Jarosław Kaczyński: mój Brat był przyjacielem Ukrainy

Poniżej publikujemy pełną wersję listu, który prezes PiS wystosował z okazji odsłonięcia 20 maja tablicy pamiątkowej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu.

***

Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze podziękowania za życzliwą pamięć i zaproszenie na tę jakże mi bliską uroczystość. — Niestety, z przyczyn ode mnie niezależnych nie mogę wraz z Państwem brać udziału w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Jestem bardzo wzruszony faktem, że Mieszkańcy Żytomierza pamiętają o moim śp. Bracie, a tym samym żywią uznanie dla Jego działalności. Wyryte na tablicy proste, ale jakże piękne słowa oddają istotę rzeczy.

Ukraina rzeczywiście mogła liczyć na Lecha Kaczyńskiego, tak jak można liczyć na prawdziwego przyjaciela.   — Była to bowiem przyjaźń szczera i głęboka. Wyrastająca zarówno z przeszłości,  jak i z teraźniejszości.

Kształtowały ją wspólne tradycje i doświadczenia historyczne, a także poczucie wspólnoty interesów oraz wizja roli, jaką oba nasze Kraje wraz z innymi państwami naszego regionu mogłyby odgrywać nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale w skali całego kontynentu.

Był jednym z niewielu ówczesnych przywódców państw europejskich, którzy otwarcie przeciwstawiali się teorii głoszącej, iż Ukraina leży w rosyjskiej strefie wpływów.

Pragnął likwidacji reliktów porządku jałtańskiego oraz poszerzenia sfery wolności.

Powtórzę,  jestem niezmiernie wdzięczny Mieszkańcom Żytomierza, że o tych staraniach mego Śp. Brata pamiętają.

Jestem również wielce zobowiązany wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania tablicy oraz zorganizowania i uświetnienia dzisiejszych uroczystości.

Z całego serca dziękuję Panu Merowi Serhijowi Suchomłynowi oraz Radnym Miasta Żytomierz za przychylne przyjęcie inicjatywy uhonorowania śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i konsekwentne jej popieranie.  — Bez Waszego, Szanowni Państwo wsparcia nie doszłaby ona do skutku.

Szczególną wdzięczność chciałbym również wyrazić:

– Państwu Natalii i Włodzimierzowi Iszczukom ze Zjednoczenia Szlachty Polskiej Żytomierszczyzny za pomysł upamiętnienia mojego śp. Brata,

– całej polskiej społeczności Żytomierszczyzny za solidarne wsparcie tej idei,

– Mieszkańcom Żytomierza za przychylność,

– Zarządowi Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z Panem Jarosławem Grzywińskim na czele za ufundowanie tablicy,

– Członkowi Narodowej Rady Rozwoju Panu Rafałowi Dzięciołowskiemu za zainicjowanie projektu i czuwanie nad jego realizacją,

– Fundacji Wolności i Demokracja z Warszawy oraz Fundacji Niezależne Media z Warszawy za współuczestniczenie w tej inicjatywie.

Jeszcze raz, dziękując za pamięć i zaproszenie przesyłam wyrazy głębokiego szacunku,

Jarosław Kaczyński

_________________________

Opublikowano: wtorek, 23, maj 2017 11:19

Za; http://dziennik-polityczny.com/index.php/spoleczenstwo/6829-jaroslaw-kaczynski-moj-brat-byl-przyjacielem-ukrainy

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ANTYPOLONIZM, APELE - KOMUNIKATY, III RP, JUDAIZACJA POLSKI, Kresy Wschodnie, Miejsca Męczeństwa Polaków, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, POLITYKA, POlska w likwidacji, Roszczenia ukraińskie, Ukraina, Wołyń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.