Wjatrowycz: symbolika SS Galizien nie podlega ustawie o zakazie propagandy nazizmu

Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej uważa propagowanie symboliki SS Galizien na Ukrainie za dozwolone.

Obchody rocznicy SS Galizien we Lwowie. Źr. Facebook/Eduard Dolinsky

Dziennikarze strana.ua otrzymali odpowiedź z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej na zapytanie, — czy używanie symboli dywizji SS Galizien – jednostki złożonej z ukraińskich ochotników, walczącej w II wojnie światowej w składzie Waffen SS – jest naruszeniem obowiązującej na Ukrainie ustawy o zakazie propagowania ustrojów totalitarnych (komunistycznego i nazistowskiego) i używania ich symboliki.

W przysłanej do strana.ua odpowiedzi szef Ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz napisał, że — powoływania ustawa nie wymienia symboli SS Galizien w spisie symboliki nazistowskiej.

— We wskazanym spisie symbolika 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS Galizien  —  (1.   Ukraińskiej   Dywizji UNA)  —  jest nieobecna.

Biorąc to pod uwagę, symbolika 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS Galizien (1. Ukraińskiej Dywizji UNA) — zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem Ukrainy

— nie jest symboliką narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) reżimu, której propagowanie lub publiczne wykorzystywanie jest zakazane na Ukrainie.

– napisał Wjatrowycz.

Wcześniej,  —   15. maja br.   —  dyrektor   Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky zwrócił się na swojej stronie w sieci społecznościowej do lwowskiej prokuratury z prośbą o pociągnięcie do odpowiedzialności organizatorów obchodów 74-lecia powstania SS Galizien, które odbyły się w kwietniu we Lwowie.

Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa  —  „drugą wojną polsko-ukraińską”.

W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji.

W ostatnim czasie kierowany przez niego IPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach  —  zablokował wydawanie zezwoleń na prowadzenie poszukiwań pochówków i porządkowania polskich miejsc pamięci na Ukrainie.

Stwierdził także, że

— „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”.

Kresy.pl / strana.ua / Facebook

___________________

ZOBACZ — emjot:

___________________

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Lucjan Herda @lucjan-herda:
Nie rozumiem, dlaczego hitlerowców niemieckich się ściga i sądzi, a hitlerowców ukraińskich się toleruje, czci i gloryfikuje , czy może mi to ktoś wytłumaczyć ???

MadMike @MadMike:
@lucjan-herda Bo w ramach małej rozgrywki z Rosją oraz chęci położenia łap na ukraińskich zasobach (w tym ziemi rolnej) przez wielkie koncerny przymyka się na to oczy, ot daje się tubylcom odtańczyć taniec i potrząsać piórami. Przy okazji ma się na nich przysłowiowego haka, bo jeśli zaczną się w pewnym momencie stawiać to w ramach walki z nazizmem będą mogli ich zgnoić. Tzw. elity ukraińskie o tym wiedzą ale mają okazję dopchać się do koryta to korzystają, ukraińska czerń żyje sobie w błogiej nieświadomości i śni o „wielkiej ukrainie”.
PS: A z tym ściganiem hitlerowców na zachodzie to też różnie bywało…
A zamiast martwić się ukraińskimi nazistami zajmijmy się swoimi z RAŚ.

elbezet @elbezet:
@lucjan-herda „..dlaczego hitlerowców niemieckich się ściga i sądzi,” . Naiwny jesteś. Nie zauważyłeś iż ci „ścigani htlerowcy niemieccy” są już tylko (od kilku lat) „nazistami”? Nie zastanowiłeś się dlaczego dopiero teraz, gdy owi „naziści” robią w pampersy i są z „demencją” przynosi się ich na salę sądową?
Gdzie żyli  „ścigani hitlerowcy niemieccy” przez ostatnie 70-ąt lat? Pod którym mostem i w którym lesie ukrywali się przed „Hand” sprawiedliwości?
Nie otrzymywali „zasłużonej” emerytury ?
Znam niemiecką dokładność, sprawdzić można co jadł żołnierz niemiecki pod Stalingradem w piątek (Wigilia) 24 grudnia 1943 roku i także można było scigać obecnych „nazistów” gdy można było ich zamykać w więzieniu.

Sun Escobar @Sun Escobar:
Wydaje mi się, że ukraińców gloryfikujących morderców z UPA i SS galizien, nachtigall itp. nie da się ucywilizować inaczej niż przez oficjalną walkę, czy wojnę z nimi, potępienie. To zło siedzi w nich, w ich genach od setek lat.  Obecnie trudno będąc potomkiem UPA,  mordercy dzieci, powiedzieć i przyznać się, że ma się przeklętą rodzinę, przodków. Najprościej udawać, ze było inaczej, mordercy to bohaterowie, a ofiary były sobie same winne. Geny zła, siedzą w nich od wieków.

 ________________________

Za: Kresy.pl (18 maja 2017)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, HISTORIA POLSKI, III RP, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, NAZIZM, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PO, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, SPOŁECZNO-POLITYCZNE, SS Galizien, TOTALITARYZM, Ukraina, UPA-OUN, Wołyń, Zbrodnie ukraińskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.