Ukraiński urzędnik o wypowiedzi Waszczykowskiego: szantaż, chamstwo i szowinizm!

***

Ukraińcy chłodno przyjęli wypowiedź Witolda Waszczykowskiego o tym, że z Banderą nie wejdą do Europy.

Bohdan Czerwak, szef melnykowskiej wersji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a także wiceprzewodniczący Państwowego Komitetu Telewizji i Radia Ukrainy odniósł się na swoim profilu na Facebooku do wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który powiedział tygodnikowi „wSieci”, że Polska zablokuje europejską integrację Ukrainy, jeśli nie zrezygnuje ona z kultu Bandery.

— Bezczelny szantaż i chamstwo! Zwyczajny szowinizm! —  Inaczej nie można nazwać oświadczenia ministra spraw zagranicznych Polski…

– napisał Czerwak sądząc, że wypowiedź ministra dotyczyła także praw mniejszości polskiej na Ukrainie.

— W tym przypadku UE nie ma z tym nic wspólnego.   — Ukraina nie może   pozwalać, by pod jej adresem machał palcem kto bądź [niezależnie od tego], czy będziemy w UE, czy nie będziemy.

Szczególnie gdy chodzi o naszą historyczną przeszłość, — zwłaszcza o działalność OUN-UPA, której nigdy się nie wyrzekniemy.

Polacy jak nikt muszą to zrozumieć. Ukraińców nie da się złamać na kolanie. Nie pozwoliliśmy tego zrobić Moskwie. Nie pozwolimy Warszawie. Nikomu nie pozwolimy.

– stwierdził Czerwak.

Wypowiedź szefa polskiej dyplomacji nie spodobała się także szefowi nacjonalistycznej  partii Swoboda Ołehowi Tiahnybokowi,   jednak skierował   on   swój   gniew w kierunku ukraińskich władz, które jego zdaniem nie zareagowały w odpowiedni sposób.

— Gdzie jest oficjalna reakcja Ukrainy na oświadczenie Waszczykowskiego? Minęła ponad doba od czasu jego publikacji a MSZ Ukrainy – ni pary z ust.

Szef polskiego ministerstwa spraw zagranicznych wtrąca się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, dając oceny naszej historii i poniżając nasze narodowe wartości – i Ukraina to przemilczy? Ukłoni się i przetrzyma?

– spytał szef Swobody, który swój post na Facebooku zilustrował zdjęciem płotu polskiej ambasady w Kijowie z zawieszonym portretem Bandery i napisem „Nasz kraj – nasi bohaterowie”.

Zdaniem Tiahnyboka milczenie Kijowa jest dowodem na pasywność i skłonność do samoponiżenia aktualnej władzy na Ukrainie, która

doszła do władzy na banderowskich patriotycznych hasłach

a teraz prowadzi dwulicową politykę – wewnątrz kraju odwołuje się do patriotyzmu i „bohaterskiej przeszłości”, a na arenie międzynarodowej realizuje „strategię ukrainofobii”.

W oryginalny sposób skomentował słowa min. Waszczykowskiego szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, „kłamca wołyński” Wołodymyr Wjatrowycz.

Polska jako adwokat Ukrainy w Europie – Rest in PiS

– napisał na Facebooku.

Później zamieścił na swoim profilu artykuł znanego ukraińskiego politologa Witalija Portnikowa pod tytułem   Samobójstwo adwokata. Dlaczego Polska powinna wspierać Ukrainę”.

Portnikow powtórzył w nim znane tezy, że Ukraina w wojnie na wschodzie kraju broni nie tylko siebie, lecz także całej Europy.

W związku z tym odmowa wspierania Ukrainy przez Polskę jest, zdaniem Portnikowa,   nie tylko zdradą Ukrainy, lecz także zdradą Polski.

Kresy.pl

5 lipca 2017

Za; http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-urzednik-o-wypowiedzi-waszczykowskiego-szantaz-chamstwo-szowinizm/

_______________________________

Jak problem z nazistami ukraińskimi ? Zamykamy granice, przyjdą na kolanach. Ja  jako Polak nigdy nie dopuszczę, by UPA mogła istnieć w przestrzeni Polskiej.

5 lipca 2017 16:08

marvix @marvix:

Niech sobie Upadlińcy bóstwią kogo chcą, nawet drewniane boszki i banderowców. W cywilizowanym świecie nie ma miejsca na czczenie morderców bezbronnych kobiet i dzieci. Kto tego nie rozumiem ten ma jakieś rozdwojenie jaźni. Sami się wyrzekają cywilizacji i chcą do cywilizacji.

5 lipca 2017 16:42

Galamar @Galamar:

A może nie ma sensu im zamykać drogi do Europy? Może trzeba dać im się  skompromitować – wystarczy głośno pokazywać kim był ich bohater narodowy. Może dla Ukraińców jest to postać dwuwymiarowa, ale nas i nie mającej bezpośrednio do czynienia z bolszewikami, Europy Zachodniej to zwykły zbrodniarz, tchórz i nikczemny morderca. Wystarczy tylko to nagłośnić.

5 lipca 2017 17:52

Beresteczko1651 @Beresteczko1651:

@Galamar Gloryfikacja ludobójców automatycznie zamyka im drogę do cywilizowanego świata, po prostu dowodzi, że się nie nadają. Oni dobrze o tym wiedzą, ale nie mogą zrezygnować z tego kultu bo to jest ich fundament. Z czego wynika, że ukraińcy fundamentalnie nie nadają się do cywilizowanego świata, co zresztą udowadniali na przestrzeni wieków i udowadniają po dziś dzień!

5 lipca 2017 18:41

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.