Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum

Milos Zeman, fot. Mikhail Metzel/TASS

Prezydent Republiki Czeskiej Milos Zeman publicznie poinformował, że w przypadku ewentualnego wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej, wcześniej wypowiedzieć w tej sprawie powinni się obywatele.

Przyznał również, że popiera pomysł przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum dotyczącego „Czexitu”. — Zeman skrytykował także politykę imigracyjną w wydaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Podczas konferencji prasowej poświęconej priorytetom czeskiej polityki, prezydent Milos Zeman został zapytany o ewentualne wyjście z Unii Europejskiej.

Jego zdaniem w tej sprawie powinni wypowiedzieć się obywatele. Dodał również, że osobiście popiera pomysł przeprowadzenia referendum poświęconego „Czexitowi”.

– To obywatele powinni zdecydować

– mówił Zeman.

Prezydent Czech podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem demokracji bezpośredniej i rozpisanie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej jest możliwe do zrealizowania.

–   Opuszczenie   Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta

– powiedział.

Przyznał jednak, że on sam jest zwolennikiem pozostania Czech w strukturach Unii Europejskiej.   —  Dodał  jednak, że sceptycznie podchodzi do unijnego modelu zarządzania.

Milos Zeman w mocnych słowach skrytykował również politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel.

W jego opinii zaproszenie do Europy tzw. uchodźców było „tragicznym błędem”.

Prezydent Czech podkreślił, że  — jego kraj krytycznie podchodzi do propozycji liderów UE dotyczących przymusowej relokacji imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Dodał,   że   —  Czechy   złagodzą  swoje stanowisko tylko i wyłącznie wtedy, gdy Bruksela będzie przedstawiać swoje pomysły jako propozycje działań, a nie odgórne dyspozycje.

Sprawa ewentualnego wyjścia Czech z Unii Europejskiej stała się obecna w przestrzeni publicznej po zdecydowanej wypowiedzi byłego prezydenta Vaclava Klausa.

Polityk skrytykował wówczas politykę migracyjną przywódców Unii Europejskiej.

Przyznał, że w związku z falą imigrantów, którzy stale przybywają do Europy, czas przygotować kraj do wyjścia ze struktur UE.

– Nadszedł czas, by przygotować wyjście naszego kraju z Unii Europejskiej. To jedyna dobra ścieżka dla Czech, nasz głos jest ignorowany

–   mówił   zdecydowanie  Vaclav Klaus, który pełnił urząd prezydenta w latach 2003-2013.

__________________________

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl

2017-06-23 / Za: http://www.pch24.pl/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czechy, Multikulturalizm, NOWY PORZĄDEK ŚWIATA, POLITYKA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.