Polska pomoc żydom w czasie okupacji hitlerowskiej to nasza hańba narodowa.

Polska pomoc żydom w czasie okupacji hitlerowskiej to nasza hańba narodowa.

Miliony Polaków niosły pomoc – biologicznie wyniszczając  nas samych i naszych bliskich czy sąsiadów 

— tym zoologicznym polakożercom, którzy, jeżeli przeżyli zasilili szeregi „komunistycznych” rzeźników w PRL, aborcjonistów, deprawatorów dzieci i młodzieży, rzesze urzędników budujących w Polsce wysoce skuteczny żydowski apartheid budujący getta Polakom – na wszystkich płaszczyznach życia w Polsce.

To   oni   – uratowani żydzi  —  lub ich następcy  —  wypędzili z obecnej Polski 4 miliny Polaków,   a   większość społeczeństwa wepchnęli w otchłań nędzy bez wyjścia.

Klęsk   Polski – bezprzykładnych w dziejach świata – nie można zrozumieć bez żydowskiego nowotworu, który wyniszcza nasz Naród od wielu wieków.

Po Dudzie, osobniku bez godności czy elementarnego wstydu, nie spodziewamy się już niczego dobrego, ale zdumiewa nas i przeraża milczenie kleru katolickiego w Polsce.

Czy cień szatana, który przyszedł z antychrystowego Soboru Watykańskiego Drugiego tak nas wszystkich zniewolił?

Red. GW.

A Wallenberg? Załatwiony przez swoich własnych – chodziło o kasę. — Może warto przeczytać. — „..biedni żydzi, mit-Wallenberga obalony..” http://www.gazetawarszawska.com/judaizm-islam/1702-biedni-zydzi-mit- wallenberg-obalony

========================

Kościół p. w. Wszystkich Świętych w Warszawie otrzymał tytuł House of Life

W uroczystości – w imieniu Prezydenta RP – wziął udział Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, który odczytał list Andrzeja Dudy (1 / 10)

W środę w kościele p. w. Wszystkich Świętych w Warszawie miała miejsce uroczystość,  podczas której tej właśnie świątyni – jako pierwszemu miejscu w Polsce – Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga nadała tytuł House of Life (ang. Dom Życia). W wydarzeniu – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej   Polskiej Andrzeja Dudy – wziął udział Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

Zobacz także:

Minister odczytał list prezydenta wystosowany do organizatorów i uczestników uroczystości.

„Dzisiejsza uroczystość honoruje symboliczną przestrzeń, która w okresie barbarzyństwa i terroru stała się enklawą sprawiedliwości i człowieczeństwa.

W latach okupacji Polski przez hitlerowską Trzecią Rzeszę, pośród ogromu nieszczęścia zgotowanego przez niemieckich nazistów, w warszawskim kościele p. w. Wszystkich Świętych Polacy w niezwykły sposób udzielali pomocy Żydom.

Było to możliwe dzięki determinacji i heroizmowi grupy osób, której przewodził śp. ksiądz prałat Marceli Godlewski – ówczesny proboszcz tutejszej parafii, znajdującej się przez pewien czas w granicach getta”

– podkreślił prezydent w swoim liście.

„W moim przekonaniu, jest to znak wdzięczności i uhonorowania dla heroizmu i odwagi wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Dla naszego narodu zasady, którymi oni się kierowali: solidarność z bliźnimi, braterstwo międzyludzkie i lojalność wobec współobywateli – pozostają zawsze aktualne.

Również dzisiaj suwerenne państwo polskie chce być Rzecząpospolitą Przyjaciół.

Chcemy pozostać wierni naszej historycznej tradycji i wartościom – tym samym,   które   przyświecały księdzu Marcelemu Godlewskiemu i setkom tysięcy naszych rodaków w całym kraju, którzy ryzykowali życie, niosąc pomoc Żydom.

Niechaj nowo nadane wyróżnienie przyczyni się do zachowania ich czynów w zbiorowej pamięci obu naszych narodów: polskiego i żydowskiego, a także w świadomości Europy i świata”

– zaznaczył.

Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga powstała w 1997 roku.

Jej misją jest wdrażanie programów edukacyjnych zwiększających świadomość społeczną oraz prowadzenie kampanii opierających się na promocji wartości związanych z solidarnością, odwagą cywilną i fundamentami etycznymi ratujących od Holokaustu.

Uroczystość w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie jest częścią wdrożonego przez nich przed paru laty światowego projektu oznaczania i upamiętnienia miejsc związanych z ratowaniem Żydów.

Już   w   niecałe   dwa lata od rozpoczęcia projektu zidentyfikowano ponad 300 Domów Życia.   — Większość z nich stanowią katolickie kościoły, klasztory, zakony i szkoły z internatem.

***

List Prezydenta z okazji uroczystości nadania tytułu House of Life kościołowi p. w. Wszystkich Świętych w Warszawie

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości nadania tytułu House of Life

kościołowi p. w. Wszystkich Świętych

w Warszawie

 

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Ekscelencje, Państwo Ambasadorowie!

Szanowni Przedstawiciele Fundacji!

Czcigodny Księże Proboszczu!

Dostojni Goście, Panie i Panowie!

Dzisiejsza uroczystość honoruje symboliczną przestrzeń, która w okresie barbarzyństwa i terroru stała się enklawą sprawiedliwości i człowieczeństwa.

W latach okupacji Polski przez hitlerowską Trzecią Rzeszę, pośród ogromu nieszczęścia zgotowanego przez niemieckich nazistów, w warszawskim kościele p. w. Wszystkich Świętych Polacy w niezwykły sposób udzielali pomocy Żydom.

Było to możliwe dzięki determinacji i heroizmowi grupy osób, której przewodził śp. ksiądz prałat Marceli Godlewski – ówczesny proboszcz tutejszej parafii, znajdującej się przez pewien czas w granicach getta.

W obliczu przejawów niewiarygodnego zła i bestialstwa ksiądz Godlewski zdecydował, że niezbędne jest działanie, wyraźne opowiedzenie się po stronie dobra.

Wraz ze swoimi pomocnikami przeciwstawił się eksterminacyjnym planom niemieckich okupantów i ich bezdusznemu prawu, które miało złamać solidarność Polaków z żydowskimi współobywatelami i sąsiadami.

W Polsce i na wschód od niej za wszelką pomoc Żydom groziła kara śmierci. I była ona egzekwowana, o czym świadczy wiele dowodów, w tym los rodziny Ulmów z Markowej czy rodziny Kowalskich z Ciepielowa.

Mimo realnego zagrożenia Polacy, ryzykując życie własne i swoich bliskich, wykazali się niespotykanym męstwem i odwagą.

W 1942 roku powstała Rada Pomocy Żydom „Żegota”, której działaczka, Irena Sendlerowa, ocaliła niemal dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci.

W swych raportach informowali świat o Zagładzie przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego – Jan Karski i Witold Pilecki.

Nigdy zapewne nie poznamy nazwisk wszystkich Polaków ratujących swych żydowskich współobywateli. Ale oni wszyscy są naszymi narodowymi bohaterami. Rzeczpospolita jest z nich dumna.

Jeden z nich, ksiądz Marceli Godlewski – nazywany proboszczem getta – pomagał Żydom, wystawiając fałszywe dokumenty, przemycając jedzenie i leki, pomagając ukrywać żydowskie dzieci.

Dzięki niemu znalazło schronienie ponad sto osób, ale przyjmuje się, że z pomocy księdza Godlewskiego korzystały tysiące Żydów. Ta wspaniała karta w historii tutejszej parafii stanowi w pewnym sensie realizację odwiecznej idei arki – bezpiecznego schronienia, które pomaga przetrwać i ratować życie nawet w najtragiczniejszym czasie.

Dlatego serdecznie dziękuję Międzynarodowej Fundacji Raoula Wallenberga za wyróżnienie kościoła p. w. Wszystkich Świętych – po raz pierwszy w Polsce – tytułem House of Life.

Bardzo się z tego cieszę. W moim przekonaniu, jest to znak wdzięczności i uhonorowania dla heroizmu i odwagi wszystkich Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Dla naszego narodu zasady, którymi oni się kierowali: solidarność z bliźnimi, braterstwo międzyludzkie i lojalność wobec współobywateli – pozostają zawsze aktualne.

Również dzisiaj suwerenne państwo polskie chce być Rzecząpospolitą Przyjaciół.

Chcemy pozostać wierni naszej historycznej tradycji i wartościom – tym samym, które przyświecały księdzu Marcelemu Godlewskiemu i setkom tysięcy naszych rodaków w całym kraju, którzy ryzykowali życie, niosąc pomoc Żydom.

Niechaj nowo nadane wyróżnienie przyczyni się do zachowania ich czynów w zbiorowej pamięci obu naszych narodów: polskiego i żydowskiego, a także w świadomości Europy i świata.

_____________________________________

zdj. fotopolska.eu /rdc.pl

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,748,kosciol-pw-wszystkich-swietych-w-warszawie-otrzymal-tytul-house-of-life.html

Za; http://www.gazetawarszawska.com/pugnae/5856-polska-pomoc-zydom-w-czasie-okupacji-hitlerowskiej-to-nasza-hanba-narodowa

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA WSPÓLCZESNA, Holokaust, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, JUDAIZM - ŻYDZI, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia żydowskie, Zbrodnie żydowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.