Izraelskie rakiety dla Polski w nowej umowie z USA – produkcja pocisków na terenie Polski pod nadzorem Ministerstwa Obrony Izraela…

 

              Ilustracja  tytułowa:   Test   systemu   rakietowego   David   w   grudniu   2015 r.                     Fot. United States Missile Defense Agency.

Podpisana przez Polskę umowa dotycząca zakupu ośmiu amerykańskich baterii rakietowych Patriot przewiduje dostarczenie pocisków przechwytujących systemu David’s Sling używanych w systemie obrony przeciwrakietowej Izraela.

Transakcja   warta   7,6   mld   dolarów  zostanie sfinalizowana w listopadzie, — o czym poinformował w ubiegły czwartek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie – pisze JNS.org

—  „Dziś podpisane zostało memorandum, w którym rząd Stanów Zjednoczonych zgodził się sprzedać Polsce rakiety Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji”, – powiedział Macierewicz

– informuje JNS.org.

W umowie możemy przeczytać, że Polska zakupi baterie rakiet Patriot od amerykańskiego dostawcy broni Raytheon.

Jak   również   to, że na prośbę Polski   izraelskie pociski rakietowe David,   opracowane  i wyprodukowane przez izraelskiego kontrahenta Rafael, zastąpią amerykańskie pociski Patriot z powodu wyśmienitych osiągów i znacznie niższych kosztów pocisków izraelskich.

— Podczas gdy pocisk Patriot kosztuje 4,5 miliona dolarów, to pocisk rakietowy David kosztuje 450 000 dolarów. Rafael oczekuje około 1 miliarda dolarów z transakcji. –

podaje JNS.org.

Ponadto   —  na   prośbę Polski   Raytheon zgodził się na produkcję pocisków na terenie Polski pod nadzorem Ministerstwa Obrony Izraela i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

—  System rakietowy Dawid Sling wspólnie opracowywany i finansowany   przez   USA i Izrael jest przeznaczony do przechwytywania rakiet balistycznych o średnim zasięgu w przedziale od 25 do 190 mil (40 do 300 km).

– dowiadujemy się za JNS.org

Read in English….

Opr. wg/PCO / Źródło: The Algemeiner, 10.07.2017

Za; http://www.polishclub.org/2017/07/12/izraelskie-rakiety-dla-polski-nowej-umowie-usa/

MON chce zmodernizować polskie lotnictwo. Postawią na używane samoloty z Izraela czy nowe z USA?

Zdjęcie ilustracyjne. By Eddie Maloney from North Las Vegas, USA (RAFALE) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)%5D, via Wikimedia Commons

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi prace mające nad „sposobem pozyskania maszyn bojowych dla polskiej armii”.  —  Chodzi m.in. o zakup ponad 100 myśliwców.

Z informacji, do których dotarł Krzysztof Zasada, dziennikarz portalu rmf24.pl wynika, że   — na chwilę obecną w grę wchodzi kilka możliwości.

— „Pierwsza z nich to kupno kilkudziesięciu używanych maszyn F-16”,

— informuje reporter i dodaje, że

—  „mogłyby to być na przykład izraelskie myśliwce”.

W chwili obecnej nie przedstawiono jednak żadnej konkretnej propozycji w tej sprawie.

Druga możliwość

—   „to   zakup   w pierwszej kolejności kilkunastu nowych samolotów F-16   w   wyższej wersji niż te, które są już na wyposażeniu naszej armii”.

Redaktor   Zasada   podkreśla,   że —  w tym przypadku decyzja o ewentualnym zakupie kolejnych maszyn (m.in. nowocześniejszych F-35) zostałaby podjęta po sprawdzeniu ich w polskich warunkach.

Dodaje, że powodzenie tej opcji będzie uzależnione również od ustaleń między stronami w sprawie ewentualnych remontów maszyn.

Najkorzystniejszym dla Polski rozwiązaniem byłoby bowiem „dołączenie” ich do dotychczasowej umowy.

Trzeci wariant zakupu zakłada, że   — MON od razu zakupi ponad 100 nowoczesnych myśliwców F-35, które zastąpią należące do polskiego lotnictwa   radzieckie samoloty typu Mig i Su.   — W armii coraz częściej pojawiają się bowiem problemy z ich remontami.

Konkretne decyzje w tej sprawie zapadną w 2019 roku.

____________________

Źródło: rmf24.pl

TK/ 2017-07-14

Za: http://www.pch24.pl/mon-chce-zmodernizowac-polskie-lotnictwo–postawia-na-uzywane-samoloty-z-izraela-czy-nowe-z-usa-,53071,i.html#ixzz4moJba1iG

Ten wpis został opublikowany w kategorii APELE - KOMUNIKATY, FINANSE GOSPODARKA, FINANSJERA ŚWIATOWA, III RP, IZRAEL, JUDAIZACJA POLSKI, NATO, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, WOJSKO POLSKIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.