Kult Kuklińskiego narzucili nam Amerykanie

Leszek Miller: Kult Kuklińskiego narzucili nam Amerykanie

W wywiadzie przeprowadzonym przez Agnieszkę Piwar dla tygodnika „Myśl Polska” były premier Leszek Miller zasugerował, że okrzyknięcie płk Ryszarda Kuklińskiego bohaterem było jednym z warunków przystąpienia Polski do NATO narzuconym przez Amerykanów.

Na   pytanie   redaktorki   Piwar,   czy   Miller   żałuje  swoich decyzji, takich jak udział Polski w agresji na Irak, czy rehabilitacja Kuklińskiego, były premier odpowiedział:

Natomiast te dwie pozostałe kwestie, czyli interwencja w Iraku i Kukliński, one wynikały z konieczności międzynarodowych.

Jeżeli chodzi o Irak, to była potrzeba, by uczestniczyć w antyhusajnowej koalicji pod auspicjami ONZ-tu i Amerykanów, a Kukliński był pewną przeszkodą w naszych staraniach wejścia do NATO i trzeba było ten problem zdjąć

Swoje uleganie zewnętrznym naciskom były premier Leszek Miller tłumaczył koniecznością zapewnienia Polsce „bezpieczeństwa militarnego” poprzez wprowadzenie państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Obserwując to, co działo się później z kultem postaci Kuklińskiego trudno nie odnieść wrażenia, że po akcesji do NATO wspomniana presja wcale nie zelżała, lecz wzrosła. I to proporcjonalnie z gorliwością polskich polityków.

Pułkownik Ryszard Kukliński od 1970 roku był agentem amerykańskiej Centralnej   Agencji   Wywiadowczej   (CIA), —  dostarczył Amerykanom ponad 40 tys.   stron  tajnych dokumentów ułatwiających m. in. — zniszczenie jednostek Wojska Polskiego,   — w tym także obrony przeciwlotniczej strzegącej polskich miast.

Tuż   przed wprowadzeniem stanu wojennego został ewakuowany przez CIA, w 1984 roku sąd wojskowy w Warszawie skazał go zaocznie na śmierć.

W 1990 roku karę złagodzono do 25 lat więzienia, 5 lat później wyrok uchylono, a w 1996 roku przywrócono mu stopień pułkownika.

Kukliński został zrehabilitowany, a po śmierci jego prochy spoczęły w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

_____________

(źródło: Myśl Polska, nr 23-24)

14 czerwca 2017 19:55

Za; http://xportal.pl/?p=29587

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii "Solidarność", AGENTURA, ANTYPOLONIZM, HISTORIA POLSKI, HISTORIA WSPÓLCZESNA, III RP, III Wojna Światowa?, Magdalenka, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, PRL, Roszczenia wobec Polski, Roszczenia żydowskie, SLD, Wojna informacyjna - dezinformacja, WOJSKO POLSKIE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.