350 mld dolarów – Trump podpisał niesamowity kontrakt z Saudami

Nie 110 a 350 mld dolarów. Trump podpisał niesamowity kontrakt z Saudami

Fot. PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY

— Umowy handlowe, jakie podpisano w sobotę w trakcie pierwszego dnia wizyty Donalda Trumpa w Arabii Saudyjskiej, mogą przynieść gospodarce Stanów Zjednoczonych do 350 mld dolarów

—  oświadczył towarzyszący prezydentowi sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Kwota ta obejmuje także opcje, które mogą zostać zrealizowane w ciągu najbliższych 10 lat.

Po ceremonii podpisania Trump powiedział dziennikarzom, że jest to „niesamowity dzień”  —   i wyraził swe podziękowania dla Saudyjczyków.

— Niesamowite inwestycje w USA i nasza wspólnota militarna jest bardzo szczęśliwa.

Setki miliardów dolarów inwestycji w USA i miejsca pracy, miejsca pracy, miejsca pracy.

Dlatego chciałbym podziękować całemu narodowi Arabii Saudyjskiej

— powiedział Trump.

Jeszcze przed podpisaniem umów informowano, że dotyczą one m.in. nabycia przez Saudyjczyków amerykańskiego uzbrojenia za łącznie 110 mld dolarów, — co ma wzmocnić jej pozycję w konfrontacji z regionalnym rywalem Iranem.

Opiewający na 6 mld dolarów kontrakt z koncernem lotniczym Lockheed Martin przewiduje zmontowanie w Arabii Saudyjskiej 150 śmigłowców Blackhawk, co zapewni około 450 miejsc pracy.

Nowe umowy z państwową firmą naftową Saudi Aramco mają zapewnić amerykańskim kontrahentom 50 mld dolarów, a koncern branży maszynowej i elektroenergetycznej GE otrzymał zamówienia na łącznie 15 mld dolarów.

Występując w Rijadzie na wspólnej konferencji prasowej z saudyjskim ministrem spraw zagranicznych Adilem ad-Dżubeirim Tillerson wyraził nadzieję, że — wybrany w piątek na drugą kadencję prezydent Iranu Hasan Rowhani doprowadzi do likwidacji programu budowy pocisków balistycznych i tego co nazwał siecią terroryzmu.

— Nie zamierzam komentować moich oczekiwań.   Ale   mamy nadzieję, że jeśli Rowhani chce zmienić relacje Iranu z resztą świata, to są to rzeczy które mógłby zrobić

— wskazał Tillerson.

Zadeklarował również, że USA zamierzają bardziej intensywnie przeciwdziałać wpływom Iranu w Syrii i Jemenie, gdzie oba państwa popierają przeciwstawne strony lokalnych konfliktów.

__________________

20.05.2017

Za; http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trum-arabia-saudyjska-kontrakt,35,0,2322467.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Arabia Saudyjska, FINANSE GOSPODARKA, FINANSJERA ŚWIATOWA, POLITYKA, USA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.