Ukraina: zablokowano ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. W tle sprawa pomnika UPA w Hruszowicach

fot. Michal Patron / Forum

Planowane na ten rok przez Instytut Pamięci Narodowej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w trzech miejscowościach na Ukrainie zostały zablokowane,   —  poinformowała Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

—   Posiadamy   zgodę   władz   ukraińskich  na przeprowadzenie prac, ale zostały one wstrzymane. Usłyszeliśmy, że strona ukraińska nie ręczy za nasze bezpieczeństwo.

Wyjazd ekipy poszukiwawczej został wstrzymany w ostatniej chwili

– powiedziała dziennikowi „Rzeczpospolita” Anna Szeląg.

Jak podaje gazeta

—  „bezpośrednią przyczyną usztywnienia stanowiska ukraińskiego w sprawie poszukiwań stały się wydarzenia związane z demontażem pod koniec kwietnia w podkarpackiej miejscowości pomnika poświęconego UPA”.

Działanie   to     zostało  nazwane przez   stronę ukraińską   „prowokacją”   i   — „aktem przemocy nad miejscami pamięci narodu ukraińskiego w Polsce”.

Do sprawy odniósł się Wasyl Zrywacz, minister Ambasady Ukrainy w Polsce.

W komunikacie przekazanym „Rzeczpospolitej” poinformował, że temat ochrony miejsc pamięci będzie stanowił główny wątek zaplanowanych na przyszły tydzień polsko-ukraińskich konsultacji.

  v „Liczymy, że rozmowy zostaną przeprowadzone w duchu porozumienia   i   wzajemnego   szacunku   dla dobra naszych relacji i tak, aby żadne prowokacje więcej się nie powtórzyły”,

— zaznaczył.

Polscy naukowcy i wolontariusze planowali wznowić prace związane z poszukiwaniem   i   identyfikacją   ofiar ludobójstwa na Wołyniu dokonanego w 1943 roku.

W   miejsowościach   Ostrówki,   Tynne   oraz   dzielnicy   Lwowa   —   Hołosko — ukraińscy   nacjonaliści bestialsko wymordowali kilka tysięcy mieszkających tam Polaków.   — Dotychczas odnaleziono ciała około 660 z nich.

________________

Źródło: „Rzeczpospolita”

TK

2017-06-01

Read more: http://www.pch24.pl/ukraina–zablokowano-ekshumacje-ofiar-rzezi-

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.