rząd Orbana w ubiegłym miesiącu przyjął ustawy uderzające w marionetki Sorosa i pokrewne agentury wpływu działające na Węgrzech.

Również i ten wpis Fundacji doczekał się komentarza ze strony ks. Isakowicza-Zaleskiego.

– Aby tak odpisać szefowi służb specjalnych, to trzeba mieć nie tylko tupet, ale i bardzo mocne wsparcie polityczne.

Śmiem   twierdzić,   że to wsparcie nie dają tylko posłanki PiS Małgorzata Gosiewska i Anna Fotyga, ale ktoś o wiele bardziej potężniejszy

– skomentował ksiądz. 

Wskazał także na kolejnego prominentnego polityka PiS, posiadającego niegdyś   związki  z Fundacją.   —  Chodzi o Annę Fotygę, zasiadającą obecnie w Europarlamencie.

Coraz częściej pojawiają się też głosy, że nawet Mariusz Kamiński – rzekomo wszechwładny szef służb w Polsce – może ostatecznie zaniechać wszelkich działań przeciwko FOD i organizacjom pokrewnym, — bojąc się gniewu środowisk   znacznie   potężniejszych   od   siebie (i niekoniecznie wyrosłych na gruncie polskim).

Tknięci dziennikarskim przeczuciem, postanowiliśmy sprawdzić strony internetowe i podstrony Facebooka należące do wskazanych w naszym artykule polityków PiS.

Okazuje się, że wymienieni milczą jak zaklęci nt. swych związków z Fundacją.

Mało tego – na stronach posłów Dworczyka, Maciejewskiego i Lipińskiego nie ma nawet żadnej informacji związanej z tym, iż w Polsce miały miejsce jakiekolwiek poruszenia związane z próbami reformy sądownictwa, czy wręcz same prace nad tymi reformami (!).

Poseł Woźniak nie prowadzi aktywności w internecie, natomiast poseł Pyzik ograniczył się do udostępnienia na Facebooku spotu PiS, wskazującego na znane patologie sądownictwa polskiego i na konieczność jego reformy.

Inaczej zareagowała europosłanka Fotyga – publikując oświadczenie potępiające FOD za skandaliczny manifest wzywający do destabilizacji państwa.   — Zapowiedziała także zaprzestanie współpracy z nimi.

—  „Do tego samego będę zachęcać również innych ze wszystkich grup politycznych, jak również międzynarodowych partnerów”

– czytamy w tekście.

Natomiast posłanka Gosiewska na swojej stronie FB nieśmiało zwróciła uwagę na sterowany charakter przynajmniej części z ostatnich protestów.

Jednak jak dotąd nie odcięła się od Fundacji, nie odniosła się też do publikowanych przez nią treści.

Podobnie nie uczynili tego wymienieni z nazwisk posłowie PiS.

Sprawa jest rozwojowa i będziemy do niej wracać – gdyż na pewno pojawią się kolejne fakty.

Posłanka Gosiewska na spotkaniu z członkami Fundacji

(oprac. M.M. i W.D.)

29 lipca 2017

Za; http://xportal.pl/?p=30063

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii AFERY PRAWA, ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, PROTESTY, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, Trybunał Konstytucyjny RP, WYBORY. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.