Gorąco na Ukrainie. Władze zapobiegły prowokacji przed konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej – 29 zatrzymanych [VIDEO]

***

Służba   Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła, że zatrzymała w piątek 29 osób, które jej zdaniem działając na zlecenie rosyjskich służb specjalnych zamierzały przeprowadzić prowokację przed konsulatem Polski w Kijowie.

Ambasada RP nie skomentowała dla tej sprawy. —  SBU poinformowała, że zatrzymani  zamierzali rozlać przed konsulatem czerwoną farbę oraz powiesić i podpalić kukłę.

—  „Miały temu towarzyszyć ekstremistyczne okrzyki i użycie pirotechniki. Celem akcji było podżeganie do nienawiści na tle narodowym, zaostrzenie stosunków ukraińsko-polskich i podważenie autorytetu Ukrainy na arenie międzynarodowej”

– przekazała SBU.

Według służby zatrzymani są członkami kijowskich klubów sportowych, a za udział w tej akcji mieli otrzymać wynagrodzenie w wysokości 1 tys. hrywien (ok. 140 złotych).

Do zatrzymania, w tym organizatora – obywatela Ukrainy – doszło w pobliżu polskiego konsulatu przy ulicy Chmielnickiego.

— „Przyjechali tam dwoma pojazdami, w których policja znalazła pistolety na gumowe kule, noże, transparenty z prowokacyjnymi tekstami, świece dymne i makietę szubienicy”

– poinformowała SBU.

Jest to już drugi w bieżącym roku incydent, związany z polską placówką dyplomatyczną na Ukrainie.

Pod koniec marca nieustaleni dotąd sprawcy ostrzelali z granatnika siedzibę polskiego konsulatu w Łucku. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną budynku. W tym czasie w środku znajdowało się kilku jej pracowników; nikt nie ucierpiał.

W październiku 2015 roku przed konsulatem RP we Lwowie eksplodował granat podłożony w koszu na śmieci.

PAP/Wolność24

Za; http://wolnosc24.pl/2017/07/07/goraco-na-ukrainie-wladze-zapobiegly-prowokacji-przed-konsulatem-rzeczpospolitej-polskiej-29-zatrzymanych-video/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, Roszczenia ukraińskie, Ukraina. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.