Protesty w Łucku. Polacy, PRZEPROŚCIE za krytykę Bandery!

___________________________________________________________

Grupa ukraińskich nacjonalistów zorganizowała pikietę przed siedzibą konsulatu RP w Łucku na Wołyniu.

Uczestnicy pikiety przed konsulatem Polski w Łucku wezwali do budowy wzajemnych   stosunków   między   krajami   (Polską i Ukrainą — red.), ale na — „fundamencie równouprawnienia i szacunku wobec ukraińskich bohaterów”   —  oraz zażądali ustąpienia ze stanowiska polskiego konsula w Łucku Wiesława Mazura i publicznych przeprosin za jego wcześniejsze krytyczne wypowiedzi na temat Bandery.

Nacjonaliści przekazali również polskiemu konsulowi książkę o Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA) i Organizacji ukraińskich nacjonalistów (OUN) oraz o Stepanie Banderze — poinformował portal volyn24.com.

Jeśli ktokolwiek z ukraińskich dyplomatów pozwoliłby sobie na podobne wypowiedzi w stosunku do Polaków, to dawno zostałby wydalony z terytorium Polski.

—  Tylko nasze władze nie mogą obronić wartości narodowych

— oświadczył przedstawiciel łuckiej partii „Swoboda”, która była organizatorem pikiety.

Zgromadzeni trzymali plakaty z napisami

—  „Nasza   ziemia   — nasi bohaterowie”,Precz z polskimi szowinistami” oraz

—  „Mazur pamiętaj — na Wołyniu narodziła się UPA”.

Oświadczyli także, że   —  jako naród, który siebie szanuje —  nie chcą, aby Polska dyktowała   im,   jak mają żyć i kogo mają uważać za swoich bohaterów.

Deputowany   łuckiej   rady   miejskiej   Pawło   Danilczuk   dodał, że —   chce, aby Polacy zrozumieli, że to rosyjska agentura jest zamieszana w zamach na łucki konsulat.

Pikieta zakończyła się wspólnym odśpiewaniem ukraińskiego hymnu.

Za: https://pl.sputniknews.com/swiat/201705315575534-sputnik-polska-ukraina-luck-bandera/

Data publikacji: 31.05.2017

WOLNA-POLSKA.PL

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SS Galizien, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.